Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum)

Zář 1325 Autor: Redakce

kastanJírovec maďal neboli kaštan koňský všichni dobře známe jako statnou, listnatou, opadavou dřevinu vyskytující se v parcích, alejích i ve volné přírodě. Z Balkánského poloostrova se rozšířil do celého mírného pásma Evropy i Severní Ameriky, s výjimkou horských oblastí. Ideální jsou hluboké, humózní půdy a snese i lehké zastínění.

Jírovec se pyšní širokou, okrouhlou korunou, jejíž větve ve stáří mohou být převislé. Výška stromu může dosahovat až 30 m. Pupeny jsou lepkavé a listy velké 15-20 cm, dlanitě složené z 5-7 lístků, které jsou po okrajích pilovité. V květnu, když jírovec kvete, se těšíme ze vztyčených květních lat poskládaných z bílých květů s červenými a žlutými skvrnkami. V září jsou parky plné dětí sbírajících již zralá semena, tmavě hnědé kaštany, ukryté v ostnité tobolce. 

Jak můžeme využít kaštany?

kastan plodMimoto, že jírovec zdobí veřejná prostranství svým charismatickým habitem, poskytuje nám mnoho dalších služeb. Pro některá zvířata jsou kaštany zdrojem obživy v zimním období – jistě si všichni pamatujeme na proslulý školní sběr kaštanů pro zvířátka a také pro výrobu figurek spojovaných špejlemi. V neposlední řadě jsou prokázány pozitivní účinky na mnoho zdravotních potíží při vnějším použití. Pro pěstování na okrasné účely mohou být použity šlechtěné kultivary, které mají sterilní květy a nevytvářejí plody, tedy nemusíme se bát podzimního úklidu popadaných semen. Jiné kultivary se pak mohou lišit i habitem nebo tvarem listů. Některé však mohou být vzácné a špatně dostupné.

Kaštany léčí

lecive kastanyPřestože jsou kaštany považovány za jedovaté, jejich chuť je nahořklá a štiplavá, při správném použití nám mohou pomoci v celé řadě zdravotních neduhů a problémů. Aktivní látky přítomné v kaštanu jsou používány při léčbě cévního systému, křečových žil, zánětů žil, hemoroidů, arteriosklerózy. Všeobecně známé krémy, masážní gely a alkoholové tinktury, jež jsou běžně k dostání ve specializovaných prodejnách i lékárnách, mají protizánětlivé účinky a zlepšují vlastnosti cév. Používání přípravků z kaštanu stimuluje lymfatický systém, takže poskytuje úlevu od těžkých nohou a pomáhá odstraňovat celulitidu v podobě zábalů a masáží. Při léčbě revma a dny zlepšují prokrvení postiženého místa a má protizánětlivé účinky. Dále nám tyto přípravky mohou ulevit od bolavých kloubů a urychlit vstřebávání modřin.

klinenka jirovcova

Kaštany obsahují jedovatou látku escin, proto se doporučuje již zmiňovaná vnější léčba. Vnitřní léčba je sice možná, ale bezpečná pouze pod dohledem zkušeného specialisty, neboť při předávkování může způsobovat křeče, zvracení, kopřivku a v nejhorším případě i narušení životně důležitých orgánů, hlavně jater a ledvin. Další alternativou je užívání čaje z květů jírovce.

Klíněnka jírovcová

Již několik let trápí populaci jírovců po celé Evropě výskyt droboučkého motýlka klíněnky jírovcové (Cameraria ohridella), jejíž housenky se živí listovým pletivem. Jistě všichni známe rezavě hnědé zabarvení napadených listů kaštanu, které vzápětí předčasně opadá. Škody jsou především estetické, řada pokusů potvrdila, že v pozdějším období vegetace by defoliace (opadání) neměla na dřevinu mít negativní vliv. Efektivní cestou k zahubení a zbavení se klíněnky je spálení opadaného listí, kde kukly zimují a čekají na další rok. Můžeme použít i chemické postřiky kmenů a korun stromů.

jedly kastanJedlý kaštan

Kaštanovník jedlý (Castanea sativa) je často považován za příbuzného kaštanu koňského, ale tento názor je mylný.

Kromě názvu spolu nemají zhola nic společného. V naší zemi se vyskytuje jen zřídka, najdeme ho zejména v zámeckých parcích. Dokáže být opravdovou ozdobou, pokud má dostatek prostoru a není zastiňován jinými stromy. Většina z nás si jedlé kaštany spojí s časem Vánoc, když si na nich můžeme pochutnat v pečené podobě na vánočních trzích. Není divu, když plody mají jedinečnou chuť a ještě obsahují výživné a zdraví prospěšné látky.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist