Orchidej Phalaenopsis – nemoci a škůdci
Půvabná, krásná a něžná to jsou slova, která tuto rostlinu přímo vystihují. Řeč je o orchideji druhu Phalaenopsis, českým pojmenování můrovec. Phalaenopsis je rod který má sám o sobě asi šedesát druhů pocházejících z Asie, Číny, Indonésie nebo Austrálie. Rostlina má tužší dužnaté listy a na stvolu barevné květy, které nakvétají po dobu několika týdnů. Květy bývají většinou bílé, růžové a žluté ale můžou být i žíhané a tečkované.
Proč právě Phalaenopsis?
Většina z nás touží po tom, aby nám krásné a půvabné orchideje zdobily stoly či okna. Proč si vybrat právě Phalaenopsis, když jsou všechny orchideje tak krásné? Nenáročná péče a dlouhá doba květu jsou hlavními důvody proč si zvolit tento druh. Jejím oblíbeným místem bude parapet. Péče o ní vám nezabere více než deset minut týdně a teplotní změny také nevyžaduje.
Po přečtení těchto vět se někdo může domnívat, že konečně našel naprosto bezproblémovou květinu, která mu bude dělat pouze radost a úsměv na tváři. Bohužel tomu tak není protože i Phalaenopsis trpí různým onemocněním.
Nemoci orchideje
Povadlé listy a květy bez nádechu života? Tento případ je velmi jednoduchý. Většina lidí se totiž obává, že svou orchidej přelijí, ale opak je bohužel pravdou. Vaše rostlina je příliš suchá a potřebuje vodu. Namočte tedy orchidej na pár hodin do vody. Případné přelití květiny byste poznali podle takzvaných gumových listů. Gumové jsou tehdy, když kořeny nasají velké množství vody a posléze uhnívají a květinu už nedokážou vyživovat.
Hniloba je dalším problémem, který rostlinu často trápí. Vaše péče může být skvělá a i přesto vaše orchidej onemocní. V mnoha případech si totiž hnilobu přinesete už z obchodu. Tato nemoc se projevuje žloutnutím srdíčka a to je většinou smrtelné onemocnění. Můžete jí však zkusit uzdravit a to použitím 3% peroxidu vodíku, kterým se mažou lidské odřeniny. Pahýlek po srdíčku zalijete tímto peroxidem vodíku a necháte zaschnout. Tento proces opakujete vždy po dvou dnech, a když budete mít štěstí, pahýl zaschne a hniloba už se dál šířit nebude.
Škůdci
Našli jste na stvolu vaší orchideje sladké kapky? Vůbec nic se neděje, jde pouze o reakci na kolísání teplot. Jestliže však tyto kapky naleznete na listech, je to určitě špatně! Je to důkaz nevítané návštěvy savého škůdce.
Mezi nejčastější škůdce, kteří se objevují na orchideji, patří například puklice, sviluška, vlnatka a také dobře známá smutnice. Jedná se o malé černé mušky (cca 2-3mm), které lezou po substrátu nebo poletují kolem květináčů. Nenapadají pouze orchideje ale i ostatní pokojové rostliny. Jejich larvy škodí hlavně kořínkům mladých rostlin. V případě jejich přemnožení hrozí, že jich budete mít plný byt. Nejčastějším opatřením jsou takzvané žluté lepivé šipky, na které se škůdci nalepí. Smutnice je však pro orchidej ten méně škodlivý škůdce. Horšími pro ni jsou již zmiňované puklice, svilušky a v neposlední řadě mšice.
Jak rostlinu vyléčit?
Při léčbě a hubení škůdců můžete vybírat z několika postupů. Při mechanickém postupu se jedná o setření jemným hadříkem namočeným v lihu. Při biologické variantě je to omytí mýdlovou vodu (nepoužívat tekuté mýdlo) a provedení postřiku přípravkem Biooil. A mezi ty nejednoduší a časově nenáročné patří chemické postřiky. Na svilušky je odzkoušený přípravek Omite 570 EW a na ostatní škůdce Fast M, který může být i první pomocí. Veškeré přípravky jsou běžně dostupné v obchodech se specializací na květiny.
Komentáře k článku
Sigrid 26.7.2021 (20:37)
Nejcasteji prodavanymi a cenove nejdostupnejsi jsou orchideje rodu Phalaenopsis. Pohledy pritahuji trasnemi kvetu na dlouhem stonku, nenechte se vsak zlakat pouze jejich barvou. Pri nakupovani orchideji venujte pozornost i listum a korenum. Listy rostliny by mely byt syte zelene, leskle, pevne, bez poskozeni, fleku ci skudcu. Zluty list ve spodni casti mezi ostatnimi zelenymi nemusi znamenat onemocneni, ale pouze to, ze je uz stary a jednoduse odpadne jako listy stromu na podzim. Zkontrolujte i koreny a jejich vyhonky. Mely by byt svezi, zelene a stribrite. Nakonec se podivejte, kolik poupat ma rostlina nasazenych. Cim vice, tim dele vam jeste pokvete.
Alena Čechmánková 7.7.2020 (21:31)
Dobrý den,
orchidej má lepivý stonek,květy se oevřou jen částečně, následně opadají. Stonek zahnědlý,na listech kulatépoškození, vypadá, jak spálenina.Děkuji za pomoc.
Markéta 28.8.2019 (08:19)
Dobry den, má orchidej má zvadlé, měkké ,vrásčité listy a spodní jsou nažloutlé, květy začínají také měknout a myslím, že opadají. Prosím poraďte, v květince mi paní řekla, že je suchá nebo napadená. Diky Market
ludmila vjtiškova 22.7.2019 (18:14)
dobry den koupila sem si orchidej a ze stonku mi tece bili mliko co mam stim delat dekuji vojtiškova