Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Do novostavby vybírejte krby, které málo topí…

Lis 1620 Autor: Redakce

…radí kamnář Jan Temr, který vede rodinnou kamnářskou manufakturu v Brandýse nad Labem.

krb tempr

Vytápění dřevem zažívá malou renesanci a navrací se k němu velké množství českých domácností. Mohou za to kolísající ceny plynu a elektřiny na straně jedné a zároveň touha po útulné atmosféře, kterou praskající polena a plápolající plameny vytváří. Moderní krby a krbová kamna mohou však svým majitelům nepříjemně „zatopit“!

Obývací pokoje s plochou kolem 35 m2 v nízkoenergetických domech mají zpravidla tepelnou ztrátu kolem 1 až 1,5 kW. Pokud v takovém prostoru spálíte kilo dřeva, dostanete asi 3,2 kWh tepla, a to při vnější teplotě kolem -12 °C. V našich podmínkách se však v topné sezóně počítá s průměrnou teplotou kolem 0 °C, tepelná ztráta je pak třeba i poloviční. Pokud při pořizování nového krbu nebudete respektovat základní pravidla pro výkon krbové vložky a volbu materiálů, buď se doma upečet, nebo většinu tepla budete nuceni vyvětrat.

Čím víc, tím hůř

V Čechách zažívaly krby největší boom v průběhu 90. let. Výkon běžného topeniště té doby je mezi 12 až 20 kW. Moderní domy však vykazují tepelnou ztrátu dvakrát nižší. Zní to snad nelogicky, ale v současnosti hledáme možnosti, jak výkon krbu snížit. Opomineme-li možnost menšího prosklení, která je pro zájemce o krb většinou nepřijatelná, základní eventuality jsou tři:

1) Koncepce krbu jako sálavého topidla (možno i s akumulací), tedy nikoli teplovzdušného (přímotopného).

2) Krbová vložka s dvojím prosklením, které izoluje až na celkový výdej cca 15 – 20 % jmenovitého výkonu.

3) Vložka s antireflexním sklem.

Ideální samozřejmě je všechny výše uvedené možnosti vhodně kombinovat. Více o moderních systémech vytápění najdete na blogu Jana Temra, spolumajitele rodinné kamnářské manufaktury Temr, s.r.o. mnohaletého člena Cechu kamnářů ČR a držitele titulu Živnostník roku a Český patron. Můžete mi zaslat přímo Váš dotaz nebo se přímo poradit o vhodném vytápění pro Váš domov. 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist