Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Cibule: sazečka nebo semena?

Bře 1218 Autor: Redakce

cibuleCibule je velice používanou a rozšířenou zeleninou. Hodně hospodyněk dokonce říká, že bez cibule ani nedokáží uvařit. Krom toho nás cibule chrání před nebezpečnými bakteriemi a viry, a to díky obsahu přírodních silic fytoncidům. Ovšem kvalita cibule ze supermarketů bývá nevalná, a proto se krom brambor většina zahrádkářů vrací i k pěstování cibule. Právě o tom bude dnešní článek, ve kterém se zaměříme na problematiku pěstování cibule ze sazečky, ale také ze semene.

Cibule ze sazečky

Cibule ze sazečky je pravděpodobně nejrozšířenějším způsobem pěstování cibule. Vybrat si můžete z několika ozimých i jarních odrůd. Hlavní výhodou je, že cibule ze sazečky vyroste rychleji. Má tedy kratší vegetační dobu a dosahuje větších výnosů. Hlavním faktorem je nákup kvalitní sazečky.sazecka Malé cibulky nesmí být měkké a jakkoliv napadené. Preferujte cibulky o průměru 0,5 až 1,5 cm, které zasadíte do propustné půdy na slunné stanoviště tak, že jim bude mírně koukat špička.

Nevýhoda cibule ze sazečky je jasná. Jako sazečku většinou koupíte jen základní odrůdy, jako je žlutá Stuttgart a Všetana nebo červená sazečková odrůda Red Baron. Další velkou nevýhodou je časté napadení Vrtalkou pórovou, která klade vajíčka na bazální části a cibulové listy praskají a bulvy jsou zakrnělé. Toto hrozí u sazečky mnohem víc než v případě pěstování cibule ze semen.

Cibule ze semen

semena cibuleVelmi doporučujeme pěstovat odrůdy cibule, které byly vyšlechtěné u nás, aby byly připraveny na naše podmínky. Pěstování cibule ze semen se vůbec nemusíte obávat, je poměrně bezproblémové a naopak při volbě vhodných odrůd dosáhnete velkého úspěchu. Cibule vyžaduje propustnou půdu. Doporučujeme před výsevem na půdu poházet písek, který půdu trochu vylehčí. Hloubka setí je 2 cm, řádky by od sebe měly být 20-30 cm. Cibuli se snažte sít poměrně řídce, ale protrhávání se na druhou stranu také neobávejte (optimální je vysévat okolo 40 semen na metr, aby bylo po vzejití cca 30 rostlin na metr řádku). Mladé cibulky jsou opravdovou lahůdkou. S výsevem počkejte cca na konec března, aby silné mrazy nepoškodily rozklíčenou cibuli. Zejména v době klíčení je velmi důležitý dostatek vlhkosti.

Odrůdy cibulí

Oválné cibule Tosca nebo Elista, se velmi dobře krájí a dají se využít v kuchyni, hmotnost jedné cibule je +-160 g délka až 14 cm. Tyto cibule jsou s vynikající skladovatelnosní. Unico je cibule, která má hmotnost jedné cibule asi 140 gramů. Velkou výhodou je, že pevně drží suknice. Tandem je opět velmi výnosná cibule s vynikající skladovatelností.

Červená je cibule Karmen či poloraná Grenanda, kterou lze pěstovat ze sazečky i výsevu. Velmi se hodí do salátů, protože mají  červené suknice a bílou dužinu. Hmotnost jedné cibule je +- 190 g. Mezi bíle cibule pěstované ze semen řadíme Agostanu nebo Albienku.

Šalotka

Kdo nemá rád cibuli, může používat méně štiplavou bílou kuchyňskou cibuli nebo šalotku (množilku), která má jemnější chuť. Šalotka se taktéž dá pěstovat ze semínek, ale lépe je pěstpvat ji z malých cibulí (odrůda Red sun), které se nám rozdělí na 5-10 nových cibulí. Proto je sázíme minimálně 20 cm od sebe.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

8 reakcí na Cibule: sazečka nebo semena?
 • Baierová 16.11.2022 (18:26)

  Ano, poučila jsem se. Chci to zkusit tímto způsobem.

 • jaroslava novakova 30.1.2020 (13:47)

  dobry den muzu si objednat u vas sazecku pul kila vsetany a pul kila sturgat . novakova ps můžete mi ji zaslat na zasilkovnu rychnov nad kneznou

 • vaclav fikar 27.4.2012 (09:33)

  Dobry den, mate jeste na sklade cibulku sazecku, a muzete ji poslat na dobirku? Fikar.

 • Uždil, 23.4.2012 (13:39)

  @M. Matějčková
  Pokud ještě máte sazečku na skladě, je možné zaslat 0,5 – 1 kg dobírkou ?

 • M. Matějčková 5.4.2012 (13:56)

  @S. Bartošová
  Sazečku Stutgart ještě mají v OBI Ruzyně, půl kila za 19 Kč.

 • š.k. 4.4.2012 (14:05)

  @S. Bartošová
  Já jsem ji dnes koupila v Biskupské ulici – je tam velký obchod se semeny a další zahrádkářské potřeby. Mají tam ještě Všetanu. Je to hned na kraji Biskupské směrem od Florence.

 • KUČEROVÁ ANNA 28.3.2012 (12:38)

  ZDRAVÍM VŠECHNY,
  NEMOHU NIKDE SEHNAT SEMENA BANÁNOVÉ ŠALOTKY, NEBO BANÁNOVOU SAZEČKU.
  DĚKUJI, KUČEROVÁ ANNA.

 • S. Bartošová 20.3.2012 (10:03)

  Prosím Vás o sdělení, kde lze v Praze koupit cibuli sazečku? Již delší čas ji marně sháním.
  Díky za odpověď. S. Bartošová

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist