Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Hvězdník (Amarylis-Hippeastrum)

Lis 1130 Autor: Redakce

hvezdnikNyní je ta vhodná doba pro výsadbu amarylisu.

Pak se dočkáme nádherných květů právě na Vánoční svátky. Cibuli kupujte vždy velkou, jen velmi málo narašenou. Hvězdník můžete zakoupit v mnoha barvách, asi nejpůsobivější jsou všemožné odrůdy růžové. Kupovaná cibule by měla být suchá, tvrdá, bez příznaků červené spály. Suché kořeny odstřihneme a ostatní zkrátíme a nachystáme si květináč. Na dno menšího květníku přijde 1-2cm drenáže, úplně postačí písek. Cibule musí být zasypaná kvalitním výživným substrátem jen do 2/3, její menší část musí koukat. Základem je zvolit jen o něco menší květináč, ve kterém nám cibule nebude hnít.

Pokud cibule není narašená, tak květník trochu zalejeme a dáme do pokojové teploty ne na přímé světlo. Po týdnu začne cibule rašit, v tom případě ji ihned přeneseme na parapet a pravidelně zaléváme. Cca za měsíc začne hvězdník rozkvétat a to z jednoho nebo i více výhonů. Květy jsou podobné velkým liliím, nevoní a vydrží cca 14 dní, samozřejmě v závislosti na teplotě vzduchu v interiéru. V době květu i nakvétání hvězdník pravidelně zalévejte s malým množstvím vodorozpustného hnojiva s větším obsahem draslíku a fosforu. Kvetení totiž cibuli velmi vyčerpává.

Kvetoucí hvězdníky jsou pro každého pěstitele radostí, podobně jako kvetoucí orchideje. Hvězdník ale patří do skupiny amarylisovitých a pochází z oblasti střední a jižní Ameriky. Právě proto musíme při jeho pěstování dodržovat několik zásadních faktorů. Jedním z nich je potřebné klidové období, jinak se cibule vyčerpá tvorbou listů a květu se jen těžko dočkáte.

Klidové stádium hvězdníků

Cca měsíc po odkvětu přestaňte hvězdník zalévat-a to zcela. Až listy úplně uschnou, seřízněte je asi na délku 1cm a cibuli uložte minimálně na dva měsíce na suché, chladné místo. Nejvhodnější je teplota kolem 10ti stupňů. Ideální je suchý sklep. Pokud nejste schopni během léta tuto teplotu zajistit, otočte cibuli vegetační období, aby kvetla v létě a odpočívala na jaře. Toho docílíte prodloužením klidového období.

Velmi důležité je také zalévání. Voda ani vlhkost by neměla přijít přímo na cibuli. Hvězdníky všeobecně velmi dobře snášejí suchý vzduch, takže se jim daří i v panelákových bytech. Pokud možno zalévejte do misky.

Amarylis-fotogalerie

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist