Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak dosáhnout ideální vlhkosti v domácnosti?

Led 2312 Autor: Claudie Kornelová

Většina lidí věnuje pozornost teplotě vzduchu v interiéru. Pocit nepohodlí způsobený teplotou je snadno identifikovatelný problém. Spojit vlhkost s domácími problémy však může být již obtížnější. V tomto článku se o těchto běžných problémech dozvíte vše, co potřebujete skutečně vědět. Dozvíte se o příznacích vysoké vlhkosti v domácnosti. Dozvíte se také o ideální úrovni vlhkosti, která snižuje negativní účinky na zdraví a umožňuje cítit se příjemněji.

vlhkost

Jak snížit vlhkost v domě? Díky následujícím tipům to půjde snadno. Zdroj foto: Unsplash.com – Patrick Hendry

Co je relativní vlhkost?

Když čtete o regulaci vlhkosti v interiéru, často se setkáte s pojmem relativní vlhkost. Vlhkost je množství vodní páry ve vzduchu. Relativní vlhkost měří kombinaci vody a vzduchu ve vztahu k maximálnímu možnému množství.

Proč je vlhkost v mém domě tak vysoká?

Co způsobuje vysokou vlhkost v domácnosti? Může se na tom podílet několik faktorů. Dvěma častými příčinami jsou nesprávné větrání a nedostatečná regulace vlhkosti ve vlhkém prostředí. Přispívat může také špatná izolace, činnosti v interiéru a nedostatek parotěsných zábran. Problémy s vlhkostí v interiéru mohou mít hůře pod kontrolou lidé ve vlhkém podnebí, jako je například jih.

Jak vlhkost ovlivňuje mě a můj domov?

Než se začneme zabývat ideální úrovní vlhkosti v domácnosti, je důležité pochopit, jaké účinky vlhkost má. Existuje několik potenciálních problémů, pokud je úroveň vlhkosti vyšší nebo nižší než určité hodnoty.

Obavy při vysoké vlhkosti

V prostředí s vyšší vlhkostí se daří bakteriím a plísním. Studie ukazují, že infekčním bakteriím se nedaří, pokud je relativní vlhkost nižší než 70 %. Při vlhkosti nad 50 % se minimalizuje výskyt roztočů. Mnoho lidí je na tyto roztoče alergických a vlhkost 80 % nebo vyšší je pro ně ideální, aby se jim dařilo. Většině plísní se nedaří, pokud je vlhkost vyšší než 80 %.

zamlžování

Mlžení oken přispívá k rozvoji plísní a bakterií. Zdroj foto: Unsplash.com – Anne Nygård

Jaké jsou příznaky vysoké vlhkosti v domě? Toto jsou některé potenciální příznaky problémů s vysokou vlhkostí:

 • Zhoršené alergie
 • Viditelné plísně
 • Zápach plísně
 • Zamlžená okna
 • Měkké nebo hnijící dřevo
 • Vlhkost vzduchu
 • Obavy z nízké vlhkosti

Problémem může být i příliš nízká vlhkost. I když se plísním a bakteriím nemusí dařit, jejich účinky mohou být škodlivé pro váš domov a zdraví. Toto jsou některé potenciální účinky nízké vlhkosti v domácnosti:

 • Zhoršené dýchací problémy
 • Suchá nebo popraskaná kůže
 • Suché oči a nos
 • popraskaný nábytek nebo barva
 • Odlupující se tapety
 • Statická elektřina

Jaké jsou ideální hodnoty vlhkosti v domácnosti?

Ideální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 30 a 50 %. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) doporučuje udržovat vlhkost v místnosti pod 60 %. Pro minimalizaci negativních účinků na zdraví je ideální rozmezí vlhkosti v domácnosti mezi 40 a 60 %. Na základě tohoto rozmezí průměrné vlhkosti v domácnosti můžete zvolit cílové procento, které odpovídá vašim potřebám. Pokud jsou například vaše děti alergické na roztoče, může být ideální hodnota 45 %. Jak bylo uvedeno v předchozí části, výskyt roztočů se minimalizuje při hodnotách pod 50 %. Co se tedy považuje za vysokou vlhkost? Jaké procento je vysoká vlhkost? Jakákoli úroveň nad 60 % může být příliš vysoká a 70 % a více je rozhodně příliš vysoká.

Jak zvládnout problémy s vlhkostí v interiéru?

Řešení, jak najít přijatelnou úroveň vlhkosti v domácnosti, závisí na konkrétním problému. Pokud si nejste jisti, jaká je úroveň vlhkosti ve vaší domácnosti, možná budete potřebovat měřič vlhkosti nebo speciální termostat. V případě příliš vlhké domácnosti můžete potřebovat odvlhčovač vzduchu. Pro domácnost, která nemá dostatečnou vlhkost, budete možná potřebovat naopak zvlhčovač vzduchu.

Měřič vlhkosti nebo termostat s regulací vlhkosti

Co měří vlhkost? Odpovědí je vlhkoměr. Pokud máte starší systém nebo používáte okenní klimatizační jednotky, možná si ho budete muset pořídit. Podle potřeby můžete použít odvlhčovače nebo zvlhčovače vzduchu, abyste dosáhli cílové úrovně vlhkosti. Pokud máte problémy s udržením ideální vlhkosti, možná budete muset použít také tipy pro řešení problémů uvedené dále v této příručce. Pokud máte systém HVAC, zvažte pořízení inteligentního termostatu s regulací vlhkosti.

Zvlhčovač vzduchu

K čemu slouží zvlhčovač vzduchu? Zvlhčovače vzduchu jsou zařízení, do kterých se dává voda a vytváří jemnou mlhu. Běžnými typy jsou zvlhčovače pro celou domácnost a menší stolní zvlhčovače. Jaké jsou výhody zvlhčovače vzduchu? Může pomoci zmírnit suché oči, suchý nos a některé dýchací problémy. Mnoho lidí, kteří žijí v suchém podnebí a mají děti nebo kojence s dýchacími problémy, používá pokojové zvlhčovače vzduchu. Je však důležité správně dodržovat pokyny pro péči a čištění. Pokud se zvlhčovače nečistí nebo nepoužívají správně, napomáhají růstu mikroorganismů a mohou je rozptýlit ve vzduchu.

detektor

Pořiďte si speciální detektory, které vám vlhkost vzduchu ohlídají. Zdroj foto: Unsplash.com – Kaffeebart

Odvlhčovač vzduchu

Odvlhčovač vzduchu může být pro některé lidi nezbytný k regulaci vlhkosti. Většina okenních klimatizací a systémů HVAC má regulaci vlhkosti. Avšak ti, kteří používají bažinaté chladiče nebo nemají klimatizaci, mohou odvlhčovač potřebovat. Existují různé velikosti jednotek, které odpovídají různým velikostem místností. Odvlhčovač vzduchu je zvláště výhodný, pokud máte sklep. Plísně často začínají ve sklepě při vlhkosti kolem 60 % a mohou se šířit. Odvlhčovač sice plísně nezničí, ale může jim pomoci zabránit nebo omezit jejich šíření. Profesionální sanační služby často zahrnují použití ventilátorů a odvlhčovačů k vysušení vzduchu a zastavení růstu plísní.

Řešení běžných problémů s vysokou vlhkostí vzduchu

Nyní již znáte důvody, proč je třeba kontrolovat vlhkost. Znáte také použití a výhody vlhkoměrů, odvlhčovačů nebo zvlhčovačů vzduchu. Samotné použití odvlhčovače však problém vždy nevyřeší. Toto jsou dvě časté otázky a jejich řešení.

Proč je v mém domě taková vlhkost?

Existuje několik způsobů, jak snížit vlhkost v domě. V závislosti na venkovní vlhkosti mohou, ale nemusí tato regulační opatření výrazně snížit vlhkost bez použití odvlhčovače. Jedná se o několik kroků, které je třeba podniknout:

 • Sušáky na prádlo odvzdušněte venku.
 • Používejte odsávací ventilátory v koupelnách a kuchyních.
 • Používejte okna s izolací proti dešti nebo izolaci.
 • Zakryjte znečištěné podlahy v prostorách, kde se pracuje, igelitem a zajistěte větrání prostor, kde se pracuje.
 • Pokud je to možné, odstraňte z podlah koberce.
 • Vyhledejte místa, kde dochází k únikům nebo průsakům, a opravte je.

Proč je můj dům tak vlhký i při zapnuté klimatizaci?

Možná již máte na svém systému HVAC měřič vlhkosti nebo monitor vlhkosti. Je možné, že máte problémy s vysokou vlhkostí, přestože jste provedli všechny kroky uvedené v předchozí části. Existuje několik možných důvodů, proč k tomu dochází.

Vysoká vlhkost v domě se zapnutou klimatizací může být způsobena nesprávnou funkcí jednotky. Klimatizace odstraňuje vlhkost pomocí výparníkové cívky. Když se přes ni pohybuje vlhký vzduch uvnitř domu, cívka vlhkost odstraňuje. Vzduch se tak stává méně vlhkým. Chcete-li zajistit správnou funkci klimatizace, nechte ji každý rok servisovat. Odborníci na vzduchotechniku by to měli dělat z bezpečnostních důvodů a proto, že mají správné vybavení. Okolí jednotky však můžete pravidelně čistit, abyste zabránili hromadění listí nebo nečistot.

Změny venkovní vlhkosti mohou také dočasně zvýšit vlhkost v interiéru. Například dešťové přeháňky v horkých dnech zvyšují vlhkost venku, což zvyšuje vlhkost vzduchu uvnitř. Další příčinou může být vaření v interiéru bez větrání. Pokud na sporáku vaříte několik velkých hrnců s jídlem, vlhkost se zvyšuje.

zamlžování

Zamlžování nejen, že škodí vašemu domovu, ale také vašemu zdraví. Zdroj foto: Unsplash.com – Tammy Gann

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist