Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Levandule lékařská

Čvc 1321 Autor: Hana Moualla

levanduleLevandule lékařská je aromatická a léčivá rostlina. Patří do čeledi hluchavkovitých a jde o bohatě větvený polokeř. Kvete v období od června do srpna. Ze západního Středozemí se rozšířila do celé oblasti (a najdeme ji i u nás), tradiční oblastí pěstování levandule je Provence ve Francii.

Máte rádi její vůni?

Já si na ni zpočátku musela zvyknout, letos jsem se odvážila i experimentovat s něčím jiným, než se sáčky proti molům…

Co levandule obsahuje?

Jsou to třísloviny a silice. Levandule lékařská je typická modrofialovým květenstvím a stříbřitě šedivými listy. Květ se sklízí těsně před rozvinutím, listy je možné sklízet po celou sezonu. Je používána v aromaterapii nebo prevenci výskytů molů v našich šatnících. Používá se také v kosmetickém průmyslu a při vaření.

bylinky levanduleRostlina nemá ráda přemokření, vyžaduje dostatek slunce a místa. Jestliže ji vysadíme vedle růží, nenapadnou je mšice. Substrát by měl být lehký. Zbytečně jej nepřihnojujeme. Vyplatí se ji pěstovat ze sazenic. Po odkvetení ji ostříháme a na jaře ji seřízneme na přibližně polovinu délky. Díky tomu se rozkošatí. V zimě ji můžeme přikrýt chvojím. Levanduli sušíme zavěšením květů dolů nebo rozložením na novinovém papíře. Usušené květy můžeme skladovat v krabičkách jako čaj nebo v látkových či papírových pytlících.

Levandule je přirozeným antiseptikem, uklidňuje a desinfikuje (při obkladech). Inhalování výluhu  levandule usnadňuje život astmatiků. Levanduli můžeme přidávat pro lepší krevní oběh také do koupelí nebo používat při migrénách ve formě čaje (několik květů přelijeme horkou vodou a necháme asi deset minut odstát, poté přecedíme). Levandule působí močopudně a zmenšuje nadýmání.

Redakční tipy na léto:

levandulove suvenyryLevandulová zmrzlina – smíchejte 400ml vyšlehané šlehačky se 150gr medu, který jsme předtím zahřáli (a smíchaný s jednou lžící levandulových květů nechali šedesát minut luhovat). Máte-li zmrzlinovač, pak ho použijte, jinak nalijte do nádoby a dejte zamrazit.

Levandulovo-třešňová marmeláda – kilo třešní smíchejte s dvaceti deky cukru (krystal/krupice) a smíchejte s pěti snítkami květů levandule. Poté použijte váš oblíbený želírovací přípravek. Po krátkém povaření, odeberte pěnu a zkuste, zda vše želíruje. Poté naplňte lahvičky, zakápněte rumem a obraťte).

Levandulová limonáda – viz článek zdravé limonády.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

0 reakcí na Levandule lékařská
  • dohnal 28.4.2016 (08:08)

    mám problém s levandulí,několikrát po zasazení na zahradě do příštího léta uhynula,přesto že byla přikrytá chvojím.Byla zakoupena v supermarketu.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist