Internetový hobby magazín

Menu

Psi

Nejnovější články

Belgický ovčák-Malinois, Groenendael, Tervueren, Lakenois

Čvc 1312 Autor: Redakce

malinoisToto plemeno vzniklo postupným šlechtěním bývalých velkých obranářských vlčáků. Nový vzhled těchto psů začal vznikat přibližně ve druhé polovině 17. století. Tito psi byli na rozdíl od svých předchůdců menší a hbitější a díky tomu lépe pracovali se stádem. Velmi rychle se rozšířili po celé Evropě a k uznání jejich jednotlivých znaků došlo na konci 19. století.

Belgický ovčák je středně vysoké plemeno s velmi harmonickou stavbou těla. Jejich hlava je přiměřeně velká.

 Toto plemeno můžete potkat ve čtyřech barevných kombinacích, které se od sebe rozlišují hlavně délkou a barvou srsti.

Toto plemeno se tedy dělí na:

Malinois– krátkosrstý, barva srsti je bledě rezavá s černými konečky chlupů. Bílé znaky mohou být na prsou a prstech
Groenendael– dlouhosrstý, barva srsti může být pouze černá, bíle znaky mohou být na prsou a prstech
Tervueren– dlouhosrstý, barva srsti je žlutá s uhlováním. Může také být šedý s uhlováním. U obou těchto možností je černá maska
Lakenois– srst je středně dlouhá, suchá, vlnitá v bledě rezavé barvě. Možné je také tmavší uhlování na masce a na ocase.

Vzhled

belgicky ovcak TervuerenFormát jejich těla je čtvercový. Belgický ovčák je skvěle stavěný, jeho tělo je svalnaté a hrudník má hluboký. Ocas má středně dlouhý a je nesen ve svěšené pozici. Nohy má rovné a rovnoběžné. Jeho hlava je celkem dlouhá s jemnými rysy. Belgický ovčák vždy svou hlavu nosí vzpřímeně a velice hrdě. Tlama se zužuje směrem k čenichu. Jeho oči jsou středně velké, mandlového tvaru a tmavé barvy. Uši jsou vysoko nasazené, vztyčené, trojúhelníkového tvaru. V kohoutku dosahuje výšky 58-62 cm a jeho váha se pohybuje kolem 20-30 kg. Péče o srst je u tohoto plemene rozdílná podle jeho typu. U belgického ovčáka Groenendael a Tervueren si žádá mnohem větší pozornost než u typu Malinois, který nevyžaduje žádnou speciální péči.
U typů, které si vyžadují větší péči, se nedoporučuje časté kartáčování, protože byste mohli narušit podsadu srsti. Ideální je pravidelně srst pročesávat řídkým hřebenem.
belgicky ovcak steneSrst u typu Lakenois si vyžaduje naprosto specifickou péči. Prospívá mu také pročesávání srsti řídkým kartáčem. Srst ale nikdy nesmíte stříhat. Poté by došlo k mnohaletému poškození. Žádoucí je také zde trimování alespoň dvakrát ročně.

Toto plemeno má mnoho skvělých povahových rysů

Díky těmto rysům jsou vhodní pro ochranu majetku ale i lidí. Mimo své hlídací schopnosti se také uplatňují jako pracovní psi. Belgický ovčák je také chytrý, učenlivý, vytrvalý a pracovitý. K ostatním lidem má velice odměřený vztah a dokáže být tvrdý a nekompromisní. V rodinném kruhu je však velice citlivý a pozorný. V průměru se toto plemeno dožívá 12-14let.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist