Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak se zbavit krtků na zahradě

Dub 2109 Autor: Claudie Kornelová

Navzdory své malé velikosti, může hrabající krtek způsobit trávníkům a zahradám velké problémy. Toto malé, sametově osrstěné zvíře se zavrtá do země a hloubí tunely a krtince, které mohou na dvoře majitele domu způsobit hotovou katastrofu. Krtci tráví většinu svého života v podzemí hledáním žížal, slimáků a dalších plazivých zdrojů potravy. Podle odborníků na trávník si zvířata staví podzemní tunely jako místo pro ukládání potravy.

krtek

Zbavte se krtků jednou provždy. Zdroj foto: Pixabay.com – Beeki

Tyto tunely bohužel mohou úplně zničit kořenový systém trávníku a tím zcela zahubit trávu, květiny a další rostliny. Náprava této terénní úpravy pak může být finančně dost nákladná. Pokud se vám na zahradě již krtci vyskytují, tak se můžete uklidnit. Existují tipy, díky kterým se jich můžete zbavit raz dva. Přečtěte si naše rady, jak se zbavit krtků na zahradě.

Znaky, že máte problémy s krtky

Krtiny – Jaká je hlavní a hlavně nepřehlédnutelná známka výskytu krtků? Krtiny po celé zahradě. Ty je opravdu velmi těžké přehlédnout. Krtiny vznikají vytlačováním hlíny napovrch, když se krtek zahrabává do půdy. Mnohdy mohou dosahovat až 15 cm výšky.

Tunely – Krtci tráví většinu času kopáním tunelů při kterém hledají potravu. Ty bývají mnohdy viditelné na povrchu jako vyvýšené, hliněné hřebeny a většinou propojují několik krtin dohromady. Pokud jste nějaké objevili také na vaší zahradě, tak máte co dočinění se zvýšenou aktivitou krtků.

Vidíme přímo krtka samotného – Krtci tráví většinu času v podzemí, kde se věnují svým záležitostem (a ničení vašich rostlin), takže je nepravděpodobné, že na ně narazíte. Pokud však budete mít to „štěstí“ a uvidíte ho, tak je jasné, že tento problém musíte začít ihned řešit. Vzhledem k tomu, že krtci nemají rádi vysoké letní teploty, je pravděpodobné, že ho zahlédnete spíše během podzimních a jarních dnů.

krtina

Krtiny jsou jedním z prvních znaků. Zdroj foto: Pixabay.com – meineresterampe

Eliminujte dobroty, které krtci milují

Zbavte se (nebo alespoň omezte) zdroj potravy krtka a doufejte, že se díky tomu zbavíte i jeho samotného. Mezi jejich pochutiny patří hmyz žijící na zemi a v ní, jako jsou například žížaly. Jejich odstraněním nebo eliminací omezíte také výskyt krtků. K tomu vám dokonale poslouží, když si zakoupíte prospěšné hlístice, které slouží k zabíjení housenek ve vaší půdě či mléčný spór. Chcete-li ho použít správně, aplikujte 1 lžičku prášku na každých 120 cm půdy. Poté jej zalévejte vodou z hadice (použijte jemné rozprašování) po dobu 15 minut.

Postříkejte půdu repelentem

Chcete-li odstranit krtky, můžete zkusit nastříkat půdu poblíž krtin a tunelů repelentem – například ricinovým olejem. Olej sice krtky nezahubí, ale chutnat jim také nebude, natož dělat zdravotně dobře a tak se pro ně stane vaše zahrada méně lákavou. Domácí tip pro kutily doporučuje použít 3 díly ricinového oleje smíchaného s jedním dílem prostředku na nádobí. Poté smíchejte 4 polévkové lžíce této směsi se 4 litry vody. Jakmile dokončíte přípravu repelentu, nalijte ho a nebo nastříkejte na krtiny a tunely.

ricin

Postříkejte půdu repelentem z ricinového oleje. Zdroj foto: Pixabay.com – LoggaWiggler

Nastražte past

Jste připraveni se zbavit krtků jednou provždy? Možná budete muset nastražit několik pastí na krtky po celé zahradě. Před jejich nastražením, ale nejdříve budete muset nejdřív vyhledat tunely, kde jsou krtci aktuálně nejaktivnější. Jakmile je najdete, umístěte do nich pasti na hraboše nebo pasti živé.

Vyvarujte se přílišnému zalévání trávníku

Abyste zabránili zničení trávníku krtky, doporučuje se, abyste ho nadbytečně nezavlažovali. Vlhká půda přitahuje více žížal a brouků a tedy také více krtků. Vzhledem k tomu, že krtci obecně preferují vlhkou půdu, doporučujeme zalévat trávu co nejméně.

vláha

Snažte se tolik nezavlažovat. Zdroj foto: Pixabay,com – Victoria Islas

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist