Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Je pravda, že nové krby méně topí?

Říj 1627 Autor: Redakce

Krby s krbovými vložkami byly v Čechách masivně rozšířeny až v průběhu 90. let. Výkon běžného topeniště té doby je zhruba 12 – 14 kW, ale výjimkou nejsou ani výkony atakující 20 kW. Moderní domy však vykazují tepelnou ztrátu až dvakrát nižší než dům stavěný před nějakými 20 lety. Co ale s takto vysokým výkonem v domě, který má tepelnou ztrátu všech vytápěných místností jen 7- 8 kW, často ještě méně? Obývací pokoje s plochou kolem 35 m2 v nízkoenergetických domech mají zpravidla tepelnou ztrátu kolem 1 až 1,5 kW, a to při vnější teplotě kolem -12 °C. V běžných podmínkách tuzemských topné sezóny kolem 0 °C je pak tepelná ztráta třeba i poloviční. Pokud v takovém prostoru spálíte kilo dřeva, dostanete asi 3,2 kWh tepla. Nutně pak dochází k přetápění interiéru a vysoušení vzduchu, což vede k jedinému – větrání.

tempr krb

Správná volba krbu do novostavby

Pokud při pořizování nového krbu nebudete respektovat základní pravidla pro výkon krbové vložky a volbu materiálů, buď se doma upečete, nebo získané teplo pošlete oknem ven. Krby vhodné i do tepelně velmi málo náročných staveb existují, pokud si nevíte rady, svůj dotaz napište přímo mistru kamnáři.  V krátkosti vám představíme základní možnosti redukce výkonu, aniž byste se museli připravit o požitek z bohatě plápolajícího ohně. Opomineme-li možnost menšího prosklení, která je pro zájemce o krb většinou nepřijatelná, eventuality jsou:

a) Krbová vložka s dvojím prosklením, které izoluje až na celkový výdej cca 15 – 20 % jmenovitého výkonu.

b) Vložka s antireflexním sklem.

c) Koncepce krbu jako sálavého topidla (možno i s akumulací), tedy nikoli teplovzdušného (přímotopného).

Ideální samozřejmě je všechny výše uvedené možnosti vhodně kombinovat. Více o moderních technologiích krbů a jejich různých systémech vytápění najdete na blogu Jana Temra, spolumajitele rodinné kamnářské manufaktury Temr, s.r.o. mnohaletého člena Cechu kamnářů ČR a držitele titulu Živnostník roku a Český patron. 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist