Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nedostatek železa v půdě – jak se projevuje na rostlinách?

Zář 1425 Autor: Redakce

Železo patří mezi deset nepostradatelných prvků, společně s uhlíkem, kyslíkem, vodíkem, sodíkem, sírou, fosforem, draslíkem, vápníkem a hořčíkem. Tyto prvky jsou označovány jako biogenní, což znamená, že jsou nezbytné pro život. Ve výživě rostlin patří železo ke stopovým prvkům, které jsou potřeba sice v malém množství, ale jsou důležité pro látkovou výměnu. Železo je rostlinou přijímáno s vodou z půdy, tak jako i ostatní minerály. V půdě se železo vyskytuje ve formě Fe3+ iontů, které jsou špatně rozpustné, takže rostlina pomocí organických látek, které vylučuje do okolí, tvoří cheláty, které po navázání na buněčnou membránu přeměňuje ionty Fe3+ na Fe2+, které jsou pro rostlinnou buňku přijatelné. Obsah Fe v půdě je vysoký a je tvořeno hlavně oxidy, sulfidy, fosfáty a silikáty.

Proč může být železo v půdě nedostatkové?

celer pestovaniNedostatek železa v půdě, bývá obecně vyvoláno nadbytkem vápníku. Vápník brzdí příjem železa, takže i když ho může v půdě být dostatek, rostlina ho nemůže přijmout. Stejný efekt může mít i nadměrný obsah fosforu. Dále tento nedostatek může být zaviněn zhutněním těžkých půd nebo nadměrnou vlhkostí. Špatný vliv na obsah železa má i chladné počasí a následovně nízká teplota půdy. Příjem železa rostlinami může být znemožněn kvůli poškození kořenové soustavy suchem, mrazem a také škůdci. Při pěstování může mít na obsah železa vliv také nedostatečná výživa. Riziko nedostatku železa je ještě zvýšeno, pokud se jedná o rostliny v nížinách. Železo se z půdy také může vyplavit následkem půdní eroze. Nedostatek železa se všeobecně vyskytuje spíše u zásaditějších zemin, kde je omezen pohyb železitých iontů.

Jak se nedostatek Fe na rostlinách projevuje?

Vzhledem k tomu, že železo se z velké části podílí na tvorbě chlorofylu (listové zeleně) a bílkovin, jeho nedostatek se projevuje silným žloutnutím nejprve mladých listů, poté i listů starších. Žloutnutí probíhá mezi žilkami listů, přičemž samotná žilnatina zůstává zelená. Tato porucha se nazývá chloróza. Při nedostatku železa mohou listy i takzvaně sklovatět. S opačným problémem – přebytkem železa se téměř nesetkáme. Když se s ním přece jenom setkáme, poznáme ho podle žloutnutí a kroucení listů a zaostání růstu kořene. Rostlina následovně pomalu odumře.

Chloróza

chlorozaChloróza neboli fyziologická žloutenka je porucha zapříčiněná nedostatkem přijatelného železa v rostlinách. Vyskytuje se hlavně u citrusů, vinné révy, ovocných stromků (broskvoní, třešní, hrušní, jabloní, slivoní i kdouloní) nebo i u jahodníku a maliníku. S chlorózou se můžeme setkat i pokojových nebo balkonových rostlin a některých jehličnanů. Protože se železo podílí na tvorbě chlorofylu, listy žloutnou a jak již bylo řečeno, žilnatina zůstává zelená. Později listy zežloutnou celé, mohou se kroutit, opadat. Přírůstky dřeva jsou malé a dřevo vyzrává velmi špatně. Rostliny i špatně kvetou a květy i plody opadávají. Když už vzniknou plody, jsou nekvalitní a mají podřadnou jakost.

Jak rostliny chránit a ošetřovat?

postrikovacPrevencí proti vzniku poruch z nedostatku železa je v první řadě vybrat vhodné rostliny do daných půdních podmínek a poskytnout jim správnou výživu. Jelikož v zásaditých zeminách je riziko špatného příjmu železa rostlinami zvýšené, můžeme půdu dlouhodobě okyselovat třeba mírným použitím síranu amonného nebo přidáním kyselejšího substrátu s obsahem rašeliny. Nesmíme ale půdu přehnojovat fosforečnými, dusíkatými hnojivy ani čerstvou chlévskou mrvou.

Již vzniklou chlorózu můžeme léčit pomocí aplikace přípravků, které obsahují železo ve formě chelátů. V této formě je železo pro rostlinu lehce přijatelné. S postřikem je vhodné začít již při prvních příznacích. Použít můžeme třeba hnojivo HARMONIE Železo nebo Plantella tekuté železo a na broskvoně například hnojivo Arbofert.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Nedostatek železa v půdě – jak se projevuje na rostlinách?
  • výživa podle krevních skupin 25.2.2017 (21:33)

    V ingredienciách je napísané mandľové maslo, a návod je ne prípravu mandľového mlieka. Poprosím o upresnenie, čo tam vlastne má byť. Ďakujem za odpoveď aj za recept.

  • MARIE KLACKOVÁ 29.5.2016 (17:04)

    Dobrý den,prosím sdělte mi jak často pužívatiPLANTELUtekuté železo a ledek,žloutnou nám naroubované jabloně,aplikovala jsem před 14ti dny zálivku i postřik jabloní a listy jsou stále stejně nažloutlé a ve skleníku papriky,posypala jsem ledkem,zalila jsem papriky a mají též některé světle zelené listy,děkuji za odpověd Marie Klacková

  • Klára 9.5.2016 (08:37)

    to není chloróza, jsou to symptomy viru šarky švestek

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist