Boj proti škůdcům v interiéru-mravenci, moli, švábi a štěnice
Nejen na zahradě se potýkáme s obtížným hmyzem. V důsledku ochlazení se stahují mravenci do interiéru. Abychom se zbavili mravenců, dáme do jejich blízkosti staničky proti mravencům. Jejich hlavní výhodou je, že je návnada krytá a mravenci si zanesou účinnou látku do mraveniště. Druhým způsobem je čirý gel. Tento gel působí při požití nebo dotyku.
Asi se budete divit, ale moly jsou v kuchyni běžnými obyvateli. Zbavit se jich můžeme chemickými lapači. Návnada ve formě feromonu láká moly, kteří se na návnadu přilepí. Na šatní moly použijeme jinou účinnou látku, jiný feromon. Běžně dostupné komerční prostředky jsou vždy viditelně rozlišené na moly šatní nebo potravinové.
Ale i švábi se v poslední době hodně rozmáhají. Asi nejrozšířenějším zástupcem je rus domácího (Blattella germanica). Proti švábům bojujeme podobně jako u molů, kdy do místa výskytu položíme o domeček. Tyto pasti na šváby působí podobně jako u molů, kdy atraktant láká šváby, kteří se zde přilepí a zemřou. Šváby nejčastěji najdeme za různými lištami, ve tmavých vlhkých prostorách, ale také na záchodech a v koupelnách.
Rus domácí
Jak již bylo řečeno, jedná se o nejrozšířenějšího švába. Poznáte ho celkem jistě, jde o cca 1 cm velkého světle hnědého brouka s průhlednými křídly. Živí se lidským jídlem, takže se vyskytuje v kuchyních, vývařovnách i restauracích. Jeho škodlivost nespatřujeme ani tak v požeru potravin, ale v jejich znehodnocení choroboplodnými zárodky, které švábi přenášejí na svém těle.
Švábi jsou v domácnosti velmi nemilými obyvateli. Proto je dobré zejména na podzim používat gely nebo staničky na šváby preventivně. Pokud už se u vás šváb objeví, budete se ho zbavovat velmi obtížně. Většina druhů je totiž rezistentní vůči insekticidům a navíc disponují ohromnou rozmnožovací schopností a nočním životem.
Stejně tak štěnice jsou přizpůsobeny k životu v domácnostech. Jsou aktivní v noci, takže si ani nemusíte tohoto nezvaného nájemníka všimnout. Jistě se vám stalo, že jste vedle popelnice viděli hezkou téměř novou sedací soupravu. Kdo si jí ale od popelnic odnesl, jistě byl nemile překvapen kousanci a štípanci, ty jsou ale k nerozeznání od komářího sání nebo ekzému.
Štěnice
Jedná se o plochého živočicha, který je schopen schovat se za každou lištu. Přivést si štěnice můžete z dovolené a podobně. Dávno není pravda, že se neusídlí v čistých domácnostech, líbí se jim všude. Tento noční hmyz z rodiny ploštic navíc miluje migraci, proto se v panelácích rozšiřuje stoupačkami a podobně.
Štěnice mohou roznášet nebezpečné choroby a při sání lidské krve je přenášejí. Navíc se mohou objevit rozsáhlé alergické reakce, rozškrábané štípance jsou vstupní branou pro infekce. Na štěnice většinou nevyzrajete sami, obraťte se na specializované společnosti. Údajně také pomáhá, pokud necháte obytné prostory alespoň 14 dní vymrazit. Pokud se máte kam odstěhovat, otevřete v zimě v mrazu okna. Novinkou na trhu je ale insekticidní sprej na štěnice Protect. Účinná látka přípravku přeruší vývojové stádium škůdců (krom štěnic působí také na blechy). Přípravek Protect má vynikající vypudivost a dlouhotrvající účinky. Přípravek je vhodný i na škůdce, kteří jsou rezistentní na syntetické pyretroidy.
Komentáře k článku
http://www.svabdomaci.cz/ 16.12.2014 (21:09)
Jestli potřebujete znát více informaci, naštivte http://www.svabdomaci.cz/
Vlaďka 20.5.2014 (22:09)
Dobrý den, se štěnicemi jsem si užila své a už to nikdy nechci zažít. První a hlavní poznatek je, že jakmile je objevíte, volejte o pomoc odborníky, spreje z drogerie jsou úplně k ničemu. Druhý poznatek je, že né každá firma si s nimi umí poradit a mě se stalo, že ke mě chodil technik 4x za sebou a štěnice ne a ne zmitet. Další firmu jsem si pečlivěji prověřila a měla jsem štěstí, byly u mě jednou a vše zlikvidovali. Doporučuju!!
http://www.hubenistenic.cz/
Jacob 9.4.2013 (00:40)
Pokud nepomohou žádné postřiky, je nezbytné to řešit deratizací.. Třeba já mám velmi dobré zkušenosti s touto firmou – http://www.deraplus.cz