Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kování a kliky-neoddělitelný celek, který může skvěle doplnit interiér místnosti

Dub 1425 Autor: Redakce

I zdánlivě nezajímavé dveře se mohou snadno stát zajímavým interiérovým doplňkem. Stačí je doplnit o zajímavé kování a kliky. Kování, ani kliky, nejsou v rozpočtu až tak vysokou položkou. Takže vás toto „oživení“ prostoru nevyjde tak draho, jako když byste se rozhodli vyměnit celé dveře.

Výběr dveřního kování a klik je velmi pestrý

nerezove kovaniLiší se jak tvarovým a stylovým řešením, tak i řešením materiálovým. Nic nezkazíte, pokud vsadíte na jednoduché tvary a klasický design. Fantazii se ale meze nekladou, takže je pro vás připravena i široká nabídka výstředních a originálních typů.

Při výběru konkrétního výrobku se vždy zaměřte zejména na prostor, do kterého kliku nebo kování vybíráte. Rozmanitost typů je široká právě kvůli různým variantám využití. Dvě základní skupiny tvoří interiérové a exteriérové kliky a kování. Dále je také třeba rozlišit, zda je umisťujeme do soukromého či veřejného objektu. Přeci jen kliky, které se hodí na dveře kanceláře, nemusí tak dobře vyniknout v rodinném domě a naopak.

Pro shrnutí je obecně dobré se orientovat hlavně podle využití budovy, typu objektu a funkce dveří. Neopomínejte ale vzít v potaz i interiérové řešení. Promyšlené detaily pozdvihnou úroveň celé místnosti. Dbejte tedy na to, aby kliky a kování k interiérovému řešení zapadly. Aby se hodily jak materiálově, tak tvarově i typově. Dveřní kování a kliky na dveře jsou neoddělitelným celkem. Je nutné, aby k sobě pasovaly jak funkčně tak materiálově a tvarově.

Abyste měli představu o svých možnostech výběru, přinášíme vám přehled nejběžnějších řešení dveřního kování.

Velmi časté a hojně oblíbené je klasické štítové a rozetové kování. Štítové kování má oválný až obdélníkový tvar. Jedná se pouze o jednu část, ve které je pohromadě klika i zámek. Typy štítového kování rozlišujeme podle hodnoty jeho rozteče. Pod pojmem rozteč se schovává skutečná vzdálenost od otvoru pro kliku až po dveřní zámek. Rozetové kování se dělí na dvě části. Jednou z nich je klika a druhou zámková část pro klíč. Jak už sám název napovídá, rozetové kování je ve tvaru kruhu. Oba tyto typy se vyznačují velmi snadnou montáží, kterou zvládne jen trochu zručný kutil. Jednoduchost a propracované detaily, to je to co všechna dveřní kování spojuje.

U rozetového kování můžete vybírat z více typů zabezpečení. Klasické kování BB je určeno pro obyčejný klíč, FAB je kování s pružinou, která je určena pro umístění cylindrické vložky. Poslední kování WC má pružinu a olivu.

nerezove kovaniMateriálové provedení bývá nejčastěji z hliníku, nebo nerezu. Může být ale i kované. Kování z hliníku je určeno pro interiérové kliky. Výhodou je dobrá cenová dostupnost a variabilita kombinování v interiéru. Nerezové kování je kvalitnější a díky svému antikoroznímu účinku je ho možné využít i do exteriérových dveří. Speciální kované kování je zhotoveno z ušlechtilé oceli. Toto kování oceníte zejména při rekonstrukcích historických objektů. Ale samozřejmě ho můžete umístit i do jakékoliv novostavby.

Samostatnou kapitolou je pak bezpečnostní kování, které zamezí vniku nezvaným návštěvníkům. Pokud hledáte vhodné bezpečnostní kování, ujistěte se, že disponuje spolehlivým certifikátem o dokladu třídy bezpečnosti. Bezpečnost kování dodávají prvky, které znemožní či znesnadní (podle toho z jaké třídy bezpečnosti kování je) vylomení nebo odvrtání cylindrické vložky.

Co se týče typů klik, klasická klika, kterou najdete na převážné většině dveří, rozhodně není jediným možným řešením. Vhodnou alternativou jsou například koule na dveře. V případě, že uvažujete i přístup pro imobilní, podle platných norem byste měli na dveře umístit madla pro otevírání dveří.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist