Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak nejlépe vyřešit vytápění pro pasivní domy?

Úno 1808 Autor: Redakce

Pod pojmem pasivní dům si představujeme objekt, který nevyžaduje žádné topení. Má to ale háček.  I když pasivní domy nepotřebují klasické topení, vnitřní energetické zisky mnohdy nestačí v chladnějších měsících roku. Musíte tedy instalovat v domě doplňkové vytápění.

moderni drevostavba

Druhy vytápění v pasivních domech

Koncepce pasivních domů je sice založena na tom, že své energetické potřeby pokryje z vnitřních zisků, ale ne vždy tomu tak je. Například se může stát, že v domě nebudou obyvatelé uvolňující teplo, nebude delší dobu svítit slunce, veškeré domácí spotřebiče budou vypnuty. Potom nastupuje doplňkové vytápění. Jaké?

1. elektrické

·       přímotopy

Vhodnější než panely s vysokou teplotou aktivního topného prvku, které přepalují vzduch a usazený prach, jsou nízkoteplotní zdroje. Mají nižší spotřebu energie a dokážou udržet stabilní teplotu v celém prostoru.

·       podlahové a stropní topné fólie

V místnostech se topné fólie nacházejí pod podlahou. Kde není dostatek volné podlahové plochy, je možné je umístit i na strop. K regulaci bezpečné teploty fólie a nášlapné teploty podlahy slouží čidla. V koupelně mohou být speciální topné fólie i na zadní straně zrcadla.

·       rohože

Pod dlažbu se umisťují elektrické rohože. Proti fóliím mají mnohem větší topné výkony, dlažba má totiž větší odolnost. Vytápění se dá regulovat centrálně, zároveň i v každé místnosti individuálně.

·       topný kabel

Proti námraze chodníku můžete využít topný kabel umístěný pod dlažbou. Dokáže zabránit vzniku náledí. Nejekonomičtější je při zajištění dobré regulace vzhledem ke kritické teplotě a relativní vlhkosti vzduchu.

2. tepelné čerpadlo

Vhodné je malé tepelné čerpadlo využívající energii z vody, půdy či vzduchu a vykazující nižší provozní náklady. Můžete tak využít výhodný tarif pro provoz spotřebičů v domácnosti. Náklady na spotřebu energií je možné snížit ještě rekuperační jednotkou, která bude pracovat se zbytkovým teplem. Dobré řešení hlavně pro větší rodinné domy.

3. solární kolektory

I když je energie ze solárních kolektorů levná, pro pasivní domy se moc nehodí. Největší potřeba dodatečného vytápění totiž vzniká v zimě, tehdy je také málo slunečných dnů.

4. biomasa

Topení biomasou, tedy lisovanými peletami či briketami z pilin, kůry nebo slámy znamená minimální zátěž pro životní prostředí. Je ale nutné počítat s umístěním kotle a místem pro sklad paliva. Řešení odtahu spalin a umístění akumulačních nádrží také zvyšuje cenu investice. Vhodným řešením pro pasivní domy jsou jenom malá krbová kamínka, i tak je třeba sledovat, aby nedošlo k přetopení.

5. zemní plyn

Náklady na kotel na zemní plyn a vybudování otopného systému jsou vysoké, proto nejde o příliš vhodné typy topení pro pasivní dům. Zároveň je nevýhodou i závislost na externím zdroji.

drevene brikety do krbu

Jaká je návratnost investic?

Návratnost investic v případě topného systému pasivních domů může být vzhledem k malému ročnímu odběru energie delší než v případě běžných rodinných domů. Je otázkou, zda jako majitel preferujete nízkou pořizovací investici a poté vyšší spotřebu energie nebo opačné řešení. S delší návratností je třeba počítat u solárních kolektorů, tepelných čerpadel a také u plynových kotlů, nebo nákladnějších krbových kamen. Tam se investice může vrátit třeba až v horizontu 10 let. Mnohem kratší návratnost vstupní investice vykazují elektrické přímotopné prvky, topné fólie. Tam máte vynaložené peníze zpátky třeba už za dva roky, nebo maximálně 4 roky v případě chodníku s topným kabelem.

pujcka

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist