Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pokojový javor neboli mračňák (abutilon)

Zář 1021 Autor: Redakce

pokojový javor

Pokojový javor, podslunečník nebo mračňák jsou názvy pro slezovitou rostlinu z rodu abutilon. Tato pokojová rostlina je velmi málo rozšířená, ale její oblíbenost stále roste. Jde o cca jeden metr vysoký keřík s nápadnými listy javorového tvaru, které neopadávají, jsou hladké a mohou být i lesklé. Abutilon je ale pěstován zejména kvůli květenství. Jeho ohromné květy se musí líbit snad každému. Ve vhodných podmínkách navíc kvete celoročně.

Co se barevných variací týče, můžete si vybrat z nespočtu barev, ale i kultivarů. Nově vyšlechtěné abutilony se zvonkovitými květy mají kompaktnější vzrůst a celistvější lodyhu. Dokonce lze zakoupit i popínavý kvetoucí javor. Barvy od žluté po červenou.

abutilonAbutilon neboli podslunečník, jak už název napovídá nesnáší přímé slunce. Dbejte tedy na to, aby světlo bylo rozptýlené nebo rostlinu umistěte do polostínu. Světlo je pro mračňák totiž stejně důležité jako stín, a to zejména kvůli barvě listů a vybarvení květů.

Protože jde o pokojovou rostlinu, pak jsou pro ni také pokojové teploty cca kolem 20 stupňů ideální. Na zimu dáme abutilon do teploty 18- 13 stupňů.

Tato celoročně zelená, neopadavá pokojovka Vám jistě brzy bude dělat radost ohromnými květy. Pokud se o něho budete správně starat, může kvést celý rok a v ideláních podmínkách dorůst až 1,5 m. Proto během vegetace nezapomeňte na vhodné hnojení, které je nejlepší spojit se zálivkou.

Rostlina ve vegetačním období rychle roste a na podzim je potřeba ji seříznout cca na 3 vegetační očka (tzn.zkrátit větvičky asi na polovinu). Díky ořezu bude rostlinka stále kompaktní.Mračňák můžete s úspěchem množit nejlépe vegetativními řízky silných jarních větviček. Větvičky nechte buď zakořenit ve vodě s kapkou hnojiva nebo smočte do stimulátoru a ihned sázejte do lehkého substrátu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist