Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Návrat ke kořenům

Lis 1321 Autor: Alena Vorlíčková

Návrat ke starým hodnotám, způsobu obživy, vztahu k přírodě, péči o sociálně slabé si jako životní cestu volí stále více rodin i jednotlivců, kteří se rozhodli vystoupit z kolotoče bezohledné spotřeby, hromadění nepotřebných věcí, hektického života závislého na moderních technologiích. Tito lidé se vracejí na venkov, rekonstruují zchátralé statky, chovají domácí zvířata, pěstují ovoce a zeleninu, pečou chleba, zavařují kompoty.

Mléko ze statku

mlekoZájem o čerstvé, kvalitní lokální potraviny nemusí ještě nutně znamenat útěk z města, dojení koz a okopávání brambor. I ti, kteří mají svá povolání a žijí v paneláku, mohou mít na svém stole domácí vajíčka, čerstvě nadojené mléko nebo voňavý chleba upečený ve vymetací peci. Na Svitavsku je možné tyto potraviny nově zakoupit na statku v Květné, kde zároveň poskytují možnost ubytování a představu, jak se žilo na vesnici před desítkami let, jak se chovají zvířata, vyrábí sýr apod.

Dům na půl cesty

Ve statku v Květné sídlí občanské sdružení Květná Zahrada. Jeho členy jsou lidé, kteří mají zájem se aktivně podílet na pomoci mladým lidem odcházejícím se z různých zařízení pro péči o děti a mládež, nebo jsou v obtížné životní situaci – bez přístřeší, potřebné pomoci a podpory. Sociální služba Dům na půl cesty Květná pomáhá těmto mladým lidem naučit se žít samostatně, najít si postupně bydlení, práci, navázat osobní a sociální vztahy a vazby a stát se součástí přirozeného místního společenství. Sociální služby poskytované DPC zachovávají a rozvíjí důstojný život, jsou zaměřeny na podporu samostatnosti, nezávislosti a soběstačnosti, a jsou zaměřeny na rozvoj specifických vlastností a dovedností s ohledem na životní potřeby ubytovaných mladých lidí.

Staré a nové tradice

osliceLidé ze statku (zaměstnanci i klienti) se stále více podílejí na životě v obci. Kromě výroby a nabídky mléčných výrobků, pečiva, vajec, klobás apod., kterými zásobí okolí, oživují staré lidové tradice a vytvářejí nové. Před časem třeba zachránili týranou oslici, u níž se po čase zjistilo, že je březí. Při radostné události narození malého oslíka vznikl nápad udělat veřejnou událost s výběrem jména a poté pozvat občany vesnice na statek ke křtu oslátka. Další již tradiční vánoční událostí je Živý betlém – vánoční hra mezi domácími zvířaty, vždy s živým miminkem v jeslích.

Plány do budoucna

V současné době získává statek novou podobu, pyšní se novou fasádou, v nové sýrárně už se vyrábějí sýry, máslo a tvaroh, během pár týdnů by měl zavonět čerstvý chléb, dokončuje se výběh pro drůbež. V oblasti sociálních služeb se připravuje zahájení provozu zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Květináč. Služba bude orientována zejména na starší děti (nad 10 let), jejichž zpravidla krátkodobé místění mimo rodinu je pro okolní města problematické. Služba bude poskytována přednostně městům Svitavy, Polička, Litomyšl a Moravská Třebová.  

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist