Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Mravenci si v posledních letech užívají sucho

Dub 2029 Autor: Redakce

Ve střední Evropě v posledních několika sezonách prožíváme velmi teplá a suchá léta. Takovéto prostředí výrazně svědčí mravencům, kteří se hojně vyskytují na zahradách, ale pronikají také dovnitř domů. Jak se jich bavit?

mravenci v zahrade

Proč jsou mravenci nechtěnými hosty?

Mravenci jsou sice malými tvory, přesto však dosti nepříjemnými. A to nejen pro vás, kdy nepříjemně štípou a kousají. Umí nadělat paseku také na vaší zahradě u domu. Škodí kupříkladu ovocným stromům a keřům, kdy dochází ke snižování úrody a oslabování rostlin kvůli vlivu kyseliny mravenčí. Stromy málo kvetou, odumírají jejich listy. Navíc jsou mravenci na zahradě schopni roznášet různé hniloby a mikroby, které „získávají“ od jiných živočichů v okolním prostředí. Jejich přílišné koncentraci je tak rozhodně dobré zavčasu zabránit.

Nejčastěji se na zahradě setkáte s dvěma druhy. Jedná se o mravence obecné a mravence žluté. Jsou schopni se usadit nejen v přírodě, hnízda si stavějí klidně i na terasách domů, odkud putují přímo k lahůdkám ve vaší domácnosti.

posyp proti mravencum

Jak se jich zbavit? Babské rady

Existuje několik osvědčených babských rad, jak se vyhnout přemnožení mravenců a zároveň jim zamezit v pronikání do určitých míst. Na zahradě je vhodné třeba pěstovat silně aromatické rostliny a byliny. Jejich intenzivní vůně mravence zaručeně odrazuje. Na jejich cestičky, které směřují ke stromům a k dalším citlivým místům, je praktické rozesít majoránku, skořici, případně například hřebíček apod.

Eko přípravky

Mravenců se lze zbavit rovněž za využití produktů, které pořídíte ve specializovaných obchodech či v zahradnictvích. Je vhodné dát přednost hlavně ekologickým přípravkům, do půdy se pak nedostávají nežádoucí látky, jež by ovlivnily její kvalitu.

Loxiran mravenčí bufet

Přírodním insekticidem, díky němuž se zbavíte mravenců na zahradě, je Loxiran mravenčí bufet. Dózu s náplní stačí umístit do blízkosti mraveniště, případně na mravenčí stezku. Za pár dní máte po starostech. Návnadu pouze kontrolujte, aby vlivem sluníčka nedošlo k jejímu vyschnutí. V případě potřeby ji doplňte.

Loxiran posyp

Kromě přípravku ve formě dózy je možné jako alternativu použít Loxiran posyp. Je ve formě prášku, který stačí na postižené místo nasypat a vyčkat, než začne fungovat. To obvykle trvá několik dní, což je doba, kterou jako zahrádkáři můžete vyplnit dalšími pracemi.

Bayer posyp

Podobně funguje rovněž Bayer posyp. Stejně jako Loxiran dokáže zbavit vaši zahradu od celých hnízd mravenců, a to účinně a rychle. Kromě mravenců funguje i na jiné druhy živočichů, které obtěžují zahrádkáře během suchých a teplých měsíců v roce.

pripravky proti mravencum

Přestěhování mraveniště

Pokud máte ekologické smýšlení a nechcete mravencům zbytečně škodit, pak je řešením jejich přesunutí. V tom případě je ale nezbytné provést důkladné přestěhování celého mraveniště. Původní sídlo musíte dokonale vyčistit, jinak se sem mravenci po čase znovu vrátí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist