Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Příprava zahrady na podzim: Co vše byste měli udělat a jaké plodiny lze ještě zasadit?

Zář 2410 Autor: Claudie Kornelová

Podzim je obdobím, kdy se zahrada pomalu připravuje na zimní odpočinek, ale zároveň nabízí příležitosti pro výsadbu a péči o půdu, která vám zajistí zdravou a úrodnou zahradu v příštím roce. Přestože většina sklizně už je za vámi, stále je ještě co dělat. V tomto článku si projdeme klíčové kroky, které byste měli podniknout při přípravě zahrady na podzim, a představíme plodiny, které můžete ještě zasadit, aby vám poskytly úrodu i v chladnějších měsících.

bouda

Podzim je tu, jaké věci byste měli udělat na své zahrádce? Zdroj foto: Pixabay.com – Adan Lex

1. Sklizeň poslední úrody

Prvním krokem při přípravě zahrady na podzim je sklizeň posledních plodů, které ještě zůstaly na vašich rostlinách. Rajčata, papriky, cukety a další teplomilné plodiny by měly být sklizeny před prvními mrazíky, protože i mírný mráz je může nenávratně poškodit. Brambory, cibule a mrkev, které snesou chladnější teploty, mohou zůstat v zemi o něco déle, ale i ty by měly být vykopány před příchodem tvrdých mrazů.

Jakmile sklidíte všechny plody, nezapomeňte odstranit zbytky rostlin. Staré rostliny mohou přenášet choroby a škůdce dao další sezóny, proto je nejlepší je odstranit z kompostu nebo je spálit.

2. Péče o půdu

Po sklizni je důležité věnovat pozornost půdě. Kvalitní půda je základem úspěšné zahrady, a podzim je ideální dobou pro její úpravu. Začněte tím, že odstraníte plevel, který se mohl v průběhu sezóny rozrůst. Plevel by měl být odstraněn co nejdříve, protože může v zimě přežít a na jaře se znovu objevit v ještě větší síle.

Dalším krokem je přidání organického materiálu, jako je kompost nebo hnůj. Tento materiál zlepší strukturu půdy, přidá živiny a podpoří rozvoj prospěšných mikroorganismů. Kompost nebo hnůj můžete rozprostřít po celé zahradě a lehce zapracovat do půdy pomocí hrábí nebo motyky.

Pokud máte v plánu nechat zahradu v zimě neosazenou, je dobré zvážit zakrytí půdy mulčem. Mulč pomáhá chránit půdu před erozí a vymrzáním, udržuje vlhkost a zabraňuje růstu plevele. Jako mulč můžete použít slámu, listí nebo štěpku.

3. Výsadba ozimých plodin

I když je podzim často spojován s koncem vegetační sezóny, existuje řada plodin, které můžete na zahradě ještě vysadit a sklízet je i v zimě nebo brzy na jaře. Ozimé plodiny jsou rostliny, které jsou schopny růst i při nižších teplotách a často dokonce vyžadují chladnější počasí k tomu, aby dosáhly nejlepší kvality.

Špenát je jednou z nejlepších ozimých plodin. Pokud ho zasadíte na podzim, poskytne vám sklizeň v zimě a na jaře. Špenát je navíc odolný vůči mrazu a jeho listy získávají sladší chuť, pokud jsou vystaveny chladnějším teplotám.

Česnek je další plodinou, která se tradičně vysazuje na podzim. Stroužky česneku se sázejí do půdy asi šest týdnů před prvními mrazíky. Během zimy česnek zakoření a na jaře rychle vyroste. Sklizeň je pak obvykle možná v červnu nebo červenci.

Cibule a pórek jsou další plodiny vhodné k podzimní výsadbě. Zimní odrůdy těchto rostlin přežijí chladné teploty a začnou růst na jaře, což vám umožní sklízet je dříve než plodiny vysazené na jaře.

Saláty a polníček jsou další listové zeleniny, které můžete vysadit na podzim. Jsou odolné vůči mrazu a mohou být sklizeny v zimě nebo brzy na jaře. Polníček je obzvláště odolný a jeho jemné listy jsou skvělým doplňkem zimních salátů.

4. Ochrana rostlin před zimou

Pokud máte na zahradě rostliny, které jsou citlivé na mráz, je důležité je chránit před nízkými teplotami. To platí zejména pro trvalky, bylinky a mladé stromky. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak rostliny ochránit, je zakrytí pomocí netkané textilie nebo speciálních zahradních plachet. Tyto materiály pomáhají udržet teplo kolem rostliny a chrání ji před mrazem.

Mulčování je další účinný způsob, jak chránit kořeny rostlin před vymrznutím. Mulč vytvoří izolaci, která udrží teplotu v půdě stabilnější a zabrání jejímu promrznutí. Pokud máte v zahradě choulostivé trvalky, můžete je dodatečně přikrýt i vrstvou slámy nebo listí.

mulč

Je dobré, abyste začali s mulčováním svých rostlinek. Zdroj foto: Pixabay.com – Andreas Göllner

5. Péče o zahradní nářadí a vybavení

Podzim je také časem, kdy byste měli věnovat pozornost svému zahradnímu nářadí a vybavení. Než je uložíte na zimu, ujistěte se, že jsou čisté a suché. Očistěte motyky, rýče a další nářadí od zbytků hlíny a rzi. Pokud máte benzinové sekačky nebo jiná zahradní zařízení, zkontrolujte, zda není třeba vypustit benzín nebo provést jinou údržbu.

Uklizené a dobře udržované nářadí vám bude lépe sloužit, když se na jaře vrátíte k zahradním pracím. Nářadí skladujte na suchém místě, ideálně zavěšené nebo v krytém prostoru, aby bylo chráněno před vlhkostí a mrazem.

6. Výsadba ovocných stromů a keřů

Podzim je ideální dobou pro výsadbu ovocných stromů a keřů. Mírné teploty a vlhká půda pomáhají novým stromkům a keřům rychle zakořenit a připravit se na růst v nadcházejícím roce. Stromy jako jabloně, hrušně, třešně nebo rybízy a angrešty se dobře ujímají, pokud jsou vysazeny na podzim.

Při výsadbě stromů a keřů je důležité věnovat pozornost hloubce výsadby a zajistit, aby kořenový bal byl dobře zakrytý půdou. Po výsadbě je dobré stromky mulčovat a pravidelně zalévat, dokud půda nezamrzne.

7. Zahrada pro divokou zvěř

Na závěr nezapomeňte, že zahrada může být i v zimě domovem pro různé druhy divoké zvěře. Nechte některé oblasti zahrady neuklizené, například hromady listí nebo větviček, které mohou sloužit jako úkryt pro ježky a další malé živočichy. Umístění ptačích krmítek a budek také pomůže přilákat ptáky, kteří vám mohou v příštím roce pomoci s hubením škůdců.

Závěr

Příprava zahrady na podzim je nezbytným krokem, který vám zajistí úspěšnou sezónu v následujícím roce. Od sklizně poslední úrody přes úpravu půdy a výsadbu ozimých plodin až po ochranu rostlin a péči o nářadí – všechny tyto kroky vám pomohou udržet zahradu zdravou a připravenou na další vegetační sezónu. Podzim je také ideální dobou pro výsadbu ovocných stromů a keřů, které vám přinesou úrodu v následujících letech. Nezapomeňte také vytvořit úkryt pro divokou zvěř, která v zahradě najde bezpečné místo k přečkání zimy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist