Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Okrasné a jedlé dříny

Úno 1316 Autor: Františka Podzimková

napadeny drinDřín je sama o sobě nádherná rostlina. Mohou jí být keře, ale i vzrostlé stromy. Dá se pěstovat jedlý, i jen okrasný. Nicméně, i jedlé dříny vám v zahradě vytvoří krásnou atmosféru. Zajisté ale nic nezkazíte i tím, že vysadíte oba druhy dřínů. Do rodu dřínů patří i známé svídy. Svídy jsou nejčastěji rozšířeny jako keře. Populární jsou pro barevné zbarvení kůry (svída krvavá).

Dřín je zajímavý hlavně tím, že kvete velmi brzy. Kvete mezi prvními rostlinami na jaře vůbec a ještě před vyrašením listů. Takže jeho krásu budete moci obdivovat, zatímco ostatní stromy ještě kvést nebudou ani zdaleka.

Okrasné dříny

okrasny drinKvětenství okrasných dřínů je podepřeno listeny. V okrasných druzích jsou nejpopulárnější dřín japonský (Cornus kousa), nebo květnatý (Cornus florida). Kvete růžovým květem a na podzim se jeho listí zbarvuje do sytě rudé barvy. Okrasné dříny jsou na půdu, ve které jsou zasazené, náročnější, než níže zmiňované jedlé dříny. Okrasné potřebují půdu bohatší na vláhu a minerály. Vysadit bychom je měli na povětrnostně chráněném místě.

Jedlé dříny

plod drinuJedlé dříny kvetou zlatou žlutě zářivou barvou, vaši zahradu tím dokonale prozáří. Kvítky jsou velmi drobné, ale je jich doslova záplava. Pokud ho umístíte na místo, kde většinu dne svítí slunce, bude po dlouhá léta velice bohatě rodit. Plody dřínu jsou drobné peckovice tmavě červené barvy. Jsou extrémně bohaté na antioxidanty a vitamin C. Chutná sladkokysele a je vhodný na kompotování, nebo džemy, ale i na ujídání rovnou ze stromu. K jídlu se hodí speciálně vyšlechtěné druhy – Devin, nebo Titus. Co se týče umístění v zahradě, snese téměř jakoukoliv půdu.

Plody dřínu mají velmi dlouho historii. Již ve 3. století se přidávaly do léků japonské medicíny. Japonci věřili, že dřín umí zázračně prodloužit život na zemi.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist