Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Květiny k sušení-dekorace zahrady i interiéru

Zář 1121 Autor: Redakce

Nyní je vhodná doba na sklizeň a sušení rostlin. Nejedná se o jednorázovou záležitost, protože rostliny vykvétají v různém období, a tak sklízíme asi měsíc. Květiny se musí sklízet před úplným rozkvětem, protože se věty při sušení ještě více rozvijí. Hlavní výhoda rostlin určených k sušení je, že zprvu dekorují naše záhony a následně díky suchým dekoracím také interiéry bytů nebo domů. Využijeme je i při aranžmá věnců a dekoračních polštářků.

Nyní většina rostlin bohatě kvete a před plným rozkvětem je otrháme, jinak jsou květy málo trvanlivé, opadávají a mění barevnost. Pro sušení jsou nejvhodnější různé rostliny.

Statice (Limonka) je úplným základem pro sušení. Jde o jednoletky druhu Limonium bonduellei a sinatum barev bílá, žlutá, oranžová, přes modrou do fialova. Mezi trvalky řadíme druhy Limonium latifolium a taticum. Jako vytrvalou bylinu lze pěstovat také Mochyni židovskou (Physalis alkekengi), jejíž oranžové lampionky krásně rozzáří všechny suché vazby.

kraspedie kulovitaKraspedie kulovitá (Craspedia globosa) jsou krásné žluté kuličky, které po usušenení neztrácejí barvu. I když se je kraspedie ve své domovině (Austrálie) trvalkou, v mírném pásmu ji pěstujeme jako letničku.

Smilek (Smil-Helichrysum) je znám jako slaměnka a známe ho především růžový nebo bílý. Mezi novinku pro suché vazby mohou patřit rostliny druhu Gomphrena globosa – pestrovka kulovitá –ta vypadá jako různě barevné jetelíčky. Sušit můžete i Celosia spicata – nevadlec, Ammobium alatum – pískožil, Světlice barvířská (Saflor) – Carthamus tinctorius, ostrožku, růže, zaječí ocásky, černuchy, makovičky, lonas, saflor, řepíky, statice toterika, vratič obecný, svatolinu cypřišovou nebo měsíčnici roční.

Všechny rostliny musíte sušit na suchém místě s dostatkem čerstvého vzduchu. Rostliny by pro vazby neměly přeschnout. Pokud to nestihnete do rána na balkon, aby se nelámaly. Ulomené slaměnky použijete přilepené na slámový věnec. Čínský česnek není dobrý, ale dá se využít do suchých vazeb. Květy se dají s úspěchem sušit také v silikagelu, který se hodí zejména pro větší květy (růže).

Obrázky rostlin k sušení

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist