Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Indická kuchyně

Srp 1907 Autor: Komerční sdělení

Indická kuchyně je NEJznámější, NEJchutnější a bezesporu NEJrozmanitější kuchyní na světě. Možná si říkáte “Blbost”!  Jenže nezapomínejte, že běžné označení “Indická kuchyně,” v sobě ukrývá jen hrstku těch nejpopulárnějších pokrmů, které si lidé po celém světě oblíbili.  Ochutnat ale všechny ty různé dobroty v Indii je zcela nemožné! Na to byste potřebovali hned několik životů!

Už jen proto, že v zalidněné Indii žije více než 1,3 miliardy lidí a ještě k tomu v desítkách různých států a regionů s odlišnými zvyky. Stejně jako všude jinde i tady platí, že jiný kraj, jiný mrav a sto lidí, sto chutí.

Indiejidlo

Základem Indické kuchyně je?

Jednoznačně koření! Koření, které  se tu po staletí pěstuje a jejich různé směsi se nazývají masaly.

Nezbytnou součástí denního jídelníčku jsou chlebové placky, rýže a luštěniny. Nejběžnější jsou placky chapatti, které se připravují z mouky,  oleje, soli a vody a pak se na sucho, pečou na pánvi. Existují další různé varianty jako paratha (s přidáním zeleniny), puri (ochucené a smažené v oleji) a mnohé další.  Oblíbený a chutný naan se peče ve speciální peci.

Vzhledem k tomu, že rýže se v Indii pěstuje, můžete zde ochutnat desítky různých odrůd. Nejznámějším a zároveň nejdražším druhem ze všech je rýže Basmati.

Indiejidlo

Tadka daal, neboli žlutá čočka patří v Indii na jídelní stůl každý  den. Tento druh čočky obsahuje dostatečné množství proteinu. Většina Indů jsou i dodnes vegetariáni. Žlutá čočka má však mnoho podob. Jinak se připravuje v Mumbai, úplně jinak zase na jihu Indie, kde je řídká jako polévka a např. v Gujaratu se do čočky přidává i cukr.  Tak je to ostatně v Indii se vším.

TIP: Vydejte se poznat různé typy indické kuchyně na jednom ze zájezdů do Indie. Zájezd Poklady Indie a nekonečné pláže Goa na 11 dní od 35 890 Kč.

Indiejidlo

Hovězí nikdy!

Krávy jsou v Indii považovány za posvátné a  konzumace hovězího masa je zde nezákonná. Po celá staletí tato domácí zvířata zajišťují obživu svým mlékem a také slouží na výpomoc zemědělcům jako tažná zvířata, obhospodařovat jejich pole.  Využívá se tu i jejich trus, který se suší a používá jako topení při přípravě pokrmů v mnoha indických vesnicích. I když jsou dnes již moderní a elektrická topení, ženy stále pokračují v tomto tradičním způsobu vaření, na otevřeném ohni.  Navíc hinduistické vegetariánství vychází z tvrzení, že “Není nutné usmrtit jiného živého tvora, k vlastnímu nasycení.”

Krávy jsou v Indii velmi uctívány a chráněny a za jejich záměrné zabití, hrozí viníkovi až 10 let vězení. Nicméně  v Indii žije více jak 200 milionů muslimské populace a také mnoho dalších odlišných etnických skupin, které si život bez masa nedokáží představit. Pro takové gurmány, je zde dostatek jehněčího, kuřecího, kozího masa a mimo jiné i široký výběr ryb a mořských plodů.

Gujarati pro vegetariány

Jsou jako opravdový ráj na zemi. Máte-li rádi zeleninu, nebo jste- li vegetariáni, neváhejte ochutnat Gujurati recepty.  Příprava tohoto indického jídla je velmi jednoduchá a chutná. Já osobně miluji Palak paneer (špenát se sýrem), nebo Allo mutter (brambora s hráškem), či moje velmi oblíbená specialita Okra, známá jako “ladies fingers”.

Indiejidlo

Punjabi pro mlsouny

Jsou vhodné i pro náročné. Většina majitelů indických restaurací po světě jsou Sikhové,  kteří z Punjabi, nejúrodnější části Indie, pochází. Já mohu jen potvrdit, že jsou TOP. Možná jste už i vy slyšeli nebo měli možnost ochutnat “Dal makhani” (černá čočka s fazolemi v pikantní omáčce) anebo delikatesu  “Shahi paneer” (sýr v pikantní smetanové omáčce) či jen obyčejnou pochoutku “Chana masala” (pikantní cizrna v omáčce).

Muslimská kuchyně

Milovníci pikantních masitých jídel si určitě příjdou na své v muslimské kuchyni.  Jejich kebaby, ale hlavně vyhlášené biryani je to nejlepší v non veg. Tradiční pokrm z rýže a masa, který se připravuje pozvolna i několik hodin. Důležitá je nejen příprava, ale především masala, která je základem výsledné chuti. Kuchaři si své informace chrání jako rodinné klenoty. Když už ale z něj recept nějakým způsobem dostanete, tak určitě na “něco důležitého,”  tak trochu zapomene!

Sladké milují všichni

Indické sladkosti se vyrábějí podobně jako arabské z mléka, ghee (přepuštěné máslo), oříšků, mandlí ovoce, cukru, ale i běžně z čočky, nebo cizrny a jsou výborné! Sladké pokrmy jsou součástí jídelníčku a často se připravují doma, jako třeba  lapsi (vařená hrubá krupice s ghee a cukrem, ochucená kardamomem, skořicí, oříšky a rozinkami).

Indiejidlo

Známé české KARI

V Indii Kari nikdo nezná, ačkoliv odtud pochází. První směsi koření s tímto názvem si v 18. století nechali připravit britští úředníci, vracející se zpět domů, do Velké Británie. V Evropě se pak postupně velice rychle ujalo pro svou nevšední a výraznou chutˇ a používá se dodnes, nikoliv však v Indii. “Curry” je označení pro mnoho různých druhů jídel, nejčastěji označení směsí a omáček.

Dobrou chuť!

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist