Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak vyčistit a impregnovat koberce?

Lis 1906 Autor: Redakce

Koberec se nachází snad v každé domácnosti. Aby vám dlouho vydržel, je třeba o něho správně pečovat.

cisteni koberce

O jaký koberec se jedná?

Na trhu se nachází nepřeberné množství koberců. Základní rozdělení je na koberce z přírodních vláken a syntetických materiálů. Dále dle techniky výroby rozlišujeme koberce tkané, což je např. peršan, všívané nebo vpichované. O tom, jak bude koberec pohodlný, rozhoduje jeho nášlapná vrstva. Tu tvoří střižený vlas, smyčka nebo jejich kombinace.

koberec kocka

Pravidelná údržba

K pořizovanému koberci byste si měli vyžádat návod k jeho správnému ošetřování. Mezi běžnou údržbu patří vysávání, které se ovšem nedoporučuje kobercům s nízkou smyčkou či hustým střiženým vlasem. V jejich případě raději použijte vysavač v kombinaci s rotačním kartáčem. U vlněných koberců se vysávání zcela vyhněte, neboť by hrozilo jejich plstnatění.

koberec s dlouhymi chlupy

Hloubkové čištění

První možností je čištění suchou cestou pomocí hrubého vlhkého prášku s vysoce absorpční schopností. Nasypaný prášek na koberec na sebe naváže špínu a prach, a vy ho poté jednoduše vyluxujete. Tento způsob ošetření je obzvláště vhodný pro koberce všívané a tkané s nízkým vlasem. Mokrá cesta spočívá v čištění speciálním roztokem naředěným vlažnou vodou. Praktickým pomocníkem při této čisticí metodě je tepovač. Tímto způsobem rozhodně nečistěte hedvábné, perské a vlněné koberce. Ty vždy ošetřujte pouze pomocí čisticího prášku a ručního šetrného vykartáčování ve směru vlasu.

koberec persky

Proč je třeba impregnace?

Zajišťuje totiž koberci dlouhodobou ochranu vůči zašpinění. Nově pořizovaný koberec je naimpregnován od výrobce, již po 6 měsících se tento povlak postupně vytrácí. Impregnaci nanášíme po hloubkovém vyčištění koberce, když je ještě vlhký. Obnovíme tím jeho barvu a jas, prodloužíme životnost. Obecně platí, že koberce z přírodních vláken je třeba impregnovat šetrně pomocí přípravků k tomu určených. Na koberce syntetické lze použít běžně dostupné impregnační prostředky.

koberec impregnace

Zaměřte se na tloušťku koberců

Zátěžové koberce se vyznačují vyšší tloušťkou a izolačními vlastnostmi proti chladu a hluku díky pogumované spodní vrstvě. Stejnou funkci plní i koberce s filcovým podkladem. V interiéru vám postačí koberce na syntetické jutě, neboť plní hlavně dekorativní funkci.

koberec tloustka

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jak vyčistit a impregnovat koberce?
  • Pirnerová 18.11.2019 (12:39)

    Dobrý den, článek má název, Jak impregnovat koberce…. nějak to vypadlo, ptám se tedy, víte to? Jak impregnovat např tkané bavlněné koberce?
    děkuji za odpověď

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist