Moření česneku
Také už vás nebaví konzumovat nedobrý čínský česnek? Právě proto, že neseženete český česnek v supermarketech po celý rok, se mnoho zahrádkářů opět rozhodlo pro jeho pěstování.
Sadbu česneku ale kupujte vždy prověřenou (nesmí být napadena háďátkem) a sázejte jen česnek k tomu určený. Pokud chcete mít jistotu, je lepší jednotlivé stroužky vždy namořit. A to zejména proti škůdcům (háďátko, vlnovník). Moření nemusíte provádět, zejména pokud na daném stanovišti pěstujete česnek poprvé, i tak se ale odborníci v názorech na moření rozcházejí. Namořit česnek je určitou jistotou, případně koupit již namořenou sadbu.
Pokud se k moření přikloníte, máte dvě možnosti. Buď moříte celé palice už cca měsíc před výsadbou, nebo jednotlivé stroužky asi den předem. Dříve se k moření používal přípravek Sulka, ten už se ale nevyrábí. Náhradním prostředkem je Síra SK 520. Tento přípravek je vhodný na moření česneku.
Postup moření stroužků česneku
Jednotlivé stroužky je potřeba6-12 hodin namáčet ve 4% roztoku přípravku Síra SK 520, který je náhradou za Sulku. Ten připravíte smíchání 40ml přípravku a litru vody. Po namoření nechte stroužky oschnout na savém papíře nebo jemně osušte. Dále je možno použít přípravek Rovral FLO v koncentraci 0,6 – 0,8 % po dobu 20 – 30 minut.
Výsadba česneku
K té přistoupíme až teplota půdy klesne pod 9 stupňů. Vhodný je říjen až do zámrazu. Nízké teploty zabraňují, abystroužky byly v půdě napadány fuzáriem. Každý stroužek vysadíme asi do hloubky 6cm a. V řádku je vzdálenost stroužků cca 8 cm a vzdálenost řádků cca 30 cm. Použijeme všechny stroužky v palici, krom poškozených nebo malých. Stroužky nedokonale rozdělené se násilím nedělí. Nevhodnými předplodinami jsou hrách a fazole, cibulová zeleniny, cibulnaté květiny a mečíky a samozřejmě česnek. Stanoviště pravidelně měníme, po česneku nevysazujeme alespoň 5 let. Při výsadbě nepoužívejte sázecí kolík a stroužky musí být orientovány podpučím dolů. Po sklizni, která je v období červenec-srpen podle ranosti, umístíme palice do stínu zavěšené ve svazcích nebo rozprostřené v tenké vrstvě.
Fuzarióza česneku (Fusarium solani nebo oxysporum). Napadení fuzáriem poznáte podle žloutnutí a následnému usychání rostlin. Mycelium této houby je ale i ve značně deformovaných malých stroužcích. Objevuje se především ve vlhkých půdách.
Na jaře pak výsadbu stříkáme prostředkem Karate proti houbomilce česnekové. Více o tomto škůdci a ochraně proti němu se dozvíte v některém z dalších článků. Během vegetace odštipujte vrcholy s pacibulkami, které snižují výnosy.
Odzkoušené odrůdy sadbového česneku
Bjetin
Ozimý velmi raný širokolistý paličák (nutno odlamovat palice). Cibule jsou ploše kulovité, barva vnějších suknic je smetanová, mírně nafialovělá, stroužky jsou velké, nepravidelně uspořádané, v počtu 8. Rostlina je vysoká, listy dlouhé, vzpřímené, sytě zelené. Velmi výnosná , dobře skladovatelná odrůda. Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá. Nevadí osobám s nemocným žlučníkem.
Lukan
Ozimý poloraný širokolistý velmi nepaličák (netvoří palice) s velmi vysokými výnosy. Cibule střední až velké, ze strany ploše kulovité, základní barva obalových suknic většinou šedobílá. Stroužky v cibuli uspořádány nepravidelně, středně velké, v počtu 8 – 17. Listy vzpřímené, krátké až střední. Lukan je velmi odolný proti houbovým chorobám a může se pěstovat i v zamokřených půdách. Hmotnost cibule je střední až vysoká, skladovatelnost je vysoká. Chuť velmi příjemná, ostrá, ušlechtilá.
Slavin
Na trhu od roku 2005. Ozimý paličák atraktivního vzhledu, cibule jsou pravidelného tvaru, jemně fialové, tvoří 10 – 15 stroužků, sklizeň kolem 20. července.
Komentáře k článku
Jirka 10.12.2020 (20:01)
Sulka nebyla. To je pravda. Článek je aspoň 8 roků starý. Ovšem cena. Někde 0,2 litrů za 80 Kč jinde litr za 160 Kč. Bohužel poštovné k tomu.
Jiří Dihel 6.11.2020 (17:58)
Sulka se vyrábí, nevím odkud máte informací, že se již nevyrábí. Kupují každý rok, taktéž letos. Vyrábí AgroBio Opava.
Zdena Nevlud 2.12.2014 (13:22)
Namořil jsem česnek Sulkou a Rovralem a nepodařilo si mi jej zasadit. Lze sadbu provést i později, nebo je tato sadba již znehodnocená?
Děkuji.
Zdena
Hana 5.11.2012 (13:51)
Při nákupu sadbového česneku mi bylo řečeno, že je třeba mořit hypermanganem. Koupila jsem pidiflaštičku za 50 korun, a teď nevidím ani zmínku o tomto přípravku. Je to použitelné nebo jsem naletěla vtipálkovi? Česnek budu sázet poprvé. Děkuji.
Magda Zajvarová 25.10.2012 (09:40)
Dobrý den, záhon se před výsadbou nehnojí sázecí kolik se nepoužívá at pod česnekem nezustane vzduch já ho zatlačím prstama a namáčím proti plísní 20 minut před sázením v přípravku Rovral Aquaflo
Jitka 18.10.2012 (18:02)
Co vím, a také praktikuji, tak se záhon před výsadbou česneku nehnojí.
Jaroslava Schmidtová 17.10.2012 (09:24)
Teď sem četla že řádky mají být od sebe 15 cm a vy píšete 30 cm. Tj. trošku rozdíl né?? A pak ještě proč se nesmí používat sázecí kolík?? A co mám teda používat??
Děkuji za odpověď
Redakce 18.10.2012 (06:27)
Dobrý den, záleží na tom, jak moc chcete okopávat.
Vinterová Štěpánka 15.10.2012 (13:30)
Chtěla bych se zeptat, zda se půda před výsadbou česneku hnojí. Máme k dispozici koňský hnůj. Děkuji. Vinterová
Kobern 13.8.2012 (20:51)
Zdravím všechny pěstitele česneku 😉 Sháníte Sulku k moření (nejen) před podzimní výsadbou?? Zatím (!) je stále k sehnání v ČR! Objednat jej můžete přes e-shop prodejny pro vinaře a zemědělce – Vinařský dům Dubňany. Za Sulku v podstatě zatím neexistuje adekvátní náhrada. A pokud můžu poradit, kupte si pro jistotu i něco do zásoby (expirační doba je dostatečná). Sulce totiž skončila v ČR registrace a my doprodáváme zásoby.
Cena je 119Kč za 1 litr.
http://www.vinarskydum.cz/e-shop/postriky/sulka-1-litr-2.html