Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Nejúspornější topení

Led 1428 Autor: Redakce

vytapeni krbMnoho lidí v dnešní době vysokých cen plynu i elektřiny přemýšlí, jak a kde ušetřit ve spotřebě energie. Největší část spotřeby tvoří bezesporu topení a také ohřev teplé vody. Kromě opatření, jako jsou izolace stěn domu, oken i dveří, může výdaje za energii snížit hlavně správný výběr topení. Pokud zvolíme správný způsob vytápění, můžeme jak ušetřit, tak i prospět životnímu prostředí. V první řadě hledíme na dostupnost energie, finanční možnosti i na nároky na složitost obsluhy. Ke správnému rozhodnutí může přispět i výsledek z odborného posudku hodnoty zvané tepelná ztráta objektu, kdy projektant ústředního vytápění nebo energetický poradce určí nejvíce vhodný typ vytápění a následně spotřebu paliva za rok.

Jaké jsou možnosti topení?

drevene briketyV dnešní době máme na výběr opravdu hodně možností, na rozdíl od dřívějška, kdy k dispozici byly pouze možnosti topení uhlím a dřevem. Zvolna byly vystřídány elektřinou a plynem, které jsou ekologické a oproti topení tuhými palivy pohodlnější, avšak ceny jsou vysoké. Stále více roste obliba kotlů na tuhá paliva v rámci obnovitelných zdrojů energie, jako je dřevo a biomasa, ale také tepelná čerpadla a sluneční energie.

O úsporném vytápění lze mluvit, pokud výroba energie stojí málo, zároveň má největší topný efekt, snadné ovládání, malé náklady na provoz, malé nároky na údržbu a vydrží dlouho, tedy má dlouhou životnost a v neposlední řadě je také ekologické. V tomto případě se vyplatí pořídit vytápění i za vyšší cenu, finance se pak vrátí v podobě úspory za energii.

Nejúspornější topení je třeba vybírat nejen podle topného systému, ale i podle zdroje energie, který je k dispozici. Pokud je v dané lokalitě možnost plynové přípojky, je výhodné se k rozvodné síti připojit. Jestliže tato možnost není, lze zvolit samostatný zdroj propanu ve formě doplňovacího zásobníku. Plynové kotle (teplovodní nebo kondenzační/stacionární nebo závěsné) nezaberou moc místa a vytápění je ekologické. Jedním z nejčastějších způsobů topení je elektřina, dostupná téměř všude. Pro tento způsob se používají se teplovodní elektrické kotle a zvláště u domů s krátkými rozvody (tedy u menších domů), je topení elektřinou celkem výhodné. U všech způsobů vytápění ušetříme, pokud necháme nainstalovat podlahové topení. Je nízkoenergetické, snadno udržovatelné hygienické a teplo od nohou navozuje tepelnou pohodu, přitom energie na ohřev vody je nízká a teplo vydrží dlouho. U nových domů  je třeba počítat s podlahovým topením již při projektování.

U topení pevnými palivy je z ekologického hlediska důležité zabývat se emisemi. Mnoho dříve vyrobených kotlů proto již nebude povoleno kvůli ochraně ovzduší. Řešením jsou kotle na biomasu nebo zplynovací kotle. Jako zdroj energie se využívá dřevo, dřevní štěpka, brikety nebo peletky, kotle dosahují vysoké účinnosti a jejich provozní náklady bývají celkem nízké. I topení v krbových vložkách je účinné, můžou být jak hlavním zdrojem tepla (integrovaný krbový systém), tak zdrojem doplňkovým. U kotlů na biomasu je však třeba počítat s místem na uskladnění paliva. U alternativních zdrojů energie (tepelné čerpadlo nebo solární ohřev) jsou počáteční investice vysoké, ale úspory do budoucna jsou k nezaplacení.

Co koupit a kde?

plynovy kotelJak již bylo řečeno, typ vytápění je čistě věc výběru, dostupných zdrojů energie, případně výpočtů tepelné ztráty objektu a následným doporučením výběru odborníkem. Jedno z nejdůležitějších hledisek, kromě úspory, je v dnešní době ekologie ovzduší. V minulých dobách se často vzduch zamořoval emisemi z neekologických kotlů na tuhá paliva. Díky novým zákonům je používaní těch vysokoemisních kotlů postupně úplně eliminováno. Také záleží na našich finančních možnostech a vůli do způsobu vytápění investovat. Pokud máme takové finanční možnosti, že můžeme investovat například do tepelného čerpadla, určitě se náklady na nákup v budoucnosti vrátí ve velkém.

Pokud se rozhodneme pro klasiku, jako jsou elektrický kotel, plynový kotel nebo kotel na tuhá paliva, je důležité vybrat takový, který bude výkonný, bezpečný, dobře udržovatelný a hlavně bude mít dlouhou životnost. Opravdu není úplně nejlepší kupovat to nejlevnější na trhu, protože se může stát, že za nedlouho bude potřeba kotel vyměnit. Je vždy vhodné nakupovat ve specializovaných prodejnách. Nabídka kotlů na tuhá paliva, krbových vložek a tak dále je poměrně široká i v různých hobby marketech, ale nakonec zjistíte, že za takové peníze, za jaké v těchto obchodech zboží nabízejí, se dá sehnat kus o mnoho kvalitnější, nebo naopak stejně výkonný a kvalitní, ale o polovinu levnější.

Doba virtuálních technologií nám také umožňuje nákup na e-shopu, který je jednoduchý a bez starostí. Než zboží vybereme, je dobré přečíst si pár recenzí, srovnat si ceny a kvalitativní aspekty zboží, případně se i jet někam podívat na vyhlédnutý kousek na vlastní oči.

Inspirujte se na Internetu

krbova kamnaNapříklad v internetovém obchodě akoupelnyatopeni.cz je na výběr velká spousta kotlů od mnoha výrobců. Kromě koupelnového vybavení je v nabídce velká sorta kotlů na tuhá paliva a biomasu, automatických kotlů, kondenzačních i plynových kotlů, čerpadel a také krbů i krbových vložek. Dále mají i systémy solárního vytápění, zkrátka skoro všechno od klasických způsobů vytápění až po ty alternativní. Najdeme tam samozřejmě i radiátory a podlahové topení a všechno potřebné příslušenství. V tomto obchodě se dá určitě vybrat, stačí vědět, jaký způsob vytápění pro naši domácnost je nejvhodnější. Pokud se chceme na něco zeptat, není problém kontaktovat poradce a ti dotazy zodpoví. Navíc můžeme očekávat příznivé ceny. Výhodou je rychlé dodání až do domu nebo formou osobního odběru. Kamenná prodejna v Rumburku je otevřená každý všední den a v sobotu dopoledne a obří sklad všechno umožňuje nabídce zboží, aby byla stále aktuální.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist