Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Konfitovaný česnek: Zdravá delikatesa, kterou zvládnete i vy!

Čvn 2314 Autor: Claudie Kornelová

Konfitovaný česnek není jen obyčejnou přísadou do jídel. Je to lahodná a zdravá delikatesa, kterou můžete snadno připravit i vy doma. Tento článek vám představí jednoduchý postup, jak konfitovat česnek a využít ho ve vaší kuchyni. Od jemné chuti po mnohostranné zdravotní benefity, objevíte, proč by měl být konfitovaný česnek součástí vašeho jídelníčku. Připravte se na výlet do světa aromatických a zdravých pochoutek a naučte se vytvořit tento vynikající pokrm sami!

česnek

Výroba konfitovaného česneku sice zabere hodně času, ale výsledek stojí rozhodně za to. Zdroj foto: Pixabay.com – Maison Boutarin

Benefity konfitovaného česneku

Konfitovaný česnek nabízí řadu zdravotních benefitů pro tělo. Zde je pár důležitých.

 • Posiluje imunitu: Konfitovaný česnek je bohatý na antioxidanty a obsahuje přírodní antibiotika, která podporují imunitní systém. Pomáhá chránit tělo před infekcemi, nachlazením a dokonce i některými vážnějšími onemocněními.
 • Snížení krevního tlaku: Pravidelná konzumace konfitovaného česneku může pomoci snížit vysoký krevní tlak. Obsahuje látky, které přirozeně rozšiřují cévy a snižují napětí ve stěnách arterií.
 • Podpora kardiovaskulárního zdraví: Konfitovaný česnek může pomoci snižovat hladinu cholesterolu v krvi a omezit tvorbu plátů na cévách. Tím pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění a zlepšuje celkovou zdravotní kondici srdce.
 • Antirakovinové vlastnosti: Některé studie naznačují, že konfitovaný česnek může mít antirakovinové účinky. Obsahuje síru a další fytonutrienty, které mohou pomoci předcházet určitým typům rakoviny, zejména rakovině žaludku, střev a prsu.
 • Protizánětlivé účinky: Konfitovaný česnek obsahuje sloučeniny s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci snižovat záněty v těle. To může přinést úlevu při bolestech kloubů, podporovat zdraví trávicího systému a snižovat riziko různých zánětlivých onemocnění.
 • Detoxikace a podpora trávení: Konfitovaný česnek má příznivý vliv na trávicí systém. Působí jako přirozený detoxikant, podporuje produkci trávicích enzymů a pomáhá regulovat střevní mikroflóru. To může zlepšit trávení a celkovou absorpci živin.
 • Zlepšení mozkové funkce: Některé látky v konfitovaném česneku mohou podporovat zdraví mozku a snižovat riziko neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Konzumace konfitovaného česneku může zlepšit paměť, koncentraci a celkovou kognitivní funkci.
rakovina

Konfitovaný česnek má například vlastnosti, které pomáhají v boji s/proti rakovině. Zdroj foto: Pixabay.com – Colin Behrens

Co je to konfitovaný česnek

Konfitování česneku je proces, při kterém se česnek pomalu vaří nebo dusí v oleji nebo tuku za nízké teploty, často po dobu několika hodin. Tímto způsobem se dosahuje měkké a jemné konzistence, a zároveň to česneku umožňuje uvolnit své přírodní chutě a aromatické látky.

Jak si vyrobit konfitovaný česnek

Postup konfitování česneku je relativně jednoduchý. Nejprve se celé stroužky česneku oloupou a případně se odstraní vnitřní tvrdá jádra. Poté se česnek vloží do hrnce a zalije se olejem (často se používá olivový olej) nebo tukem, aby byl česnek zcela ponořen. Hrnec se pak přikryje a česnek se vaří na mírném ohni nebo dusí v troubě při nízké teplotě. Obvykle to trvá několik hodin, než se česnek stane měkkým a křehkým.

pánev

Česnek se konfituje tak, že se vloží do oleje do hrnce či hlubší pánve a nechá se konfitovat po dobu několika hodin. Zdroj foto: Pixabay.com – Taken

Jak konzumovat konfitovaný česnek

Konfitovaný česnek je vynikající přísada, kterou můžete využít ve vaší kuchyni pro přípravu rozmanitých jídel. Zde je několik způsobů, jak lze konfitovaný česnek konzumovat.

 • Přidání do pokrmů: Konfitovaný česnek můžete přidat do různých pokrmů, jako jsou omáčky, polévky, těstoviny, pečivo nebo saláty. Má sladkou a jemnou chuť, která může zvýraznit další ingredience a dodat jim bohatost a hloubku.
 • Roztírání na pečivo: Konfitovaný česnek můžete rozetřít na plátky čerstvého pečiva, jako je bageta nebo chléb. Tím získáte lahodnou a aromatickou chuť a vytvoříte si skvělý základ pro sendviče nebo obložené chlebíčky.
 • Příloha k masu: Konfitovaný česnek může být skvělou přílohou k různým masovým pokrmům. Přidejte ho k pečenému kuřeti, hovězímu steaku nebo grilovaným rybám pro přidání chuti a výraznosti.
 • Dip nebo pomazánka: Konfitovaný česnek můžete také použít jako základ pro dipy nebo pomazánky. Smíchejte ho s tvarohem, zakysanou smetanou nebo sýrem a ochuťte bylinkami nebo kořením. Výsledkem bude lahodný a aromatický dip, který se skvěle hodí k zelenině, nachos nebo pečivu.
 • Vaření s olejem: Také olej z konfitovaného česneku, ve kterém byl česnek konfitován, můžete použít při vaření. Můžete ho použít jako přísadu do omáček, polévek, marinád nebo prostě ho přidat do pokrmů, kde chcete přidat bohatou chuť a vůni česneku.

Konzumace konfitovaného česneku přináší nejen vynikající chuť, ale také všechny zdravotní benefity, které s ním souvisejí. Buďte kreativní a experimentujte s různými způsoby, jak ho využít ve vaší kuchyni, a objevte tak nové chuťové kombinace.

bageta

Konfitovaný česnek chutná báječně například na křupavé bagetě. Zdroj foto: Pixabay.com – Markus Distelrath

Jak skladovat olej z konfitovaného česneku

Olej z konfitovaného česneku je skvělým způsobem, jak využít přidanou hodnotu a chuť, kterou tento proces přináší. Skladování oleje z konfitovaného česneku je relativně jednoduché.

 • Uchovávejte ho v chladničce: Olej z konfitovaného česneku by měl být vždy uložen v chladničce. Studená teplota pomáhá zabránit rychlé zkáze oleje a prodlužuje jeho trvanlivost.
 • Skladovací nádoba: Olej by měl být uložen v hermeticky uzavřené skleněné nebo plastové nádobě s pevným víčkem. Důležité je zajistit, aby žádný vzduch nepronikl do nádoby, což by mohlo způsobit oxidaci oleje.
 • Odstranění případných zbytků česneku: Před uložením oleje je dobré z něj odstranit případné zbytky česneku, které by se v něm mohly nacházet. To pomáhá zabránit rychlému zhoršení oleje.
 • Trvanlivost: Olej z konfitovaného česneku by měl být spotřebován do 2 až 3 týdnů od jeho přípravy. Důkladně sledujte vůni a chuť oleje – pokud se začne kazit nebo získá nepříjemný zápach, je lepší ho vyhodit.

Je důležité si uvědomit, že olej z konfitovaného česneku by měl být používán s rozumem. Přidejte ho jako chuťovou přísadu do různých pokrmů, salátových dresinků, omáček nebo marinád, abyste využili jeho bohatou a aromatickou chuť.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist