Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Letošní pěkné slunečné dny s minimem srážek představují ideální podmínky pro množení mravenců

Čvc 1803 Autor: Redakce

Současné suché počasí přímo vybízí malé hmyzí záškodníky, aby se ze zahrad a políček stěhovali za potravou do našich příbytků. Otevřené dózy se sladkostmi, medem, marmeládou, moukou, cukrem a dalšími pochutinami přímo zvou mravence s vynikajícím čichem na návštěvu.

mravenec na zahrade

Jak se účinně bránit nezvaným návštěvníkům v bytě? Prevencí a čistotou

Pokud chcete nezvaným návštěvníkům zavřít pomyslné dveře, důkladně vykliďte spíž a kuchyň, případně rozvěste aromatické byliny a koření, které je dovede odpudit – mátu, bazalku, hřebíček, jalovec, sůl, pepř, pálivou papriku. Tyto přísady do jídel, které má většina hospodyněk v kuchyni, se nasypou do škvírek a na riziková místa, kde by se mohli mravenci vyskytovat. Tento postup použijeme i v případě, že už jsme mravence v bytě objevili, s úspěchem je zlikvidovali a chceme se účinně bránit jejich dalšímu vpádu. Jedním z preventivních postupů je také občasné vytření podlahy octovou vodou, ale hlavně důsledná čistota. Nenechávejte drobečky na lince a okolo dřezu, uchovávejte potraviny ve skleněných nebo plastových dózách, jelikož do papírových sáčků se mravenčí zuby snadno dostanou.

mravenci v interieru

Mravenec obecný je na zahradě prospěšný, ovšem všeho moc škodí

Mravenec je sám o sobě užitečný, pokud na zahradě pouze provětrává půdu svými chodbičkami nebo roznáší semínka užitečných rostlin. Je prospěšný rovněž svou schopností likvidovat některý hmyz – například housenky motýlů požírajících zeleninu a klíšťata. V momentě, co se přemnoží, začne být nepřítelem, jelikož se vrhá na pupeny, ovoce i celou úrodu. Jejich kamarádství s mšicemi je pro zahrádkáře také kontraproduktivní.

Chcete-li se zbavit přemnožených mravenců na zahradě, rozprašte kolem kořínků sazeniček jemné vápno – zásaditá půda mravencům nesvědčí. Někdy pomáhá i zubní pasta a prášek do pečiva. Díky tomu, že mravenci milují suchá a teplá místa, pomáhá i vydatná zálivka, někdy okořeněná výluhem z kopřiv.

Můžete je i nalákat do prázdné nádoby (keramického květníku) vytřené sádlem nebo masovým vývarem. Mravenci by se sem mohli přestěhovat a vy je posléze vynesete.

Pokud selhaly všechny přirozené postupy, nezbývá vám než sáhnout po bio postřicích či chemických prostředcích (Atak, Forestina), které s malými záškodníky zatočí jednou provždy.

mravenci na zahrade 

Mravenčí druh díky neúnavným královnám nevymře. Ba naopak

V Česku se nejhojněji vyskytuje mravenec obecný. Miluje jak zahrady, tak byty. Je nenáročný a snáší suchá (ale i vlhčí) místa. Dožívá se v průměru deseti let, královna dokonce ještě déle. Výkonná královna dovede za dvacet let života zplodit okolo 100 milionů potomků.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Letošní pěkné slunečné dny s minimem srážek představují ideální podmínky pro množení mravenců
  • Helena 22.7.2018 (10:33)

    Prosím o radu, listy sloupkovité hrušky se kroutí a následně černají

Kategorie
<<Říj 2020>>
PÚSČPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist