Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Co ještě nevíte o levanduli

Srp 1326 Autor: Františka Podzimková

levandulove suvenyryChcete, aby vaše domácnost byla celá nádherně provoněná přírodní vůní? Vsaďte na vůni květin! Mezi jednu z nejaromatičtějších rostlin patří levandule. Její vůně je velmi výrazná, ale i přesto příjemná, takže vás po chvíli nezačne obtěžovat, natož aby vás z ní rozbolela hlava. Levandule se pyšní nejen nádhernou a typickou vůní, ale také krásně vypadá. Sytě fialové květy ozdobí každý interiér.

Vůně a vzhled však nejsou těmi jedinými důvody proč levanduli pěstovat

Za pozornost totiž také stojí její léčivé účinky. Léčivé účinky využívali již staří Řekové, nebojte se je také vyzkoušet. Krásně zklidní organismus po psychickém vypětí, nebo při problémech nervového původu. Pomůže vám s kašlem při nachlazení. Skvěle také zatočí s bolestí hlavy. Právě proto je i často přidávána do různých zklidňujících olejů a mastí. Levandulový olej získáme lisováním z květů. Mimo bolesti hlavy pomáhá také při problémech s nespavostí. Dále z rostlinky můžete usušením vyrobit čaj, či samotné květy použít coby koření.

levanduleVšimněte si, na kolik způsobů se levandule dá využít (např. o levandulové limonádě se dočtete ZDE). Ozdobí každou zahradu, či chodníček, když se totiž rozroste, je opravdu nepřehlédnutelná a nádherná. Později vám provoní celý byt, pokud se jí rozhodnete nasušit, může domácnost zdobit i provonět po celý rok. V domácnosti jí můžete využít jako odpuzovač molů. Proto se doporučuje umístit usušenou snítku levandule do šatníku. Oblečení bude nádherně voňavé a moly nedotčené. A samozřejmě tu máme i výše zmiňované léčivé účinky a využití levandule jako koření. A přitom – levandule není vůbec náročná na vypěstování. Jak na to, se dozvíte na následujících řádcích.

Levandule, jako rostlina, spadá do čeledi hluchavkovitých. Podle konkrétního druhu rostlina dorůstá své typické výšky. Ta se pohybuje v rozmezí mezi 20-120 cm. Zajímavostí je, že nevoní jen pouhý květ, ale celá rostlina. Ačkoliv, květ vyluzuje vůni nejsilnější.

levanduleTak tedy zpátky k pěstování. Příjemné je, že na pěstování této rostliny není vlastně vůbec nic složitého. Ba naopak. Zmíníme tedy jen pár základních poznatků, kterých byste se při pěstování měli držet. Takže za prvé – je důležité vhodně zvolit místo, kde chcete rostlinu pěstovat. Nejlépe se levanduli daří na prosluněných místech, kam sluneční paprsky dosahují po většinu dne. Obecně platí, že čím více slunce do sebe levandule vstřebá, tím silněji a nádherněji bude vonět. Levandule si také libuje na sušších místech. Na vodu je totiž velmi citlivá. Díky tomu se nemusíte bát, že pokud ji nebudete zalévat, tak uschne. Co se půdy týče, daří se jí hlavně na písčitých, či písčito-hlinitých podkladech. Půda by měla být rovněž neutrální, nebo maximálně zásaditá.

Jak se levanduli rostlinu správně starat?

Ani to není nijak přehnaně složité. Na jaře, před obražením ji zkraťte asi o 2/3. Zajistíte tím, že se rostlinka rozroste a celkově obrazí. Na sklonku léta, po odkvetení, ji stačí pouze zastřihnout a zbavit jí odkvetlého květenství.

Starat se o tuto nádhernou rostlinu, která se dá využít mnoha rozdílnými směry, není, jak sami vidíte, nic náročného. Proto neváhejte a pusťte se do toho také. Uvidíte, jak levandule prozáří a rozjasní vaší zahrádku.

Více ve článku levandule lékařská.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist