Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Plíseň na cibuli

Čvn 1007 Autor: Redakce

plíseň cibulováTaké pěstujete cibuli a míváte problém s plísní cibulovou (Peronospora destructor)?  Jejími příznaky jsou skvrny a následně povlaky houby (obrázek vlevo), která napadá všechny kultivary cibule jako je cibule kuchyňská, šalotka a pod. Ve střehu by ale měli být i pěstitelé okrasných zahrad, protože tato houbová choroba napadá i některé druhy okrasného česneku.spory hub plísně cibulové

Důsledkem choroby je ztráta listů a malé, nevyzrálé plody. Letošní vlhké počasí vývoji plísně napomáhá. Jako ochranu provedeme postřik cibule fungicidním prostředkem ještě před objevením spor nemoci (zvětšeno na obrázku vpravo), jako prevenci.

Postřik provádíme nejlépe od června a postřik opakujeme podle potřeby za 7 a 14 dní. Je nutné postřikem pokrýt celou nadzemní část rostliny, takže je vhodné do postřiku přidat smáčedla. Ta nám umožní dokonalý pokryv celé rostlinky a postřik se na listech udrží déle a tak se prodlouží jeho působnost.

ochrana cibuleJako prevenci lze nejlépe použít přípravek ACROBAT MZ, což je kombinovaný fungicid se systémovým a kontaktním účinkem k ochraně všech druhů cibule. Lze ho ale použít i na ochranu brambor, rajčat, okurek a révy vinné proti plísním. Tento fungicid bojuje proti houbovým chorobám díky biochemickým procesům, kdy brání či reguluje tvorbu buněčné stěny hub. Tím se přeruší vývoj hub a zabrání se tak šíření onemocnění. Na tento přípravek není známá rezistence.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist