Internetový hobby magazín

Menu

Psi

Nejnovější články

Basenži

Srp 1325 Autor: Redakce

basenziBasenži (Basenji) je pravděpodobně velmi staré plemeno. Již ve starém Egyptě byly nalezeny sošky, které ho velice připomínají. Oko Evropana ho však mohlo poprvé spatřit asi před 100 lety ve střední Africe, kde byl používán jako lovecký pes. Do Velké Británie se poté dostal asi na začátku 20. století. Rychle ale vyhynul na psinku, protože proti této nemoci nemá vrozenou imunitu. Poprvé se ho tedy povedlo rozmnožit ve Velké Británii v roce 1937 a poté v USA v roce 1941. Pojmenování Basenži je odvozeno z jazyka Bantu a znamená zrozený v Buši.

Vzhled

Když basenži kluše, vypadá jako kůň. Jeho štěkot spíše připomíná jódlování. Basenži je bez pochyby zajímavý pes. Jeho hlava je střední dlouhá, směrem od očí se rovnoměrně zužuje.

basenji zrzavyPreferována je černá barva čenichu. Uši má jemné, dobře vyvinuté, špičaté a nošené vzpřímeně. Oči má spíše malé, tmavé a jsou mandlového tvaru.

Jeho tělo je středně dlouhé a široké, ve slabinách útlé. Hřbet má zcela rovný a hrudník je dobře klenutý. Nohy má basenži silné, svalnaté a velmi dobře tvarované. Tlapky jsou malé, úzké a hodně výrazně klenuté prsty. Ocas je vysoko nasazený a je velice pevně stočený na hřbetu. Jeho srst je krátká a jemná. Zbarvení je černé, tříslové, bílé, černobílé, rezavobílé ale může být i tříbarevné. V kohoutku dosahují psi do výšky asi 43 cm, feny měří asi 40 cm. Jejich váha se pohybuje okolo 9,5-11 kg. V průměru se dožívají 12-16 let.

Na péči je basenži celkem nenáročné plemeno

Vůbec ho nemusíte koupat a mýt speciálními šampony, basenži je totiž velice čistotné plemeno, velice pečlivě se sám myje. Pozor si musíte dát na to, že basenži má celkem velký sklon k tloustnutí, proto ho nesmíte překrmovat a zároveň mu musíte dopřát dostatek volného pohybu.

Povaha

basenzi pesBasenži je veselý, drzý, celkem nedůvěřivý pejsek. K neznámým lidem se většinou chová s odstupem. Většinou však s člověkem vychází dobře a zcela bez konfliktů. Pokud máte basenžiho společně se smečkou dalších psů, musíte se připravit na velmi časté boje o vedoucí pozici ve smečce. Vše se však uklidní poté, co bude vůdce smečky jasný. Basenži také patří mezi velice čistotná plemena. Je vlastně až posedlý tím, aby se udržel v čistotě. Své tělo myje i tlapkou, podobným způsobem jako to dělají kočky. Basenži dokáže být i velice přizpůsobivý. Miluje dlouhé procházky a pohyb, ale rád si také se svým páníčkem zalenoší na pohovce. Rozhodně se nehodí pro život v kotci, ale šťastný bude, pokud mu umožníte žít spolu s vámi v bytě.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist