Plzák lesní nebo plzák španělský? V čem se tito škůdci liší a jak na ně?
Plzáci patří mezi živočichy, kteří napadají téměř všechny druhy rostlin, což z nich dělá úhlavní nepřátelé všech zahradníků a pěstitelů. Patří do třídy plžů, a vyznačují se měkkým slizkým tělem bez ulity. Aktivní jsou především v noci a vyskytují se zejména v prostředí, kde je vlhká půda. Nejvíce škod plzáci napáchají po vlhkém létě, kdy jim dostatek rosy vytvoří ideální podmínky pro život. Vajíčka kladou obvykle od poloviny srpna do konce září na ukrytá vlhká místa.
Invazivní druhy vytlačují původní plzáky
Největším bezulitým plžem na území České republiky je plzák lesní. Tento až 15 cm dlouhý měkkýš je typický žlutou či oranžovou barvou a vrásčitým tělem. Vyskytuje se především v lesích a na vlhkých loukách. Jeho původním místem výskytu byla střední a západní Evropa, v současné době jej zde však spatříme už jen vzácně.
Na zemědělské půdě nalezneme nejčastěji plzáka španělského. Jedná se o invazivní druh plže, jenž byl do ČR zavlečen na dovezených rostlinách z Pyrenejí. Kromě obrovských škod, které páchá na obdělávané půdě, má na svědomí také vytlačení původních druhů plzáků. Dorůstá délky 12 cm a vyznačuje se oranžovou až hnědou barvou, díky níž si jej můžeme snadno splést s plzákem lesním. Jeden plzák španělský je schopen naklást až 230 vajíček, která odolají i tuhé zimě v případě pozdní snůšky. Svá vajíčka schovává pod kameny, hroudy a jiné úkryty.
Jak rozpoznáme plzáky?
Dost špatně! I biologové se většinou řídí poučkou, že pokud je plzák jeden a je v lese, pak jde o plzáka lesního. Pokud je na zahradě a je jich hodně, jde o invazivního kolegu plzáka španělského. Pro někoho možná úsměvné, ale je to tak. Plzák lesní se v kulturních zahradách opravdu moc nevyskytuje.
Jak nad nimi vyzrát?
Plzáky můžeme hubit chemickou i přírodní cestou. Typická babská rada říká, abychom slimáky nalákali na pivo a poté zasypali solí. Existují však i šetrnější způsoby hubení. Jedním z řešení je pořídit si na zahradu speciální druh kachny – indického běžce. Nejen tito ptáci, ale také třeba prasata si na slimácích s chutí smlsnou. K hubení škůdců můžeme použít i dusíkaté či pálené vápno. Při chemické likvidaci bychom měli dát pozor na vhodnou volbu přípravků, abychom neuškodili přirozeným nepřátelům plžů, jako jsou například ježci, rejsci a různé druhy ptactva.
Komentáře k článku
Vladimír 25.8.2023 (17:16)
S největší pravděpodobností jsem byl svědkem páření plzáka lesního s plzákem španělským. Jestliže je plzák španělský považován za invazivní druh, bude nejspíše problém správně zařadit potomka obou těchto druhů.