Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Postřiky stromů v lednu: Nejprve je třeba chránit broskvoně

Led 1918 Autor: Redakce

V lednu vaše zahrada včetně ovocných stromů spí. To by ale nemělo být důvodem k tomu, abyste usnuli i vy. Naopak, období vegetačního klidu je ideálním časem k tomu, udělat na zahradě určité práce. Například postřiky ovocných stromů. Chcete-li mít zdravé stromy, odolné proti škůdcům a nemocem, a v létě bohatou úrodu, rozhodně postřiky nevynechte. Začít s nimi můžete už teď.

postriky

Popraskaná kůra musí pryč

Ještě, než se do postřiků stromů pustíte, měli byste ale věnovat pozornost staré a popraskané kůře. Právě tady se totiž nejlépe schovávají různí škůdci i zárodky hub, které stromy v době vegetace napadají. Proto se vyplatí tuto popraskanou kůru opatrně oškrabat pomocí ocelového kartáče. Podobně se vyplatí odstranit i suché mumifikované plody, když na stromě nějaké jsou, nedojde tak v době vegetace k šíření moniliózy. I tady mohou totiž číhat zárodky nemocí a škůdců. Zkrátka zbavit se všeho, v čem potenciálně číhá nějaké nebezpečí.

Oškrábanou borku spalte

Ale pozor. Pokud budete škrabat kůru (borku), měli byste zem kolem stromu dole obložit papírem, aby stará kůra padala na něj a všechno, co oškrábete následně spálit. Jestliže necháte oškrábanou kůru popadat na zem ležet, škůdců v ní skrytých se nezbavíte. Škrábání v takovém případě nepomůže – jde o zbytečnou práci. Takže sběr a pálení staré kůry nepodceňujte, papír s odstraněnou kůrou jednoduše sbalíte a hodíte na ohniště. Leden je ideální dobou právě na oškrábání a likvidaci kůry.

Tip pro vás: Chcete-li, aby na vaše stromky útočili škůdci a nemoci co nejméně, nepodceňujte prevenci. To znamená včas odstraňovat napadené větve a části stromu, vykazující znaky napadení škůdci a houbami, na podzim shrabat a spálit spadané listí ze stromů.

Kombinované varianty jsou nejlepší

Teprve po na čistou kůru je dobré uplatnit postřiky. Jakými? Dobré jsou kombinované, které poskytují ochranu jak proti škůdcům, tak proti nemocem. Volte postřiky na základě toho, na jaký strom jsou určeny. Každý druh ovocného stromu totiž ohrožují jiné houby, nemoci a škůdci, například jiný postřik je vhodný pro jádroviny, jiný pro peckoviny. Důležité je koncentrát také po nákupu správně skladovat. Měli byste si vybrat tmavé a suché místo.

Jak postřik aplikovat?

Řiďte se návodem. Potřebujete postřikovač vybavený nádržkou, rozprašovačem a také odměrku. Při přípravě postřiku z koncentrátu používejte vždy ochranné brýle, rukavice, gumový plášť, holínky, klobouk. Když aplikujete postřik, dělejte to během suchých a bezvětrných dnů. Vlhko, déšť a větrno nejsou pro tuto činnosti dobrým společníkem. Také by se měla teplota vyšplhat alespoň na 7 °C, ještě lépe na 7-10 °C . Právě zima a předjaří je vhodnou dobou pro toto ošetření stromů. Je totiž nezbytné vždy dodržovat ochrannou lhůtu, z těchto důvodů je naprosto nevhodné uplatňovat postřiky během květu stromů nebo před sklizní.

Kterými stromy začít?

Jako první by měly přijít na řadu broskvoně, kde postřiky pomáhají hlavně proti kadeřavosti. Pak by měly následovat postřiky keřů jako angrešty a rybízy, po nich stromy meruňky a také mandloně. Postřikujte nejenom kmen, ale i všechny větve, pokud něco vynecháte, práce ztrácí smysl, protože právě vynechaná část se může stát semeništěm dalších škůdců a nemocí.

postrik broskvoni v zime

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Postřiky stromů v lednu: Nejprve je třeba chránit broskvoně
  • Tom352 16.6.2019 (10:14)

    Dobrý den mám v kmenu 30 leté borovice Vejmutovky napadeni Tesařikem dubovým – zjistil jsem podle kukly co jsem pod kůrou našel . Co se s tím dá dělat ? Jak strom zachtánit ?Napadeni je v cca 1/2 m2 možná trochu více dole v kmeni stromu.Kúra je tak provrtaná , že jde snadnou odlupovat .Děkuji moc za každou dobrou radu. Tomáš

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist