Ornithogalum dubium: snědek
Pod tímto krkolomným názvem se skrývá neuvěřitelně křehká pokojová rostlinka. Nádherně oranžově kvete a něžně voní po konvalinkách. Je to cibulovina, kterou najdete v obchodech také pod názvem „snědek“. Bohužel je to díky celkem náročnému pěstování spíše jednorázová rostlinka. Patří do čeledi Hyacinthaceae, takže stejně jako hyacinty, je to rostlinka svou krásou pomíjivá a vyrůstá z velké masivní cibule. Ale jinak je to taková lesní víla. A také trochu nevypočitatelná, rozmazlená a trucovitá. Ne vždy se ji totiž podaří probudit k životu i další roky.
Je to spíše teplomilná africká víla, protože tento oranžovokvětý snědek pochází z oblasti Jižní Afriky z Kapska. Květy má žluté až tedy oranžové, ty jsou nemrazuvzdorné. Jako hrnkové rostliny pro pokojové pěstování v obchodech najdete tyto dva kultivary:
Potřebuje hodně světla
Díky své domovině je to rostlina navyklá na dostatek světla. I doma si ji tedy umístěte na světlé místo, nejlepší je světlý parapet u okna, nevadí jí ani něco slunečních paprsků, i když před přímým slunečním letním úpalem ji raději chraňte. Vyhřátá od sluníčka šíří nádhernou jemnou vůni podobnou konvalinkám nebo růžím. Kvést vydrží po několik týdnů.
Zálivka je mírná
Život snědku začíná na jaře, kdy se zasazují cibule a ty postupně narůstají a nakvétají. Zalévají se mírně, aby rostlinu nezachvátila hniloba. Prostě jen vždy, když zemina na povrchu oschne. V prodeji jsou od června do srpna už nakvetlé a i ty zaléváme podobným způsobem. Po odkvětu se začnou listy stahovat zpět do cibulky. Zálivku ještě zmírníme. V září a říjnu se rostlina ukládá ke spánku, listy usychají a zálivku tedy postupně úplně omezujeme.
Hnojení: 1x za 14 dní poloviční koncentrací hnojivem na muškáty.
Přezimování na dva způsoby
Zhruba v polovině října už rostlinu nezaléváme, v květináči zbývá jen cibulka. Nyní máme dvě možnosti dalšího postupu.
Cibulku můžeme přezimovat zvlášť. Opatrně ji vyjmeme ze zeminy a uložíme na suché a chladné místo, snáší teploty zhruba do 18 °C. Zhruba v březnu jí opět zasadíme do nové zeminy a zvýšíme zálivku. Díky své vyšlechtěnosti se tento pokus ne vždy podaří, ale když už jednou doma Ornithogalum máte, rozhodně to stojí za pokus. Někdy mají vyšlechtěné a hnojivy vyhnané cibulky kupovaných kvetoucích snědků příliš křehká a vodnatá, nevyzrálá pletiva a cibulky špatně přezimují a poté hnijí.
Ještě lepším způsobem, jak docílit příští rok květu je nechat rostlinu v květináči. Opět s koncem léta po odkvětu a zatahování listů nezaléváme, pouze přeneseme do chladnější místnosti. Stačí jen tam, kam nesvítí sluníčko. S jarními měsíci se začne opět probouzet a může začít i nakvétat. Pravděpodobně je, že při své vrtkavé povaze tato rostlinka bude kvést spíše jednou za několik let. Navíc si dávejte pozor při přesazování. Příliš velký květináč způsobí, že rostlina vrhne všechnu svou energii na tvorbu kořenů a listů a na květ už nezbývá. Čím těsnější květináč, tím lépe.
Chcete stoprocentní úspěch?
Květinky, které koupíme v tuto dobu v hobbymarketech nebo obchodech s květinami, mají jednu nevýhodu, o které se zmiňujeme výše – nevyzrálé cibulky, které mohou při přezimování snadno hnít. Pokud tedy chcete rostliny, které můžete z cibulek pěstovat rok za rokem, vzpomeňte si na ně na jaře a kupte si je jako vyzrálé cibulky určené k sezónnímu pěstování.
Ač je to snědek – nejíst!
Ač má rostlina tak vtipné české jméno, nejezte ji… Cibule jsou opravdu jedlé, ale pouze po uvaření. Zasyrova jsou mírně jedovaté a způsobují zažívací obtíže. Chraňte také děti a domácí zvířata od samotné rostliny a manipulaci s její syrovou šťávou. Může způsobit záněty kůže a vyrážky.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.