Bambus vám dobře poslouží v interiéru i exteriéru
Bambus se svou impozantní výškou a hrubou kůrou může připomínat strom, ale ve skutečnosti se řadí mezi traviny. Jde o udržitelný přírodní zdroj, ve východních kulturách je bambus považován za symbol dlouhého života a štěstí. Jeho motiv je často vyobrazován v malířství či kaligrafii.
Na světě je známých téměř 1 500 druhů bambusu, rozeznáváme však dva hlavní typy – výběžkové a trsovité. Je známo, že bambusový les produkuje víc kyslíku, než listnatý les se shodnou rozlohou, a to až o 35%. Navíc dokáže narůst až o 1 metr za jediný den! Přestože je bambus typickým porostem převážně v Číně a Japonsku, není až takovou vzácností najít ho v našich zahradách. Je nenáročný na údržbu, proto jej zvládnou pěstovat i méně zkušení zahrádkáři. Tato „vždy zelená“ tráva poslouží skvěle na rozdělení zahradního prostoru, vyplní nevyužité rohy, případně se může stát netradičním živým plotem. Bambus můžete pěstovat v menších i větších zahradách, některé druhy dokonce porostou i na terasách a balkónech v různých nádobách.
Co o bambusu možná nevíte
V některých částech Země – zejména v Asii – je bambus výživným zdrojem potravy. Bambusové výhonky, ať už v syrovém nebo vařeném stavu, případně v nakládané podobě, jsou nedílnou součástí asijské kuchyně. Obsahují množství vlákniny a draslíku s minimálním podílem kalorií.
Bambus je také hojně využívaný jako lék v tradiční čínské medicíně. Čaj z listů bambusu se používá na léčbu horečky, kašle, zimnice, ale také při problémech se žaludkem, žlučníkem nebo játry. Mladé bambusové lístky se sbírají časně zjara, protože právě tehdy obsahují největší množství živin a cenných látek. Suší se pod přísným dohledem, aby nedošlo k jejich poškození, ztrátě účinků, chuti a vůně. Bambus rovněž snižuje překyselení organismu, tonizuje a stimuluje nervovou soustavu.
Snad už od stvoření světa slouží bambus jako surovina při výrobě nepřeberného množství různých produktů. Může být použit jako stavební materiál, vyrábí se z něj stavební lešení, stěny, střechy, nábytek. Téměř v každé domácnosti se najde něco, v čem je obsažen bambus. V kuchyni například příbory, nádoby, párátka, brčka nebo kelímky. Oblíbeným prvkem jsou také interiérové textilie vyrobené z bambusu – utěrky, osušky, přikrývky, polštáře, dětské látkové pleny nebo ložní povlečení.
Ložní povlečení z bambusu? Sen!
Poohlížíte se po opravdu prodyšném materiálu? Díky bambusu se vám bude usínat jako na obláčku. „Příze bambusového povlečení je vyrobená z vláken jedné z nejvyužívanějších rostlin jihovýchodní Asie, volně rostoucího bambusu. Takto rostoucí bambus není nijak chemicky ošetřován, zaručuje velmi dobré antialergické vlastnosti a přírodní antibakteriální účinky. Dalšími výhodami bambusového povlečení jsou okamžitá absorpce a odvod vlhkosti, velmi jemný omak a přirozený lesk,“ vyjmenovává přednosti bambusového povlečení Kateřina Vařechová, obchodní ředitelka společnosti Matějovský – tradičního českého výrobce ložního povlečení a bytového textilu. Pro všechny milovníky kvalitního a zdravého spánku vyrábí firma Matějovský dokonce exkluzivní bambusový satén vyrobený ze 100% česané bambusové příze. V nabídce je osm atraktivních barevných variant, ze kterých si určitě vyberete tu pravou do vaší ložnice. „K bambusovému povlečení doporučujeme výhradně prostěradla jersey nebo jersey s elastanem“, dodává Vařechová.
Čtete dále: Dopřejte si královský spánek
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.