Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak nás klimatizace ovlivňuje a co s tím?

Čvc 1622 Autor: Kateřina Hadvigová

Dnes už je jasné, že klimatizaci se nevyhnete. Provází vás celý den – cestou do práce autem, vlakem, v kanceláři, v obchodních centrech, ve fitness centrech. Ačkoliv jde o příjemné ochlazení, pokud je teplotní rozdíl větší než 5oC, není to přínosné pro náš organizmus, natož pro psychiku. Pro člověka, který si je vědom nepříznivých vlivů klimatizace, je pobyt v takových prostorách doprovázen strachem, který vyvolává nervozitu a může vést ke stresu či dokonce k depresi.

klimatizace vetrakČasto dochází až k vyčerpání či ztrátě energie. Dalším problémem je, že při zapnuté klimatizaci by se neměla otevírat okna. „S tím může souviset i psychický problém obzvlášť u lidí, kteří v práci nemají na vybranou, a v uzavřené místnosti trpí stísněnými pocity,“ říká terapeutka Romana Kotěrová a dodává: „Nemluvíme-li o vzduchu, který byl už několikrát znovu vdechnut, může přijít na řadu špatné soustředění a komunikace.“

Když přijde ekzém…

Jedním z nejpodstatnějších orgánů vyjadřujících naše emoce je kůže. Spoluúčast emocionálních faktorů na kožních problémech uvádí více než 40 % dermatologických pacientů. „Dobrá fyzická a psychická kondice je předpokladem našeho zdraví. Proto je důležité pečovat o své fyzické tělo/vhodné stravovací návyky, pohyb/ a pečovat o své psychické naladění,“ říká kožní lékařka MUDr. Ivona Kosová. Proto první věcí, kterou pro sebe musíme udělat je to, že si zkusíme upřímně k sobě uvědomit, co nás trápí, tíží, rozčiluje a pokusíme se to napravit. Slovem, činy, změnou svého chování i myšlení. A k péči o duši přidáme i tu o naši tělesnou schránku. „Udržet si harmonii, pocit zdraví a radosti není vždy jednoduché. Strachy, obavy, úzkosti nás doprovází a někdy není lehké se jich zbavit,“ říká MUDr. Kosová a radí: „Umět si zpracovat emoce nám může pomoci např. Bachova terapie. Ano, ekzémy bývají v první řadě podmíněny geneticky a imunologicky. Co už ale v současnosti připouští i občas poněkud ztuhlá západní medicína, na jejich rozvoji se z velké části podílí i psychika.

„Nemoc těla tak, jak ji známe, je posledním stadiem něčeho, co je hluboce zakořeněno pod povrchem. Pokud mezi duchovním a tělesným bytím vládne disharmonie, následuje to, co všichni známe jako nemoc,“ potvrzuje anglický lékař dr. Edward Bach.

Trik v open space

Pokud nemáte možnost ovlivnit vypnutí klimatizace nebo jen nastavení výše teploty, musíte pro sebe udělat něco sami. Mimo otužování, které zužitkujeme jak v létě, tak v zimě, je nutné se vyrovnat situací alespoň po psychické stránce. V dnešní době jsou velikou oblibou kanceláře typu open space, kde buď nemůžeme vůbec ovlivnit výši teploty, nebo se musí shodnout větší skupina lidí, kde každý má jiné představy a požadavky. Pokud se nemůžete domluvit, zkuste jednoduchý trik.

„Zkuste se poradit s lékárníkem o vhodné kombinované květové esenci, kde se propojuje účinek Bachovy terapie s aromaterapií. Pomůžete tak zvládnout emočně náročnější situace a přispějete k celkové pohodě v kolektivu.  Volbu esence lze zvolit podle emocí, které v dětech prostředí školky vyvolává, např. strach, stres, deprese, energie,“ říká Romana Kotěrová, odbornice na Bachovu terapii. Do velkého džbánu s vodou či čajem kápněte dle počtu lidí kombinovanou esenci komunikace a vězte, že budete schopni se domluvit. Že jsou kolegové schopni se domluvit, ale vy si neumíte prosadit svůj názor? Esence sebedůvěra vám dodá odvahu.  Stává se, že naše myšlenky nejsou schopné soustředit se na pracovní úkoly a stále se vracejí k problému s teplotou, pak doporučuji koncentraci.

Dermatologové využívají hojivého účinku dehtových preparátů, fototerapie, k rychlému zklidnění a dlouhodobému udržení klidového stadia ekzému je používána opakovaná léčba protizánětlivými kortikosteroidními mastmi či imunomodulátory. „Často se však opomíjí zaměřit se na naše nálady, na vnitřní rovnováhu – náš emocionální stav je totiž klíčem k našemu zdraví,“ říká kožařka.

Syndrom nemocných budov

Pokud přístroj na úpravu vzduchu budete nedostatečně udržovat, může se stát zdrojem šíření mikroorganismů (zejména plísní a bakterií, ale i virů). Asi není náhodou, že byl v posledních letech zaznamenán nárůst nemocí, které mají souvislost s pobytem v klimatizovaných prostorách. Špatně čištěné klimatizace jsou příčinou například zhoršení alergií. V uzavřeném okruhu totiž mohou cirkulovat plísně i prach. Slyšeli jste o syndromu nemocných budov? Jedná se o vyšší nemocnost zaměstnanců, kteří trpěli bolestí hlavy, poruchou pozornosti, únavou, podrážděním očí, nosu, nevolností a dalšími nespecifickými bolestmi.

Potíže mohou mít i nositelé kontaktních čoček – oči mohou začít pálit, může se dostavit pocit písku v očích a často dochází také ke zvýšenému slzení očí. Použití větráku vede ještě k výraznějšímu osychání oka. „Kontaktní čočky – jakožto biokompatibilní materiál, se velmi rychle a ve své podstatě neustále přizpůsobují různým podmínkám, je však potřeba sledovat, jak se naše oči chovají v tom kterém prostředí“ říká Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. „Pro pobyt v klimatizovaném prostředí doporučuji hypergelové kontaktní čočky, které nebudou osychat a budou si tak zachovávat své parametry. To je důležité pro kvalitní vidění. Právě u čoček z hypergelu (např. Biotrue OneDay) je toto zajištěno speciální vrstvou na povrchu kontaktní čočky, která napodobuje tukovou vrstvu slzného filmu. A aby bylo nošení čoček příjemné, jsou do materiálu zakomponovány chemické struktury – smáčedla.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist