Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Mák setý

Čvn 1707 Autor: Redakce

Mák (Papaver somniferum, officinale) bychom bez nadsázky mohli podobně jako třeba olivy zařadit do kategorie potravin, které někteří milují a jiní nesnášejí. Pokud patříte do té první skupiny, je to super. Mák nejenže báječně chutná, ale navíc je významným zdrojem biologicky hodnotných látek, vitamínů a minerálů (vápník, draslík, hořčík, fosfor, železo, vitamin E) nejen pro lidi s různými výživovými směry (veganství a podobně).

mak

V našich končinách je mák pěstovaný naprosto běžně. Z planého vlčího máku vyšlechtěné makovice můžete vidět na spoustě polích. V některých zahraničních zemích jde ale o plodinu zakázanou, protože z nezralých makovic lze získávat opium. Proto si při cestě například do Venezuely rozhodně nepřibalujte na svačinu makové buchty.

Třebaže se u nás mák pěstuje opravdu hojně, do potravinářského průmyslu proudí jen část produkce. Nemalé množství šedomodrých semen je zpracovávána farmaceutickým průmyslem. Ta totiž obsahují značné množství alkaloidů (morfin, kodein, narkotin, papaverin a z nezralých semen se získává již zmiňované opium).

mak makovice

Proč konzumovat mák?

Protože je dobrý. To v prvé řadě. Dále pak semena obsahují více vápníku, než třeba mléčné výrobky. Krom kostí a zubů se vápník v našem těle využije také na spoustu dalších biochemických reakcí. Mák konzumujte také jako prevenci demence, protože napomáhá zlepšení naší paměti díky obsaženým omega-3 a omega-6 mastným kyselinám.

Zkuste třeba makové mléko. Recept najdete ZDE.

Makový olej

Ze semen se také lisuje makový olej, který je díky obsaženým stearovým, palmitovým a  linolovým kyselinám významným zdrojem omega-3 a omega-6. Ten je nezřídka používán jako přísada do masážních olejů a olejů do aromalamp. Ovšem za studena lisovaný olej můžete používat do salátů a podobně. Má oříškovou chuť, uklidňující účinky a blahodárně působí na srdce a cévy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist