Konec červivým jablkům! Zabraňte obaleči, aby napadl vaše jabloně
Na chutných, šťavnatých jablkách si jistě s radostí pochutná každý z nás. Není se tedy rozhodně čemu divit, že jabloň patří mezi ty nejoblíbenější ovocné stromy. Bohužel se ale ani tyto stromy neumí sami ubránit nepříjemným škůdcům. Momentální teplé, letní počasí je navíc pro tyto škůdce naprosto ideální a velmi rychle se tak mohou množit a způsobit na vašich stromech opravdu velké škody.
Kdo je obaleč jablečný
Tento škůdce má podobu drobného a nenápadného motýla. Napadení našich plodů jeho housenkami mívá pro naši úrodu však fatální následky. Rozhodně mezi námi totiž není nikdo, kdo by se rád zakousnul do červavého jablka. Proto tedy plody napadené touto nenápadnou housenkou končí v koších. Čím větší teplo, tím více bude obaleč spokojený a bude se moct lépe množit. Pokud jsme tedy zanedbali preventivní opatření, je důležité včas zasáhnout. Abychom mohli úspěšně zasáhnout, je důležité správně poznat vajíčka obaleče. Ty poznáme tak, že nejprve mají podobu bílých vajíček, ale později se mění a objevuje se na nich červený proužek. Při jejich hledání musíte být obezřetní, jejich velikost je totiž pouze kolem jednoho milimetru. Oči tedy musíte mít doslova na stopkách.
Zbavujeme se nepříjemného škůdce
V případě, že vaše jabloň byla obalečem napadena, je důležité včas zasáhnout a nečekat, že se problém vyřeší sám. V dnešní době, se již nemusíte uchylovat pouze k chemickým postřikům, nemusíte se tedy obávat, že přijdete o svou chemicky neošetřenou úrodu. K chemickému řešení problému je dobré přistoupit až ve chvíli, kdy všechna ostatní řešení selhala a vy se obaleče stále nemůžete zbavit.
Jak tedy ochránit jabloně?
Skvělým pomocníkem se pro vás stanou lapače na škůdce. Pro lepší představu mají podobu žlutých terčů. Mohou fungovat na bázi světelných či feromonových lapačů. Možná vás až překvapí, jak jednoduchý je celý tento postup. Tyto lapače jednoduše rozmístíte v koruně jabloně a ony již zbytek práce odvedou za vás. Pokud však toto řešení selže, budete nejspíš muset přistoupit k ošetření stromů postřikem. Ale ani v takovém případě se nelekejte. V poslední době se totiž velké oblíbenosti těší biologické postřiky, které jsou vyráběny pomocí bakterie Bacillus thuringiensis. V přírodě jde o naprosto běžně vyskytující se bakterii, pro ostatní organismy vyskytující se v přírodě je tedy tento postřik naprosto neškodný. Tento přípravek bude nejvíce účinný ve chvíli, kdy se začínají líhnout mladé housenky.
Nezapomínejte ale ani na preventivní opatření
Hurá, škůdců jsme se úspěšně zbavili, ale ani to rozhodně není povel k tomu, abychom ustali v péči o naši zahradu. Pokud nebudeme dělat žádná preventivní opatření, škůdci se mohou opět velmi rychle vrátit. V období, kdy probíhá vegetace, je důležité pravidelně sekat trávu. Minimální interval mezi jednotlivým sekáním je alespoň dva až tři týdny. Dále je důležité nikdy nenechávat na zemi spadlé plody. Pozor dejte na to, ať na zemi nezůstanou žádné plody ani přes celou zimu. V takovém případě, mohou totiž housenky obaleče ve spadlých plodech přežívat po celou zimu a s příchodem jara se probudit k životu a začít nám ničit úrodu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.