Internetový hobby magazín

Menu

Psi

Nejnovější články

Anglický setr-lovecký pes nebo super společník?

Pro 1311 Autor: Redakce

anglicky setrAnglický setr je nejstarší, ze všech 4 plemen setrů. Záznamy o anglickém setrovi jsou již od 14. Století. Podle anglického set (znamená sednout, přikrčit), získalo toto pracovní plemeno název setr. Nejvíce se užívali setři v dobách, kdy byl populární lov do sítí. Pes zůstal sedět u zvěře a lovci hodili síť přes psa i zvěř. Setři byli pro jejich schopnost vysledovat a vystavit drobnou zvěř na velkou vzdálenost používáni především na lov zvěře pernaté. Jako první se pokusil vyšlechtit toto plemeno v 18. Století reverend Harrison, který však spíše preferoval praktické schopnosti lovu, než exteriér. O dnešní podobu se začali chovatelé snažit až ke konci 18. století. Největších úspěchů dosáhl Edward  Laverack, jenž se v letech 1815-1877,zaměřil více na vzhled a barevné variety. Od té doby můžeme sledovat čistokrevnou linii, na které se začal stavět standart dnešních anglických setrů. Na výstavě V Newcastlu roku 1859, 28 ledna, bylo poprvé představeno toto nádherné a ušlechtilé plemeno.

Popis plemene

Anglický setr je krásné lovecké plemeno, štíhlého vzezření a krásného držení těla, které působí až aristokraticky. Tuto krásu umocňuje dlouhá srst na hrudním koši, nohách a ocasu. Setr má hlavu kulatou, dlouhou, ale ne špičatou a úzkou, vysoce nesenou. Tlama je hranatá se silnými čelistmi a nůžkovým skusem. Oči setra jsou hnědé, podle barvy srsti mohou být i světlejší, nejsou vystouplé, ani zapadlé s inteligentním výrazem. Uši nízko nasazené, středně dlouhé, přiléhající k hlavě. Krk svalnatý dlouhý, přecházející v krátké tělo s rovným a velmi dobře osvaleným hřbetem. Hrudník je hluboký, žebra klenutá. Nohy setra jsou velmi silné a svalnaté a pružné. Ocas je nasazený skoro v rovině hřbetu, je zahnutý, ne zakroucený, dlouhá srst tvoří vlajku. Barva srsti je dvoubarevná, černá a bílá, oranžová a bílá, játrová a bílá, nebo citronová a bílá a zbarvení trikolórní.

  • Výška psa v kohoutku 65-68 cm
  • Výška feny v kohoutku 61-65 cm
  • Váha psa 27-30 kg
  • Váha feny 23-28 kg

Povaha

Anglický setr je hodný, milí a přítulný pes. Díky své krotké povaze se hodí i k dětem. Velmi rád se zdržuje v přítomnosti lidí a užívá si jejich pozornosti. Přesto, že se o něm říká, že je nejklidnější ze všech setrů, je dobrý hlídač, který nás včas a zřetelně upozorní na cizí přítomnost. Anglický setr je lovecké plemeno a proto, je nejšťastnější při práci a v honitbě. Díky své stavbě těla a povaze je velice vytrvalý a neúnavný. Je přirozeně inteligentní a velmi rád a rychle se učí. Dobře se snáší s jinými psy v domácnosti a ve svém okolí.

Péče

setr anglickyAnglický setr je lovecké plemeno, které vyžaduje mnoho pohybu a našeho času. Velmi ocení dlouhé procházky, v létě spojené s koupáním (je skvělý při práci na vodě), ale při práci, ke které je předurčený, bývá opravdu nejšťastnější. Díky své dlouhé, hedvábné srsti potřebuje často kartáčovat, česat a upravovat stříháním. Tak jako u všech, nesmíme ani u setra zapomínat na oči, které pravidelně vytíráme a uši, které kontrolujeme a čistíme.

Výchova

Jak již bylo řečeno, anglický setr je pracovní plemeno a tak se k němu od samého začátku našeho společného soužití chováme. Setr je hodný a od přírody učenlivý a tak nepotřebuje žádné zvláštní ani tvrdé zacházení. Přátelským přístupem, formou hry, láskou a trpělivostí, brzy vychováme hodného a poslušného psa. Toto plemeno potřebuje dostatek pohybu a sportovního vyžití, které mu musíme dopřát. Není vhodný ke starým lidem, kteří mu nejsou schopni toto dát.   

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist