Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kvalitní a odolné podlahy ze dřeva

Bře 1303 Autor: Františka Podzimková

drevena podlahaDo obytných místností je velmi důležité zvolit správnou podlahovou krytinu. Abychom se v místnosti cítili pohodlně a příjemně, je třeba vybírat příjemné materiály, po kterých je příjemné chodit bosou nohou, nebo se na ně třeba i posadit. Zjednodušeně řečeno vybrat podlahu takovou, která dotvoří útulnou atmosféru místa, která se právě v daném pokoji očekává.

V pracovnách, nebo obývacích pokojích, tedy pokojích, kde člověk tráví většinu svého času, se hodí na podlahu dávat dřevo, koberec, nebo třeba marmoleum. Koberec může být sice příjemný, je však náročnější na údržbu. Oproti tomu dřevo je příjemným materiálem, který se hodí do každého interiéru. Dotyk dřeva je příjemný i pro bosá chodidla. Působí decentním, hřejivým a uklidňujícím dojmem. Dřevo je přírodní materiál, kterým jistě nic nezkazíte. Podle odborníků není dřevěná podlaha až tolik vhodná pro podlahové topení, dřevo je totiž spíše než vodič dobrý tepelný izolant.

Dřevěná plovoucí podlaha

drevena plovouci podlahaPokud chcete, aby vaše dřevěná podlaha byla opravdu kvalitní, volte dřevěnou plovoucí podlahu.

Dřevěná plovoucí podlaha je kvalitní, ekologická, snadno smontovatelná a skvěle akusticky izolační. Tím, že se podlaha pokládá plovoucím způsobem, tedy k podkladu se nepřilepuje, nýbrž se na něj jen pokládá, je i snadno demontovatelná.

Dřevěná plovoucí podlaha je různě silná (obvykle 14 či 15 mm), široká (obvykle 182-200 mm) a délka je ve valné většině případů 2200 mm. Podlahu si můžete koupit dvou nebo třívrstvou s tím, že nášlapná vrstva je 2 – 5 mm silná a na povrchu bývá vrstva laku. Od masivní dřevěné podlahy se tedy liší tím, že je lepená z několika vrstev.

Údržba podlahy je velice snadná a jednoduchá. Jediné, co podlaze vadí, je příliš vysoká vlhkost. Není ji tedy vhodné umisťovat do koupelny, či chodby přímo přístupné zvenku. Dřevo, jako materiál totiž vlhkost saje a zároveň „dýchá“, tím také vytváří příjemné prostředí pro bydlení. Pokud se poškrábe, můžete ji přebrousit, případně vytmelit a znovu nalakovat. Měl by to zvládnout i šikovnější kutil.

Pokud si chcete plovoucí podlahu dát do kuchyně, není to žádný problém. Do podlahových spár se dá aplikovat tekutá guma, která zabrání zatékání vody, ale i nepříjemnému a hlučnému vrzání podlahy.

Masivní podlahy

parketyKlasické dřevěné palubové, nebo parketové podlahy vypadají oproti plovoucím mnohem přirozeněji.

Na druhou stranu je jejich cena o něco vyšší. I péče o podlahu je náročnější. Dřevěnou podlahu můžete nalakovat, lak na ní vydrží několik let, nebo jen ošetřit voskem, který se však musí aplikovat častěji. Nejčastěji se na dřevěnou podlahu používá smrk, dub nebo borovice.

Naprostou novinkou jsou bambusové podlahy. Jde o velmi tvrdé a odolné podlahy, které navíc působí velmi originálně a vkusně. Dají se sehnat v karbonizované a naturální variantě. Obě jsou srovnatelně tvrdé s dubovými podlahami. I šikovnější kutil zvládne pokládku po vlastní ose. Bambusová podlaha se celoplošně lepí. Nás nejvíce zaujalo, že se tento typ podlah hodí i do velmi namáhaných komerčních prostor. Podle bytových designerů je ale nejlepší vlastností krom odolnosti stálobarevnost.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist