Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Černá skvrnitost růží (Diplocarpon rosae)

Čvn 1810 Autor: Redakce

Asi kroutíte hlavou, proč jsme článek o černé skvrnitosti růží zařadili nyní, když se jedná o houbovou chorobu příznačnou pro srpen a září. Tmavé fleky na růžích totiž můžete pozorovat už v dnešní době a právě nyní je tedy ta správná doba s chorobou bojovat. Drobných skvrn se zbavíte poměrně snadno. Pokud ale nad včasným postřikem mávnete rukou, skvrny se zvětšují a je jich mnohem více a následně listy žloutnou, hnědnou a opadávají, což je samozřejmě velmi nežádoucí.

cerna skvrnitost na ruzich

Prevence je nejlepší

Pokud zakládáte růžový záhon, sáhněte po odolných odrůdách. V dnešní době nejde o žádnou novinku, protože kultivary, které jsou odolné vůči houbovým chorobám se šlechtí už opravdu dlouhou dobu. Navíc byla vyvinuta jakási nomenklatura, která podobně jako u mrazuvzdornosti hvězdičkami na štítku jednotlivých odrůd značí odolnost vůči houbovým chorobám nebo přímo černé skvrnitosti. Čím více hvězdiček, tím jsou rostliny odolnější. Rezistentní odrůdu ale samozřejmě neseženete. Na výskyt této houbové choroby mají vliv i další parametry.

Zkuste třeba odrůdy:

  • Velkokvětá růže Limona
  • Mnohokvětá růže Black forest rose
  • Vysoká velkokvětá růže Sunny Sky
  • Velkokvětá růže třešňově červené barvy Cherry Lady
  • Mnohokvětá růže Gartenpass
  • Jednoduchá růže vhodná k řezu Dolomiti

Zálivka, stanoviště, hnojení

Všeobecně platí, že růže máme zalívat ke kořenům. Ani tak se ale mnohdy nevyhneme postříkání listů vodou. Zalévejte proto brzy ráno, aby stihly listy oschnout.
Při výběru stanoviště se vyhněte stinným místům. Velmi vhodné je vzdušné stanoviště na slunci a dostatečný rozestup mezi jednotlivými keříky. Tím zabráníte šíření choroby mezi jednotlivými rostlinkami.
Velmi důležitým parametrem je vhodně zvolený substrát pro růže a pravidelné přihnojování. Pokud má totiž rostlina přiměřené množství dostupných živin, je k nákaze mnohem méně náchylná. Dokáže totiž s černou skvrnitostí bojovat a mnohdy nemusí toto zákeřné onemocnění ani propuknout.

ruze zalivka

Co dělat, když má růže černou skvrnitost

Třebaže jste zvolili vhodné stanoviště i odrůdu a děláte všechna preventivní opatření, může se choroba objevit. Co teď?
Černá skvrnitost je houbová choroba. Houba se šíří spory, které musíte zlikvidovat. Proto otrhejte všechny napadené listy a posbírejte všechny již spadané. Listy v žádném případě nekompostujte. Nejlepší je listy spálit. Bohužel nám nepomůže ani zimní období, protože spory dokáží přežít teplotu kolem -20 °C.

ruze mraz

Postřiky proti černé skvrnitosti růží

Postřiky musí mít fungicidní charakter. Samozřejmě veškeré chemické postřiky používejte večer, kdy už nelétají včelky a nebudou tedy přímo zasaženy. Také dbejte na to, aby se neschylovalo k dešti, který by fungicid spláchl. Velmi důležité je postříkat rostlinu celou, pokud možno i listy z rubové strany a větévky nebo kmínek.
Postřiky provádějte vždy podle návodu a opakujte podle potřeby. Jeden postřik většinou nestačí.

A po jakém fungicidu sáhnout?

  • Folicur
  • Zdravá růže
  • Baycor
  • Discus
  • Syllit
  • Dithane
  • Saprol a další

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist