Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Cibulová mánie

Zář 1311 Autor: Františka Podzimková

cibule odrudyCibule je jednou z nejrozšířenější zeleniny v kuchyních po celém světě. Přípravu mnoha pokrmů si bez ní jednoduše nedovedeme představit. Její typická výrazná chuť a vůně k vaření zkrátka neodmyslitelně patří. Své využití však nenalézá pouze v kuchyních.  Je dokázáno, že působí blahodárně i na náš organismus a dokonce má léčivé účinky.

Cibule pochází ze západu Asie. V těchto končinách se vyskytovala v podobě plané rostliny. Poté se odsud rozšířila a nyní ji pěstují lidé ve všech koutech světa. Za ta léta se samozřejmě cibule vyvinula do několika odrůd. Proto dnes nemáme k dispozici pouze jeden jediný druh, ale můžeme si vybírat hned z několika. Jen co se týče velikosti – malá, velká;  tvaru-kulatá, oválná;  chuti – pálivá, sladká, nebo barvy – žlutá, bílá červená.

Tato zelenina je na pěstování v podstatě nenáročná. Vypěstovat ji lze ze sazeček, nebo ze semen. Sazečky volíme, pokud chceme, aby cibule vyrostla do větších rozměrů. A pokud chceme klasické odrůdy. Novinky a speciality pěstujte ze semen.

Podstatná je u cibule doba sklizně

sklizen cibuleNa tu je třeba dbát a dodržet ji. Ideální doba přichází ve druhé polovině července. Přesněji tehdy, kdy polehne porost asi z jedné poloviny. Po sklizení cibule je třeba ji nechat dostatečně proschnout. Nejlépe ji nechte v záhonu, napospas slunečním paprskům, které ji prosuší a ještě nádherně zbarví. Sušit se dá také ve svazcích na vzduchu pod střechou-k tomu se však uchylujte jen, bude-li mizerné počasí. Pokud ji sklidíte příliš brzy, nedá se moc dobře dosušit, což je špatné při následném skladování. Na druhou stranu pokud dobu sklizně propásnete, o uskladnění na zimu nebude moci být snad ani řeč. Čím déle totiž cibuli sklízíte, tím je vyšší riziko výskytu skládkové choroby.

Vypěstovanou cibuli můžete skladovat bez starostí po celý rok

Aby však neplesnivěla a vydržela, je třeba dbát na pár zásad. Ty pokud dodržíte, nemusíte mít strach. Tak za prvé – měli byste ji skladovat tak, aby mohla dýchat. Tedy v bednách, nebo platech, které jsou děrované a větratelné. Další možností je cibuli zavěsit. Buď ve svazku, nebo do sítí, které taktéž mohou dýchat. Ještě je tu možnost zapletení do sebe a zavěšení.

cibulovy copDruhou zásadou je místo, kde cibuli budete skladovat. Nejvhodnějším prostorem je chladné a suché! místo. Na takovém místě by se teplota měla pohybovat mezi 0-2 stupni celsia. Pokud ji budete uchovávat na místě s větší teplotou, může se stát, že bude přesušena – tudíž bude méně šťavnatá.

Ve chvíli, kdy klesne teplota ve skladovací místnosti pod bod mrazu, cibule pravděpodobně namrzla. Proto s ní do té doby, než teplota znovu nevystoupá a cibule nerozmrzne, nemanipulujte. Pokud byste se ji rozhodli stěhovat, nebo přesypat, mohla by se začít kazit a nahnívat.

Vždy ale platí, že na uskladnění se hodí jen neporušená, škůdci a chorobami nenapadaná, dobře vysušená cibule střední velikosti.

Je tu ještě jedna alternativa, jak se dá cibule uchovat. A to sice nakrájením na plátky a usušením. V této podobě je cibule skladná a prakticky složitelná. Malé cibulky také můžete nakládat. Využít můžete lák z okurek. Recept najdete zde.

Pokud nemáte zahrádku, kde byste si mohli vypěstovat svou vlastní cibuli, kvalitní cibule nakoupíte na většině zeleninových, či farmářských trhů. Každý prodavač, nebo pěstitel vám jistě rád poradí, po které sáhnout. Na uskladnění se většinou nehodí cibule ze supermarketů nebo koupená v síťových pytlích někde u silnice. Kdo vyzkoušel, nechce jinak, než cibuli z Račetic. Na uskladnění je jednoduše nejlepší.

Slavnosti cibule

farmarske trhy slavnosti cibule dynePokud jste milovníky cibule a vynikajících pokrmů z ní připravené, jistě vás nadchnou Slavnosti cibule. Konají se v sobotu 14.9.2013 v Račeticích. Račetice leží na severozápadě Čech, mezi městy Kadaň a Podbořany. Pokud se na Slavnosti cibule vypravíte, čeká vás bohatý program, který nadchne nejen vás, ale i celou vaši rodinu.

Pro návštěvníky jsou zde připraveny hory cibule různých odrůd, farmářské a řemeslné trhy, přehlídka zemědělských strojů, taneční vystoupení, zkušební jízda tankem, kolotoče, soutěže a hry pro děti, mini farma, či prezentace okolních firem a škol. Samozřejmě na vás zde čekají nejrůznější cibulové pokrmy a dobroty, které stojí zato ochutnat. Zúčastnit se také můžete soutěže o tu nejlepší cibulačku. Jako kulturní doprovod jsou připraveny koncerty kapel (např.  Baranijanka, The Dioptrie, Já Ještě Nevim, Mastergate a další). Jistě si zde užijete den plný zábavy a pohody.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist