Internetový hobby magazín

Menu

Zajímavosti

Nejnovější články

Jak prodloužit životnost brambor a další zeleniny ve sklepě přes zimu

Lis 2307 Autor: Claudie Kornelová

Zima je obdobím, kdy je čerstvá zelenina mnohem méně dostupná, a proto je důležité mít zásoby z průběhu letní a podzimní sklizně. Uchování brambor, cibule, mrkve a další zeleniny ve sklepě je tradičním způsobem, jak si zajistit přístup k čerstvým a zdravým potravinám i během zimních měsíců. Ale jak toho dosáhnout?

brambory

Jak správně skladovat brambory a jinou zeleninu přes zimu, aby vydržela? Zdroj foto: Pixabay.com – Couleur

Zvolte správnou odrůdu

Klíčem k úspěšnému uchování zeleniny ve sklepě je zvolit správnou odrůdu pro vaši potřebu. Některé odrůdy brambor a zeleniny jsou vhodnější pro dlouhodobé skladování než jiné. Například odrůdy brambor, jako jsou „Russet“ a „Kennebec“, mají dobrou reputaci pro skladování. U další zeleniny, jako jsou cibule a česnek, vybírejte odrůdy, které jsou vhodné pro dlouhodobé skladování.

Důkladná sklizeň

Důležitým krokem k prodloužení životnosti zeleniny ve sklepě je správná sklizeň. Sklízejte zeleninu, když je plně vyzrálá, ale ne příliš stará. Brambory by měly být sklízeny, když je kůže pevná, a nekřehká. Mrkve a jiná kořenová zelenina by měly být vytaženy ze země, jakmile dosáhnou optimální velikosti.

Příprava zeleniny

Po sklizni je důležité provést přípravu zeleniny. To zahrnuje odstranění hlíny, šťávu a dalších nečistot. Cibule a česnek by měly být nejprve usušeny na slunci, aby se zabránilo plísním a hnilobě. Důkladně provětrejte a usušte zeleninu, než ji uložíte ve sklepě.

Vhodné skladovací podmínky

Správné skladovací podmínky jsou klíčem k udržení zeleniny čerstvé. Sklep by měl být temný, chladný a suchý. Teplota by měla být ideálně kolem 4-10°C. Příliš nízká teplota může způsobit, že brambory změknou, zatímco příliš vysoká teplota může způsobit, že klíčí. Dbejte na to, aby byl sklep dobře větraný, aby se minimalizovaly vlhkost a plísně.

Správné balení

Zeleninu byste měli balit správným způsobem, aby se minimalizovala ztráta vlhkosti a snížilo riziko hniloby. Brambory se obvykle skladují v síťovinových pytlích nebo krabicích s otvory pro ventilaci. Ostatní zelenina, jako například mrkve, se dá uchovávat v písku nebo rašelině, což udržuje vlhkost na správné úrovni. Měli byste také pravidelně prohlížet zeleninu a odstranit jakékoli zkažené kusy, abyste zabránili šíření hniloby.

zelenina

Správné balení je klíčové. Zdroj foto: Pixabay.com – congerdesign

Separace zeleniny

Neskládejte různé druhy zeleniny do stejné krabice nebo sáčku. Každý druh má své vlastní ideální podmínky skladování. Některé zeleniny, jako brambory, mohou produkovat etylén, což může způsobit, že jiné druhy zeleniny zkazí. Proto je lepší ukládat různé druhy zeleniny odděleně.

Pravidelná kontrola

Chcete-li udržet zeleninu co nejdéle čerstvou, pravidelně ji kontrolujte. Kontrolujte zda nezačala hnilobou nebo plísní, a pokud zjistíte, že nějaký kus zeleniny je v tomto stavu, ihned ho odstraňte. Zbytek zeleniny může být uložen déle, pokud se špatné kusy nechají v krabici nebo sáčku.

Zamrazování

Další možností, jak prodloužit životnost zeleniny, je zamrazit ji. To je zvláště užitečné pro zeleninu, která se obvykle nepoužívá v syrové formě, jako například hrášek nebo špenát. Před zamrazováním byste měli zeleninu krátce povařit a poté rychle ochladit v ledové vodě. Důležité je také zajistit, aby byla zelenina v hermeticky uzavřených obalech, aby nedošlo ke vstupu vzduchu a vody.

Využití technologie

V dnešní době můžete využít moderní technologie, jako jsou chladničky a mrazáky, k prodloužení životnosti zeleniny. Speciální zásobníky s regulovatelnými podmínkami, které udržují optimální teplotu a vlhkost, mohou být skvělým řešením. Chladicí a vakuové obaly také mohou pomoci prodloužit životnost zeleniny.

Sušení a konzervování

Další možností je sušení zeleniny. Sušená zelenina má dlouhou životnost a může být skladována ve sklepě nebo na regálech ve vaší kuchyni. Konzervování je také běžným způsobem, jak zachovat zeleninu. Můžete ji nakládat do octa, sterilizovat nebo připravovat do různých druhů omáček a zavařování.

zelenina

Zeleninu můžete například konzervovat. Zdroj foto: Pixabay.com – Norbert

Plánování sklizně

Plánování sklizně je důležité pro zachování čerstvosti zeleniny. Sklízejte zeleninu, když je zralá, ale nečekejte, až bude příliš stará. Může být užitečné mít v zahradě různé druhy zeleniny, které dozrávají v různých obdobích, abyste měli neustále čerstvou zeleninu k dispozici.

Sdílení s ostatními

V některých případech může být uchování většího množství zeleniny problém. Pokud máte přebytek, můžete zvážit možnost sdílení s rodinou, přáteli nebo sousedy. To nejen pomáhá snížit odpad, ale také vytváří příležitost ke sdílení a komunitnímu duchu.

Zkrátka, prodloužení životnosti brambor a další zeleniny ve sklepě přes zimu vyžaduje správnou přípravu, péči a správné podmínky skladování. Dodržování těchto kroků vám umožní užívat si čerstvou a chutnou zeleninu i během zimních měsíců, což přispěje k zdravější a vyváženější stravě v celé rodině.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist