Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

I odolný rybíz je třeba chránit před škůdci a nemocemi

Úno 1910 Autor: Redakce

Rybíz patří společně s angreštem ke zdravým, nenáročným druhům ovoce, jež je radost pěstovat. Nemocem a škůdcům nepodléhají často, ovšem stát se to může, a tak by šikovný zahrádkář měl být na tuto eventualitu připraven. Existují totiž záškodníci, kteří se přímo na rybíz “specializují”.

nemoci rybizu

Škůdci rybízu a jak s nimi naložit

Mšice rybízová: Žádný druh rybízu před ní není v bezpečí. Útočí zejména na jaře a začátkem podzimu, kdy klade vajíčka. Její přítomnost poznáte podle žlutých a červených deformací – puchýřků – na listech časně zjara a zkoucených, zkadeřených listů na vrcholcích keřů.

První pomoc: Jako preventivni opatření v únoru aplikujte zimní postřik, např. Oleoekol v 1% koncentraci. Během doby vegetace lze mšice vyhubít například Pirimorem, Neudosanem nebo Bioolem, tedy ekologicky nezávadnými roztoky. Velkým pomocníkem v boji proti mšicím jsou slunéčka a jejich larvy.

Vlnovník rybízový: Drobný roztoč, který se zaměřuje cíleně na nerozvitá poupata. Ta zdruří a namísto aby se rozvinula, usychají a opadávají. Řádí především na černém rybízu.

První pomoc: Brzy z jara zkontrolujte keře a jakmile najdete poškozené pupeny, okamžitě je odstřihněte, případně se zbavte celých větviček. Na likvidaci se hodí např. Omite 570EW, aplikujte ale až po sklizni nebo před květem.

Choroby rybízu a jak je vyléčit

Zvrat černého rybízu: Mykoplazmatická choroba, která se přenáší roztočem rybízovým, často po množení řízkováním. Napadá nejvíce černý rybíz, ale červenému a bílému se nevyhýbá. Chorobu poznáte podle listů, které dorůstají do menších rozměrů a atypických (až kopřivovitých) tvarů. Deformity se projevují i na květech, nemocné keře přirozeně dávají menší výnosy.

První pomoc: Problému se lze vyvarovat koupí zdravých stromků z ověřeného zdroje. Pokud už byl rybíz napaden, mohou pomoci Omite 30 W nebo Omite 570 EW. Je však třeba odstřihnout a spálit napadené větvičky, případně zničit celý keř.

Antraknóza rybízu: Tato choroba je velmi úporná a doslova vysává z keře život. Na listech se projeví žlutozelenými skvrnami, které se mění ve velké nekrotizující plochy. Listy schnou a záhy opadávají.

První pomoc: Odstraňte a zničte postižené listy, z nichž se šíří infekce. Kompletně ji udoláte pouze opakovanými chemickými postřiky: jeden před květem a dva po odkvětu, např. přípravky Dithane M45 a Novozir MN 0,3% roztoku.

Rez vejmutovková: Tato choroba je specifická tím, že k životu vyžaduje dva hostitele: rybíz a borovici vejmutovku. V teplých a deštivých jarních měsících napadá listy rybízu, na nichž se šíří žlutohnědé skvrny a od července také výtrusy, které jsou větrem přenášeny zpět na borovice.

První pomoc: Je nasnadě, že pokud rybízy nebudete pěstovat v blízkosti borovic, s problémem se pravděpodobně nikdy nesetkáte. A to je dobře, protože chemická ochrana je v tomto případě obtížnější. Doporučují se postřiky hned po odkvětu a dále v červnu a znovu po sklizni, např. přípravky Beaton 25WP a Baycorem 25WP.

Aby se rybízu dobře dařilo, je samozřejmě třeba zvolit pro něj vhodnou lokalitu. Nejvíce si libuje ve středně těžkých, humusem bohatých půdách s dostatečnou vlhkostí. Současně potřebuje být na slunci, kde má největší výnosy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist