Moření cibule, česneku i sadbových brambor
Škůdci a houbové choroby útočí na kulturně pěstované plodiny během celé vegetace. Zejména během vlhkého léta musíme plodiny chránit. Účinnější je ale prevence. Není nic jednoduššího, než sazečku, sadbový česnek a brambory namořit ve vhodných fungicidech nebo směsi huminových a fulvo kyselin-lignohumátu.
Loni nebylo léto vhodné pro pěstování cibule. Většina cibule nebyla vhodná k uskladnění, protože cibule moc rychle rostla a měla příliš řídká pletiva. Ta byla vstupní branou pro choroby i škůdce. Pomoci nám může preventivní moření ve fungicidu s vysokým obsahem síry a draslíku. Jedná se o mořidlo Sulku.
Přípravky pro moření sazečky
Sulka je vodou ředitelné mořidlo. Naředíme koncentraci dle návodu na obalu (5% roztok). Sazečku či česnekové stroužky dáme do pláténka nebo do síťky a moříme po dobu 8-12 hodin. Po moření můžeme ihned vysazovat. Zbylé mořidlo doplníme do konve s vodou a prolijeme jím záhon vysazené sazečky. Sazečka ošetřená mořidly před výsadbou, je odolnější vůči krčkovým chorobám a mechanickým poškozením a má vyšší skladovatelnost.
Sulka je vhodná i pro použití na gladioly, lilie i drobné cibuloviny. Co se týče moření česneku, více se dozvíte ve článku o moření česneku. Sulka, jejíž výrobcem je slovenská společnost Istrochem, je v České republice poměrně špatně dostupná. Podobný, o trochu lépe dostupnější přípravek je Síra SK 520, která je také vhodná k moření cibule, česneku i okrasných cibulovin. Stačí je před výsadbou 6-12 hodin namáčet ve 4 % roztoku (použijeme 40 ml přípravku na 1 litr vody).
K moření česneku i cibulovin se doporučuje také klasický fungicid Rovral. Přípravek použijeme v koncentraci 0,4 % (použijeme 4 ml přípravku na 1 litr vody). Rovral je širokospektrální fungicidnípřípravek s účinnou látkou Iprodione, který inhibuje klíčení spor a blokuje růst mycelií houbových patogenů.
Použití lignohumátu při moření brambor
Při výsadbě brambor je namoříme tak, že sypký (1 sáček na 5litrů vody) nebo tekutý lignohumát naředíme s vodou tak, aby měl barvu tmavého čaje. Brambory necháme v roztoku po dobu 2-3 hodiny a před výsadbou je necháme dobře oschnout, aby se na ně nelepila zem. Velmi důležité také je, abychom dobře připravili půdu. Tu můžeme provzdušnit rýčem nebo kultivátorem. Nejméně ale do hloubky 30 cm. Důkladně propracovat zem do hloubky je pro brambory bezpodmínečné.
Díky namoření budou brambory vitálnější a zvýší se také výnos a chuťové vlastnosti. Brambory ošetřené lignohumátem spolu s dostatkem draslíku a fosforu zapříčiní, že bude rostlina odolnější proti chorobám i škůdcům. Při výsadbě dbejte na to, že řádky by od sebe měly být 65 cm a v řádku je vzdálenost jednotlivých brambor 30-35 cm (tedy na šlápotu). Po celou dobu vegetace můžeme stříkat slabým roztokem lignohumátu. Více o pěstování brambor se dozvíte zde.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.