Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak se starat o komín rodinného domu?

Bře 1907 Autor: Redakce

V případě, že ve svém rodinném domě používáte vytápění plynem, případně uhlím a dalšími pevnými palivy, je zcela nezbytné udržovat v pořádku spalinové cesty, jež odvádějí spaliny mimo objekt. V opačném případě hrozí hned několik rizik.

komin

Kdy provádět revizi?

Důležitou součástí péče o komín je jeho revize. K ní má ze zákona docházet zejména ve chvíli, kdy došlo k jakékoliv, byť drobné opravě na komíně, respektive ve spalinové části. I malá stavební úprava totiž může například zamezit důkladnému unikání spalin zevnitř domu. Ty se pak hromadí v objektu a mohou způsobit škody na majetku i zdraví vás a ostatních členů domácnosti.

Dalším případem, kdy je revize komínů nutná, je změna spotřebiče, potažmo paliva. Každé palivo má totiž jiné vlastnosti hoření. Někdy pak může dojít k poškození spalinových cest v důsledku zvýšené teploty apod.

Odborníky na revizi komínů je samozřejmě nutné si pozvat i v okamžiku, kdy u vás v domě již proběhl komínový požár. Pak se totiž dá počítat se stavebními úpravami. Před započetím opětovného používání musí kominíci posoudit, zda se dají spalinové cesty bez jakéhokoliv rizika znovu používat, případně je třeba přistoupit ještě k nějakým dalším úpravám.

Pamatujte na zákon

O nutnosti revize a také pravidelného čištění dnes hovoří zákon. Pakliže podle něj nevykonáte kontrolu spalinových cest a komínu, může se stát, že vám v případě havárie odmítne pojišťovna hradit škodu, která na objektu vznikne. Vhodnou péčí šetříte i vaši peněženku před vysokými náklady za opravy na domě. Kromě toho samozřejmě riskujete své zdraví. Jestliže se spaliny udržují v místnostech a neunikají mimo objekt, způsobují třeba i trvalé poškození dýchacích cest, v neposlední řadě i tragická úmrtí v podobě udušení v důsledku nedostatku kyslíku. Toto mějte vždy na paměti a péči o komín rozhodně nepodceňujte.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist