Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Napadly vaši zahradu mšice? Víme, jak se s nimi vypořádat

Čvc 1904 Autor: Redakce

Mšice jsou obávanými škůdci, kteří dokáží na zahradě způsobit naprostou pohromu. Patří mezi největší hrozby pro každého sadaře i zahrádkáře a jejich invazi je těžké zabránit.

msice na ruzich

Co dělat, pokud se mšice objeví?

Možností, jak účinně zlikvidovat mšice, je celá řada. Můžeme si vybrat z řady chemických přípravků nebo vyzkoušet babské rady.

Jaká je nabídka chemických postřiků?

Mezi nejznámější preparáty na hubení mšic patří Decis Flow, Mospilan, Talsar či Torant. Dostupné jsou i tyčinky do květináčů a na záhony. Chemické přípravky jsou většinou vysoce účinné, neprospívají ale přírodě a nejsou vhodné ani na ovocné stromy a další jedlé plodiny.

Jak na mšice bez chemie

Většina zahrádkářů hledá způsoby, jak se s mšicemi vypořádat přírodní cestou. Často pomohou babské rady, vycházející ze zkušeností našich předků. Které opravdu pomohou?

  • Prevence je základ. Chcete-li mšicím svou zahradu znechutit, vysaďte na ni lichořeřišnici, heřmánek, povijnici, saturejku nebo pažitku.
  • Přirozenými nepřáteli mšic jsou slunéčko sedmitečné a vosička. Neškodně vypadající beruška zvládne za měsíc zahubit i celou tisícovku mšic.
  • Osvědčeným přípravkem je výluh z tabákových listů. 15 g jich namočíme na půl hodiny do 2 litrů teplé vody a postříkáme postižené rostliny. Použít můžeme i nedopalky. Metoda ovšem není příliš vhodná na ovoce a další poživatiny.
  • Mšice zahubí také výluh z rajčatových listů, které necháme ve vodě stát přes noc.
  • Dalšími účinnými rostlinami v boji s mšicemi jsou kopřivy, česnek či pelyněk. Vložíme je do nádoby s vodou, postavíme na slunce a po týdnu můžeme na mšice nalít zahnívající tekutinu.
  • Okrasné rostliny můžeme zbavit mšic pomocí roztoku lžíce tekutého mýdla nebo jaru ve 2,5 l vody. Neaplikujeme ve chvíli, kdy jsou rostliny vystaveny přímému slunci.

Jak přilákat berušky na zahradu?

Berušky, které jsou pro mšice predátory, přiláká cukerný roztok. Navnadíme je i vysazením slunečnic nebo muškátů.

msice a slunecka

Jak se zbavit mravenců?

Mravenci si mšice rádi pěstují. Proto je dobré zbavit se jich také. Kromě chemických přípravků je odpudí i sůl, kávová sedlina, pálivá paprika a skořice, které rozsypeme v okolí cestiček, případně i na mraveniště.

msice a mravenci

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist