Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak správně vybrat nejvhodnější topný systém?

Lis 1614 Autor: Redakce

Stavíte novostavbu, či rekonstruujete? Pak je před vámi zcela jistě zásadní otázka výběru toho nejlepšího topného systému.  Trh v dnešní době nabízí spoustu možností, jak ale vybrat ten nejvhodnější a zároveň co nejvíce ušetřit? Jsou to velice zapeklité otázky a my tu jsme dnes od toho, abychom vám tuto složitost záležitost pomohli rozplést.

topeni budiky

Správný výkon topné soustavy

Jedním z nejdůležitějších kritérií, podle kterého bychom se při volbě nového topného systému měli řídit je jeho výkon, který opravdu ve své domácnosti budeme potřebovat. Nejběžnější chybou, kterou dělá spousta z nás je příliš naddimenzovaný výkon. To vede jen k jediné věci a to k přílišnému přetápění místnosti a následně zbytečnému větrání. Může se stát také i opak a to zbytečné škrcení zdroje tepla, které postupem času bude vést k velkému snížení životnosti topidla. Výkon, který bude pro váš dům na míru, musí ale stanovit odborný technik.

Volba způsobu vytápění

V tomto případě vám bohužel nedokážeme dát přesnou a správnou radu. Volba správného způsobu vytápění totiž záleží hlavně na vašich možnostech. Ať už jde o možnosti časové či finanční. Nejsme tedy schopni vám říci přesně, který způsob máte zvolit, ale můžeme si alespoň existující způsoby vytápění představit, a tím vám ulehčit rozhodování.

kohout vytapeni

Plynové kotle

V tomto případě si musíte nejprve zjistit, jestli ve vašem místě bydliště jde jako zdroj vytápění plyn použít. Zemní plyn jde totiž použít asi jen v jedné třetině všech obcích v České republice.
Volba tohoto zdroje vytápění je poměrně časově i údržbově nenáročná. Proto se také zemní plyn řadí mezi tzv. komfortní paliva. Opět zde platí, že i plynový kotel musí mít optimální výkon a proto byste si s jeho výběrem měli nechat poradit od zkušeného technika.

Elektrické topení

Všichni jistě dobře známe elektrické přímotopy. Jde o jednu z nejznámějších forem elektrického vytápění. Bohužel nejde ale o zrovna úspornou formu vytápění. Na druhou stranu jsou zde velice nízké pořizovací náklady, jejich provoz je v podstatě bezúdržbový a obsluha je asi nejjednodušší, jakou si dovedete představit. Elektrické přímotopy však bývají v poslední době velice často nahrazovány topnými rohožemi nebo kabely, které se dají umístit přímo do podlahy, stěn nebo stropů. V interiéru tedy poté nejsou vůbec vidět a nijak nám neruší celkový vzhled místnosti. Velice důležité je, tento topný systém vybavit správnou regulací, které nám topení bude zapínat nebo vypínat podle potřeb.

Krb místo televize

tempr krbTopení pevnými palivy bylo velice oblíbený již v dřívější době a nyní míra jeho oblíbenosti rozhodně neklesá. Hodí se například jako doplňkový zdroj tepla. Pokud máte například v bytě pouze elektrické přímotopy, proč si nepořídit i krbová kamna, díky kterým velice ušetříte své finance, byt vám dokážou výborně vytopit a navíc na jejich krásu při večerním posezení, kdy je venku sychravé počasí, je opravdu nepřekonatelná. Je pravdou, že zde opravdu nejde o bezúdržbový zdroj tepla. Kamna musíme pravidelně čistit, vynášet popel a alespoň dvakrát do roka bychom měli také vyčistit komín.

Opravdu není lehké poradit, jakou variantu vytápění pořídit. Pokud jste si ale vybrali, jen si stále neumíte představit celkovou finanční náročnost, zkuste si vyhledat na internetu kalkulátor pro výpočet cen energií, který vám jednoduše pomůže spočítat, která varianta topení pro vás bude ta nejideálnější.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist