Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Podlaha, která vydrží krásná po generace

Bře 1311 Autor: Františka Podzimková

drevene parketyJestli hledáte vhodnou podlahu do obytné místnosti a mezi vaše hlavní požadavky patří odolnost, dlouhá životnost, ale přesto přirozenost a příjemný vzhled, pak je pro vás správnou volbou podlaha z dřevěných parket.

Tento typ podlahy je vyzkoušen již mnoha generacemi. Osvědčilo se, že skvěle poslouží i několik desítek let. Až příště navštívíte nějaký zámek, prohlédněte si pozorně, po čem se procházíte.

Právě na zámcích se hojně využívaly parkety a v mnohých interiérech se dokonce dochovaly až do dnešních dob. Hlavní výhodou parketové podlahy je totiž to, že se dá snadno renovovat. Není třeba ji po pár letech kompletně vyměnit, stačí se o ni dobře starat a uvidíte, že bude stále jako nová. Renovace je dokonce možná několikrát, ale o té si něco řekneme později.

Výhody podlahy z parket a její typy

Jednou z důležitých výhod je jejich skvělá tepelná, ale i zvuková izolace. Právě parketová podlaha je vhodná pro podlahové vytápění. Topení jí totiž nijak neuškodí. Také se velice snadno se udržuje. Měli bychom na ni ale aplikovat speciální lak, který parkety ošetřuje a chrání. K sehnání je několik druhů laků, každý do jiného prostředí, pro jinou zátěž, s jiným stupněm lesku a pro různou tvrdost dřeva.

mozaikove parketyNa trhu naleznete opravdu mnoho typů parket. Mohou být z různých druhů dřeva, se suky, či bez suků, různých barev i tvarů. Např. dle tvaru je můžeme rozdělit na klasické, které jsou vhodné na podlahy bytů, či sportovních hal žádné dekory z nich však neposkládáte. Dalším typem jsou mozaikové parkety, které se hodí v podstatě do těch samých prostor, můžete z nich však skládat různé ornamenty atd. Třetím typem je kantovka, neboli průmyslová mozaika. Vyrábí se z úzkých dřevěných lamel, které jsou staženy papírovou páskou. Posledním typem jsou zámecké parkety. Jsou z velmi kvalitních dřevin a dají se skládat do různých zajímavých obrazců.

Renovace dřevěných podlah

renovace parketove podlahyPokud ve vašem domě podlahu z parket či jiné masivní dřeviny máte, bude vás zajímat, jak a kdy ji zrenovovat. Vhodná doba na renovaci je, když jsou již stávající parkety poškrábané, omšelé a chybí jim lesk.

Jak se obvykle postupuje? Prvním krokem při renovaci je jakási příprava. Ta spočívá v tom, že podlahu zarovnáte tak, aby z ní nevyčnívaly žádné hřebíky, nebo pojivo.

Je-li to nutné, následuje výměna úplně poškozených, nebo popraskaných parket. Dále pak také vyplnění větších děr.

Pokud podlahu tímto způsobem opravíte, můžete přejít k dalšímu kroku – a to k broušení. Právě tímto procesem dochází k odstranění všech nedokonalostí, které na parketách najdete.

fleky na parketachObrousí se rýhy, škrábnutí, ale i zbytky přípravků jako je lak, vosk, olej a jiné nečistoty. Aby byly parkety obroušeny opravdu kvalitně, je důležité začínat hrubým brusem a přecházet až k tomu nejjemnějšímu, který podlahu bezvadně vyhladí. Dojde vlastně k obroušení té nejsvrchnější vrstvy.

Po broušení může přijít třetí a poslední krok – lakování a olejování. Parkety se lakují nejčastěji dvěma až třemi vrstvami. Pro lakování potřebujeme speciální a kvalitní lak na podlahy, který je vysoce odolný a rychleschnoucí. Podlahu jím zapečetíme a zakonzervujeme.

Pokud chcete zrenovovat starší podlahu, která je mnohem více poničená, či neúplná, můžete se inspirovat seriálem o renovaci parket, kde najdete podrobné instrukce, jak na to.

Šikovnější kutil si tedy může dřevěné parkety v interiéru zrenovovat svépomocí. Pokud si na to ale netroufáte nebo nemáte čas, můžete si pozvat profesionály. A na kolik vás to přijde? To samozřejmě zejména závisí na stavu parket a celkové ploše. Cenu se počítá za m2

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist