Internetový hobby magazín

Menu

Psi

Nejnovější články

Erdelteriér

Bře 1212 Autor: Monika Kerdová

elderPlemeno dostalo svoje jméno podle říčky Aire, která teče poblíž Leedsu v severní Anglii. Původní využití Erdelteriéra bylo k lovení vyder právě v okolí této říčky. V další literatuře najdete toto plemeno uváděno jako Waterside Terrier, Yorkshire Waterside Terrier, Bingley Terrier, Waterdale Terrier, Broken-haired Terrier, případně Working Terrier.

Dnešní podobu získal tento pes křížením dnes už vyhynulého anglického černo-tříslového teriéra s vydraři a bulteriéry. Černo-tříslový teriér mu předal drsnou srst, která se výborně hodí do každého počasí, od vydraře získal výborný čich a bulteriér se zasadil o jeho urputnou vytrvalost. Vyšlechtěn byl kolem roku 1853 Wilfredem Holmem. Zpočátku byl používán k lovu vyder, medvědů, vlků, později se z něj stával víceúčelový pes hojně využívaný k lovu kachen, hubení krys a potkanů, ke stopování vysoké zvěře a k hlídání. Využíván i v armádních a policejních službách. Svého času bojoval i psích zápasech, i když je to povahou pes, který boj nezačíná.

Oficiálního uznání plemene se dostalo až po první výstavě, které se zúčastnil roku 1876 v Shipley.

Vzhled

Erdelteriér má krátkou, drátovitou, lesklou a hrubou srst. Jeho zbarvení je tmavošedé nebo černé s tříslovou hlavou, ušima, spodkem těla a nohama. Uši mají trojúhelníkový tvar a jsou překlopené dopředu. Vous na

konci mordy je zřetelný a je charakteristický právě pro toto plemeno.

Erdel bývá často nazýván „králem teriérů“ především pro svou velikost. Psi dosahují výšky mezi 58-64cm, feny jsou o něco nižší a to 56-59cm. Váha se pohybuje mezi 20-28kg. Srst u výstavních psů se většinou upravuje jejím stříháním.

Povaha

Erdelteriér je především velký milovník vody. Je věrný, odhodlaný, odvážný, spolehlivý, tvrdohlavý, kurážný, zvídavý, nadšený, neúnavný a miluje zábavu.

Jako jeden z mála teriérů se hodí pro výcvik. Jeho výcvik ale musí být velmi důsledný. Je velmi laskavý k dětem. Za ochranu domova a rodiny by dokázal položit život.

Fotogalerie

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Erdelteriér
  • Gabca 23.1.2014 (23:17)

    Proboha kdo toho psa takhle obral

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist