Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Čím obložit krb?

Srp 1414 Autor: Redakce

oblozeni krbove vlozkyV dnešní době je na výběr opravdu velmi mnoho materiálů, kterými lze obložit krb. Nejen, že si určitě přejeme, aby obklad krbu ladil se zbytkem interiéru a vypadal pěkně, ale musíme zohlednit i stránku správné funkčnosti, dlouhé životnosti i minimální údržby. Správný výběr obložení může pomáhat akumulovat teplo a ještě po vyhasnutí krbu ho dlouho vydávat.

Obložit či neobložit?

Mnoho lidí zpočátku možná řeší otázku, zda vůbec krb obložit. Krb je možné samozřejmě pouze natřít, je ale důležité si uvědomit, že se v tomto případě jen stěží udržuje čistota. Proto je vhodnější nějaký ten obklad vybrat, ať už si necháváme krb zhotovit od firmy nebo ho děláme svépomocí.

Jaké jsou možnosti?

Už po dlouhá léta se mezi hlavní materiály řadí kámen a keramické kachle. Dnes jsou na trhu další materiály, jako je umělý kámen, mramor, některé kovy a tak dále. I obklady z lícového dřeva a cihliček působí velmi útulně a příjemně. Krbové římsy se dříve dělaly hlavně dřevěné, dnes můžou být jak z kamene, tak z mramoru nebo i dlaždic.

Ekologická keramika

oblozeni krbuKeramika se hodí do interiéru i exteriéru, dobře akumuluje a pak i vydává teplo. Stala se oblíbenou pro svou ekologičnost, navození příjemné atmosféry a také dobré ceně. Keramické cihly a pásky se dají použít na vodorovné i svislé části a není problém s nimi krb vyložit po celé výšce. Pro zdivo a spárovací hmoty je na výběr mnoho barev. Interiér se rázem promění v hřejivé místo a pohled na takto obložený krb je každodenním zážitkem.

I klasické keramické kachle opět našly své místo. Známe je z historických staveb u klasických kachlových kamen. Jejich akumulační vlastnosti jsou výborné a krbu dodají punc venkova a tradice. Koupit se k nim dají nejrůznější doplňky, jako jsou římsy, větrací mřížky, rohové dlaždice a tak dále. Většinou jsou obdélníkové či čtvercové a mohou být buď hladké, nebo se vzorem. Barvám a provedení se meze nekladou, dělají se lesklé i matné glazury a dají se pořídit i ručně dělané, dokonce i ručně malované, ovšem za ruční práci a originalitu si připlatíme.

Lícové cihly a lícové pásky se také vyrábí z keramiky. Cihly jsou silnější, pásky mají tloušťku maximálně 23 mm. Vyrábí se tažené, které mají všechny čtyři strany pohledové, nebo ražené, které mají jednu stěnu technologickou. Tažené lícové pásky mají přesný rozměr, naopak ty ražené nejsou přesné, proto pak mohou svou nepravidelností působit více rustikálně.

Klinker je další druh keramického obkladu. I zde se vyrábí cihly a pásky, ale klinker má až třikrát menší nasákavost, než lícové pásky a cihly. Je vyroben tažením, vypaluje se při velmi vysokých teplotách a teplo akumuluje ještě lépe. V interiéru působí moderně a na trhu jsou různé odstíny.

Kámen v různých podobách

oblozeni krbu kamenemKamenné obklady mohou působit luxusně, příjemně, někdy ale i studeně a svérázně. Jejich výhodou je, že mají opravdu dlouhou životnost, jsou nehořlavé a k dostání jsou v mnoha barvách a také různých cenových relacích. Při výběru je třeba dbát na to, aby se struktura vybraného kamene netloukla se zbytkem interiéru. Mezi strukturované kameny patří pískovec a vápenec, většinou jsou ve velmi světlých odstínech a výhodou je jejich snadná opracovatelnost. Žula je hladká, stejně tak jako mramor, který společně s onyxem patří mezi nejexluzivnější kamenné materiály jak pro obklady krbu, tak i ve zbytku interiéru. Samozřejmě patří i mezi ty nejdražší. Působí velice luxusně a hodí se zejména do velkých prostor. Nejkvalitnějším materiálem pro obklady krbů je mastek, který má nejlepší akumulační vlastnosti. Je šedý a dá se sehnat v deskové podobě nebo v obkladech. Kámen má dlouhou životnost, je krásný a tomu odpovídá i jeho cenová relace.

Napodobenina kamene

Pokud toužíme po kamenných obkladech, ale nemůžeme si ho dovolit, variantou je umělý kámen. V posledních letech se dostává do popředí. Téměř dokonale imituje přírodní kámen, i když je z betonu. Vyrábí se v mnoha podobách, tvarech i barvách, takže není problém ho sladit s nábytkem, podlahou a dalšími. Imituje například štípaný kámen, skládaný kámen a další.

Moderní kovoblozeni krbu nerezem

V ultramoderních interiérech má hlavní slovo kov. Proto i obklady krbu mohou být zvoleny v tomto materiálu. Používá se hlavně litina a ocel, které odolávají vysokým teplotám a výborně akumulují.

Foto: Centrum vytápění Sukorady

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Čím obložit krb?
Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist