Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak jsou na tom s energetickou účinností jednotlivé druhy žárovek?

Led 2127 Autor: Redakce

V domácnosti elektrickou energii potřebují především domácí spotřebiče, přičemž starší modely často představují největší žrouty. Pokud však necháte rozsvícené po celý den na chodbě, také vás to s klasickou žárovkou nevyjde levně. Dalším polykačem kilowatthodin je elektrické topení, ovšem v následujících řádcích se podíváme na moderní žárovky, s nimiž ušetříte několik set (i tisíc) korun ročně.

eko zarovka

Foto: Gerd Altmann, Pixabay

Svítidla stojí také peníze

V současné době se používá především LED technologie, která spotřebovává až sedmkrát méně elektrické energie než běžné žárovky. Jakmile vyměníte klasické žárovky za LED varianty, ročně ušetříte na elektrické energii několik set korun ročně, tedy záleží na tom, kolik svítidel v domácnosti máte.

LED žárovky jsou vhodnější než halogenové a úsporné. Jsou odolnější. Vyznačují se i lepším světelným tokem, jenž se udává v lumenech (lm). Klasická 60W žárovka má světelný tok 700 lm, čemuž odpovídá LED žárovka s výkonem 9 až 12 W.

Zajímat by vás měla také světelná účinnost, což je hodnota světelného výkonu na jeden watt, tedy lm/W. Účinnost nám říká, kolik světla dokáže žárovka vyrobit při spotřebě jednoho wattu elektřiny. Co se týče LED technologie, tak se účinnost pohybuje mezi 50 až 100 lm/W, u některých výkonnějších variant účinnost dosahuje až 150 lm/W.

LED žárovky se prodávají s různou barvou světla, u některých si teplotu osvětlení můžete nastavit sami. Pro imitaci denního světla se používá neutrální bílé světlo. Základní rozdělení je však následující:

  • teplé bílé světlo (270 K – 3500 K) – do obývacího pokoje, jídelny a chodby,
  • neutrální bílé světlo (4000 K – 5400 K) – do kuchyně, koupelny, domácí kanceláře, dílny a pracovních prostorů,
  • denní bílé světlo (5500 K – 6500 K) – do prostor, kde se provádí pracovní aktivity.

Jaké další druhy žárovek existují?

Setkáte se i s jinými úspornými alternativami v porovnání s klasickou žárovkou. Ještě se používají kompaktní zářivky, jež produkují příjemné teplé světlo. Počítejte však s tím, že náběh do plného světelného toku chvíli trvá.

Halogenová žárovka je extrémně výkonná, a proto nachází uplatnění zejména v bodových reflektorech. Spotřeba elektrické energie je však vyšší.

Lineární zářivka je další klasický úsporný zdroj světla, jenž produkuje poměrně teplé světlo, ovšem nevýhodou je neekologičnost.

S LED žárovkami můžete dosáhnout smart osvětlení domácnosti

Jestliže jste zastánci chytrých technologií a řešení, nadchne vás takzvané smart osvětlení. Zakoupit se totiž dají speciální LED žárovky, které si připojíte do mobilní aplikace, a potom si je můžete nastavovat i na dálku. Osvětlení domácnosti tak spravujete z jedné jediné aplikace. Vypnete ho, zapnete ho, změníte jeho barvu i intenzitu světla. Uložíte si režimy barev pro každý pokoj, dokonce si naprogramujete světlo podle podmínek IF

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist